Pokoj plný Bradavic

by - března 16, 2019

Považuji se za velkého fanouška série o klukovi s jizvou na čele, to rozhodně. Zeptejte se mě na cokoliv z knih či filmů a já vám nejspíš odpovím. Přesto ale nejsem až taková potterhead fanynka, jak by se možná slušelo. Nemám ani hábit, ani hůlku, dokonce ani takové ty figurky, na které by se mohlo prášit v knihovně. Nedávno jsem ale zjistila, že přeci jen schraňuji až podezřele mnoho HP předmětů (nejčastěji tedy knih), a tak jsem se rozhodla sestavit tento krátký článek, kde vám je ukážu.

Kdysi dávno jsem měla Kámen mudrců v onom prvním vydání, kde Harry sedí ve Velké síni a nasazuje si Moudrý klobouk. To jsem však někdy v páté třídě půjčila spolužačce, a protože jsem pak šla na gymnázium, už jsme se nikdy neviděly a ona mi knížku nevrátila. Trochu mě to mrzí, ale zase kdo ví, v jakém stavu bych ji dostala zpátky. 

Sérii v dárkovém boxu jsem dostala pod stromeček v roce 2009. To už byla kompletní, všech sedm dílů. První díl jsem tou dobou už měla přečtený, ostatní díly jsem zhltla během následujících týdnů. Pamatuji si to, jako by to bylo včera. První a druhý díl jsem přečetla během vánočních prázdnin. Třetí díl mi dal už trochu zabrat. Při čtení pátého jsem často mžourala po večerech za svitu své staré Nokie a když byl Harry s Brumbálem na Astronomické věži na konci šestky, musela jsem si dávat pauzy, protože jsem mezitím dostala brýle. Od té doby jsem sérii četla (mám na mysli tahle voňavá vydání) ještě dvakrát. 
Harry Potter und der Gefangene von Askaban, hrneček se smrtonošem od B., Harry Potter a vězeň z Azkabanu, ilustrované vydání
 První díl v angličtině jsem dostala od mamky ke svátku, myslím, že to byl rok 2011. Samozřejmě jsem tehdy nebyla schopna si to přečíst, po první stránce jsem to vzdala a vrátila se k češtině, ale v knihovničce mi vydání se šachovnicí na obálce zůstalo a vydrželo. Možná jsem měla pár let od Pottera pauzu - dokud jsem nepotkala Modrého. Během prázdnin v roce 2016 jsme společně první díl v angličtině přečetli. Byl to neobvyklý zážitek, protože kromě toho, že to bylo poprvé v angličtině, jsem mohla s někým přímo o všem diskutovat. 
visačka od B., série na DVD, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Harry Potter and the Half-Blood Prince
Druhý díl, tedy takové zase jiné vydání, mi přivezla z Anglie kamarádka, když tam kdysi jela se školou. Ani ne tak proto, že by chtěla být nějak štědrá, ale protože jsem jí půjčila na tábor knížku a ona mi ji rozmočila, tak se chtěla tímto způsobem omluvit. Což bylo však skvělé, protože ta knížka, kterou jsem jí půjčila, stejně nestála za moc. 
Harry Potter v češtině
Třetí díl, už ono vydání, které loni vyšlo i v češtině, s patronem na obálce, jsem si pořídila na Světě knihy v roce 2016. Byla to spíš shoda náhod, tehdy jsem neměla přečtený ještě ani ten první díl v angličtině. Ale již za pár měsíců se mi Vězeň z Azkabanu v originále hodil. 
Harry Potter a ohnivý pohár, Harry Potter und der Feuerkelch, Harry Potter and the Goblet of Fire, záložka s HP
 Zbylé díly ale chyběly. Tak jsem si o ně postupně psala všem možným Ježíškům, až jsem se dočkala i toho sedmého. Ten momentálně čteme s Modrým, nemám ho tedy doma, a proto není na fotce. V létě jsem navštívila ony cizojazyčné Levné knihy ve Spálené v Praze a nějak se mi zachtělo zakoupit si první dva díly, tak aby mi všechny ladily. Já vím, že je to možná trochu... trhlé. Ale vedle sebe to všechno vypadá tak hezky a spořádaně, a tomu jsem neodolala.
Obraceč času, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter and the Prisoner of Askaban
 S knížkami v němčině to byl trochu delší proces. Popravdě už nevím, který díl jsem si koupila jako první, snad to byl čtvrtý nebo třetí. Viděla jsem je tehdy v Neoluxoru a řekla jsem si, že tam přece německého Pottera nenechám, i když se mi původně ty obálky od nakladatelství Carlsen vůbec nelíbily. Ale mají své kouzlo. Poslední díl byl Fénixův řád, který jsem sháněla po všech čertech, až jsem ho konečně koupila. Já sama jsem sice zatím četla jen první tři díly, ale půjčila jsem už celou sérii své němčinářce, takže už jsou jednou s láskou čtené.
zlatonka od B., Harry Potter un die Heiligtumer des Todes, Harry Potter a relikvie smrti
Co se ilustrovaných vydání týká, máme s Modrým všechna tři, co zatím vyšla. V češtině. První díl mi koupil pod loňský stromeček. Tak pozdě proto, že jsme se dlouho nemohli rozhodnout, v jakém jazyce si ilustrovaná vydání pořídíme. Nakonec vyhrál překlad bratří Medkových. Druhé dva díly jsem koupila já za slevové poukazy na Albatrosu, které jsem našla v Respektu. 
Hrneček "Jsem připraven ke každé špatnosti", Bestiář, Magická místa z filmů a Panoptikum postav
Na co jsem skrytě hrdá, je první díl HP v italštině. Harry Potter e la pietra filosofale. Jasně, sice jsem to ještě nečetla a kdo ví, jestli při svém kašlání na italštinu budu někdy schopná, ale mám to tu a občas do toho zvědavě nakouknu. Je to takový můj další lingvistický cíl. 
Harry Potter und der Stein der Weisen, Harry Potter und der Orden des Phönix, Harry Potter a kámen mudrců
 Tím bychom měli celou knižní sérii v různých jazycích a vydáních. I když vlastně ne! Ještě s Modrým vlastníme kolejní vydání! První díl v havraspárském hardbacku, druhý díl ve zmijozelském paperbacku. Je to hezky barevné a ve skrytu duše doufáme, že si stejně někdy pořídíme všechna vydání, všechny barvy a tak. Abych nezapomněla, Modrý má sedmero dílů v češtině v hardbackových, dost "očtených" vydáních. Nejhůř na tom byla pětka, která vypadla z vazby. Když jsme v létě viděli v knihkupectví Fénixův řád se starou obálkou, nemohli jsme ho tam nechat, protože co kdyby se už vydávaly jen ty nové. A tak má Modrý dva páté díly. A to už je vážně knižně sériové všechno.
Harry Potter a tajemná komnata, ilustrované vydání, Harry Potter a princ dvojí krve, Harry Potter und die Kammer des Schreckens
 S knížkami jsme ale tak úplně neskončili. Kde začít? Vlastním Bestiář, Magické předměty a Panoptikum postav. Všechny tyhle publikace jsou nádherné a propracované, jejich jediný "mínus" je, že se týkají především filmů. A já, ač mám filmy docela ráda, prostě nedám dopustit hlavně na knížky. Nicméně pokud chcete nahlédnout dovnitř, klikněte na odkazy, v minulosti jsem o těchto publikacích psala. A abych nezapomněla - vlastním i všech osm filmů na DVD. Pamatuji si, že jsem za to kdysi utratila několik kapesných, ale vyplatilo se to. 
Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter und der Halbblutprinz, Neoficiální průvodce Harry Potterem
Když vyšlo v překladu Prokleté dítě, požádala jsem si o recenzní výtisk, a mám tedy i tuto knihu. Neberu to však jako součást série, divadelní hra odehrávající se v daleké budoucnosti mě sice nijak neznechutila a vlastně docela zaujala, ale je to prostě něco jiného. A pořád si neumím představit, jak to vypadá v divadle.
Harry Potter and the Philosopher's stone, Harry Potter e la pietra filosofale
Bajky Barda Beedleyho (mám je u Modrého, takže je zde neuvidíte), Fantastická zvířata a kde je najít a Famfrpál v průběhu věků mám "naštěstí" v těch starých vydáních, dnes už vyprodaných. Sice bych si ráda pořídila i ta nová, o nich však věřím, že ještě počkají. Tyhle kousky z bradavické školní knihovny jsou zajímavé čtení a beru je jako nedílnou součást knihovny své. 
Dřevěná deska od A., Harry Potter and the Chamber of Secrets (2x), Harry Potter a tajemná komnata
 Z knižních publikací (než se vrhneme na ty ostatní serepetičky) musím zmínit ještě Cestu dějinami čar a kouzel, kterou jsem recenzovala loni v létě. Právě tahle publikace plná pozadí tvorby příběhů, informací a ilustrací mě přesvědčila, že bych ona ilustrovaná vydání od Jima Kaye chtěla. Druhou "knížkou" je Neoficiální průvodce HP, který jsem našla u Modrého zapadlý a pohřbený za ostatními knížkami. Je to pozoruhodná záležitost. Provede vás sice světem HP, ale jen do pátého dílu. Dál se tu dočtete spoustu domněnek, jakým směrem by se příběh dál mohl ubírat. Pro mě, která nikdy nemusela čekat na další díly, je to značně úsměvná záležitost. 
Cesta dějinami čar a kouzel, Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít
A teď už k samotným předmětům, které se týkají HP. Mám dva hrnečky. Oba od kamarádky B. Ten jeden je barvu měnící, z černé přechází v bílou, když do něj nalijete horkou vodu. Motiv Pobertova plánku je nezaměnitelný. Jsem s ním připravena ke každé špatnosti i každému dobrému hrnku čaje. Druhý hrneček jsem dostala letos k devatenáctinám. B. ho sama vyrobila (ona je vážně šikovná). Motiv z hodin věštění z čajových lístků a kávových sedlin.  
sešit s motivem Havraspáru, blok s motivy trojky
Dále mi B. kdysi vyrobila zlatonku. Je z pingpongových míčků a obsahuje "kámen vzkříšení". Když byla Bětuška malá, často mi ho nenápadně kradla, ale teď už to naštěstí nedělá. Druhým dárcem a výrobcem je má sestra. Když byla v Americe, chodila na kurzy rukodělných prací, a vyrobila mi dřevěnou desku, do níž vypálila (nebo jak to vlastně udělala) citát, který se těžko vysvětluje nezasvěceným, ale pro mě má docela důležitý význam. Připomíná mi, že některé věci jsou prostě důležitější než jiné. Třetí dáreček jsem dostala od Mony - krásné záložky s tváří Rona, Hermiony a Harryho. Do knížek si je nezakládám, to bych je asi brzy rozdrbala, ale ráda si je prostě jen tak prohlížím.
Harry Potter a prokleté dítě, záložky od Mony
 Stále ještě to není všechno. B. mě obdarovává HP předměty pravidelně. Dostala jsem od ní třeba plakát Buclaté dámy, který patří sice na dveře, ale já ho mám na skříni u dveří. Přivezla mi sešit s motivy Havraspáru a visačku, kterou jsem si dala do knihovny, hlásající, že mudlům je vstup zakázán. A nakreslila mi bradavický erb, který se mi dlouho válel někde založený, až jsem si ho nakonec vylepila na skříň. 
bradavický erb od B.
 Mám taky pár kousků v šatníku, které odkazují na Harryho Pottera. V Londýně v Primarku jsem si kdysi koupila tři páry ponožek. Nejsou moc pohodlné, navíc jedny už se mi roztrhly, ale jsou hezké. Dobby je svobodný skřítek a tak. Od Modrého jsem kdysi dostala modré tričko s havraspárským erbem (s tím chybným, na kterém je havran, nikoliv orel) a od B. šálu, rovněž s havranem. 
Buclatá dáma na dveřích
 Přemýšlím, jestli jsem na nic nezapomněla, ale v tuto chvíli mám pocit, že jsem se svým výčtem na konci. Kdysi jsem měla bezovou hůlku, ale někam se ztratila, navíc byla taková dost nehezká a plastová. Mám několik záložek s HP motivem, letos k Vánocům jsme s Modrým dostali tu, která visí z knížky, ale na čtení je docela nepraktická.
A co vy? Co všechno potterovského vlastníte vy? A co byste si ještě rádi pořídili? 

You May Also Like

4 komentářů

 1. Já jakožto naprostý opak HP milovníka, mám doma úplný nedostatek, dalo by se říct absenci jakýkoliv HP předmětů. Ne že bych po tom toužila, ale tvoje sbírka vypadá vážně báječně :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nejde o to, že je to HP. Každá sbírka může být působivá. I kdyby to byly třeba sešity ze střední nebo laky na nehty. :D Díky. :)

   Smazat
 2. Vůbec to není trhlé, můj polovičák minulý týden přinesl čtyři DVD Harryho Pottera, protože ty staré byly v papírovém obalu a neladily do sbírky :D. Kromě DVD a knížek máme ještě hru Book of Spells na PS3 :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že nemáme PS, ale až si to s Modrým jednou pořídíme, určitě si tam něco potterovského zahrajeme. :D :)

   Smazat