The Outlander Book Tag

by - listopadu 29, 2018

Doufala jsem, že si letos stihnu přečíst čtvrtý díl (Bubny podzimu) série Cizinka a následně se zavřu v pokoji a vychutnám si čtvrtou sérii seriálu, který je k dispozici na Netflixu. Bohužel se mi mé plány trochu nedaří, knihu jsem si ještě nepořídila a mám toho teď docela dost na práci. Nicméně před nějakou dobou jsem narazila na těchto deset otázek, na které se dá docela hezky odpovídat. Takže proč si neukrátit čekání (ať už na Bubny podzimu, nebo na vánoční prázdniny) a nepobavit se s tagem, už tu dlouho žádný nebyl. Tento jsem našla zde a otázky jsem z angličtiny volně přeložila. :)

1) Dotkneš se kamenů a přeneseš se zpátky v čase. Ve kterém roce by sis přála se ocitnout?
Popravdě to vůbec nejsem schopná říct. Vždycky jsem si myslela, že bych se ráda podívala do středověku. Že bych to tam zvládla. Ale poslední dobou si říkám, že mnohem příjemnější by mi bylo žít (protože Claire nevěděla, jestli jí bude umožněno se vrátit) v devatenáctém století, nebo na jeho přelomu se stoletím dvacátým. Konkrétní rok však stanovit nedokážu. 

2) Claire je velmi dobrá zdravotní sestra. Jaké schopnosti, které má nějaká fiktivní postava, bys chtěla mít ty?
Claiřiny schopnosti jsem vždycky obdivovala a nejednou jsem si přála mít podobné - koneckonců schopnost pomáhat lidem je to nejlepší, co můžete světu nabídnout. Díky svým znalostem, zkušenostem a pohotovosti se Claire dokázala přizpůsobit a přežít v osmnáctém století. 
Ale jaké schopnosti bych tedy mohla mít? Někdy si říkám, že nejvíc by se mi hodilo vlastnit schopnost nespat. Něco jako když jste upír nebo máte poruchu spánku jako hlavní hrdinka Murakamiho knihy Spánek. Ale pak si zase uvědomuji, že by to mělo i spoustu nevýhod. 

3) Jamie a Claire tvoří takřka dokonalý pár. Máš nějakou svoji oblíbenou fiktivní dvojici?
Mám ráda spárované postavy tak, jak jsou v původním Harry Potterovi. To znamená Harry s Ginny, Ron s Hermionou, Lenka s Nevillem. Štve mě, že v Prokletém dítěti udělali z Rona takového troubu. Myslím si, že je to skvělý kluk. A že přesně takhle všichni měli skončit a být šťastní až do smrti.

4) Konec Cizinky byl šokující. Která kniha, kterou jsi četla, ti vyrazila dech?
Tady je důležitý ten detail, jestli mi vyrazila dech a já se nemohla nadechnout, nebo jestli jsem jej zadržela z přirozeného zaskočení. Některé knihy totiž připravují čtenáři pozitivní, některé méně pozitivní překvapení. Dech mi opakovaně vyrážela fanfikce Harry Potter and the Methods of Rationality. Nestačila jsem se ani divit turbulencím, které zmítaly závěrem knihy Nejistý zítřek. A do jisté míry jsem byla mile překvapená například Nesnesitelnou lehkostí bytí. 

5) Ve Skotsku se nachází spousta hradů a mnohé z nich byly zachyceny i v seriálu Cizinka. Jakému fiktivnímu království by sis přála vládnout (a na jakém hradě bys sídlila)?
Jsem teď dost naočkovaná z Hraničářova učně, ale Araluenské království se mi jako místo k životu zdá téměř ideální. Je tam klid, mír, úroda - tedy většinou. Teď se jen rozhodnout, jestli bych dala přednost hradu Redmont nebo Araluen. Na Redmontu mají totiž prý skvělého kuchaře. 

6) V Cizince je celá řada doslova žhavých scén. Jaký je tvůj oblíbený milostný román?
Péra a perutě od Ivy Pekárkové. Je to dost podivný román, hlavní hrdinka je osobností, s níž se nedokážu v ničem z jejího životního stylu shodnout. A přesto mě to vždycky trochu fascinovalo, to, jak se pouští do dobrodružství, jak se nachází v cizích objetích, jaká podstupuje rizika a jak o nich přemýšlí... A mám moc ráda Dobrý proti severáku a i druhý díl Každá sedmá vlna - obojí romány v emailech.

7) Povstání Jakobitů tvoří v Cizince důležitou zápletku. Ve které knize se odehrává tvá oblíbená bitva?
Hmm, ať přemýšlím, jak přemýšlím, ve výsledku vždycky skončím u bitvy o Bradavice. Jo, umře tam spousta skvělých postav. Jo, spíš než proudy krve tam srší kouzelné jiskry. Je to však děsivé úplně stejně, zvlášť když si uvědomíme, kolik nezletilých zde bojovalo a padlo. Na druhou stranu - všimli jste si někdy té nádherné hudby, kterou do pozadí boje o kouzelnický svět vložil Alexander Desplate?

8) Jamie a Claire se vzali zcela nečekaně. Za kterou fiktivní postavu by ses chtěla provdat jen tak z rozmaru?
Tak jasně že takový Jamie by byl jedním ze žhavých adeptů na perfektního ženicha. Jediný problém mám s tím, že bych si s ním asi ve spoustě věcech nerozuměla. Mnohem víc společného bych nejspíš měla s Ronem Weasleym. Ne nadarmo si občas říkám, že Modrý je mu v některých ohledech trochu podobný. 

9) Skotsko je nádherný kraj. Který fiktivní svět bys ráda navštívila?
Narnii. Vždycky jsem chtěla vidět ty stromy, na kterých roste to, co jste zasadili do země. Takže třeba takový bonbónovník nebo čokoládovník, ten bych chtěla před domem. Když říkám dům, klidně bych se spokojila s nějakou fauní norou nebo bobřím doupětem. ^^

10) Kdybys mohla změnit minulost, udělala bys to?
Nad touto otázkou jsem už mockrát uvažovala. Udělala jsem tolik chyb, které bych si přála odčinit... Ale ne, svou minulost bych změnit nechtěla - jednoduše proto, že cokoliv, co se kdy stalo, ovlivnilo můj přítomný okamžik. Kdybych někdy něco udělala byť jen o trochu jinak, mohlo to vést k tomu, že bych teď neseděla vedle Modrého, nekoukala s ním na Otázky Václava Moravce a nepsala tenhle článek.

A jak byste na otázky odpověděli vy? Četli jste Cizinku, případně čtvrtý díl, Bubny podzimu? Změnili byste svou minulost?

Mějte se podzimně, dokud to jde. 

You May Also Like

12 komentářů

 1. Knihu jsem nečetla. Nevím, jestli bych změnila něco ve své minulosti, určitě by tam pár důležitých momentů bylo, ale... pak by se změnilo i to, co mám dnes. A to bych, ve většině případů, opravdu nechtěla :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No právě. Ačkoliv ta současnost taky není vždycky ideální, mohlo by to být horší. Nebo úplně jiné. A to bych nechtěla. :)

   Smazat
 2. Skvělý tag, ten se povedl :) Cizinku mám moc ráda , díky ní i Skotsko a knihy o cestování v čase :)

  OdpovědětSmazat
 3. Naprosto skvělý tag, krásné odpovědi

  OdpovědětSmazat
 4. Já už se strašně dlouho rozhoduju, jestli si mám tu sérii radši přečíst nebo kouknout na seriál, jenže... no, mám strach, že seriál se mi nebude líbit nebo mi zkazí budoucí zážitek z knih a na čtení knih jsem pro změnu zase moc líná. Začarovaný kruh, no.
  Každopádně tag je supr - líbí se mi, jak je to napasované na ten seriál (resp knihy) a přece to není jenom o něm :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako on je ten seriál do jisté míry hodně podobný - ale zároveň se ve spoustě věcech liší. Myslím, že když se podíváš na seriál, nebude se ti chtít do knížek. :D :)

   Smazat
 5. Koukala jsem seriál, na všechny tři řady. Nejvíc se mi líbil začátek první série, hlavně to prostředí středověkého Skotska, hudba a skoti mluvící gaelštinou, to je super! Ale s dalšími díly to pak začíná být čím dál víc přitažené za vlasy. Přečetla jsem si první díl knihy a musím říct, že mě hodně zklamala. Možná to bylo i českým překladem, protože ten mi přišel opravdu žalostný (třeba oslovení "Sasenachová", lid "wee folk" a podobné hrůzy). A taky mi přišlo, že Jamie je tam popisovaný jako superman a Clare jako super žena, která dokáže všechno, i složit vlka holýma rukama. Další díl už bych tedy nečetla, ten styl psaní se mi prostě nelíbil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se zdaleka nejvíc také líbil první díl, Cizinka. Seriálová první řada se mi fakt líbila do té doby, než tam změnili to s tím Frankem... Obecně jsem od druhého dílu trochu skeptická, protože se mi v Cizince líbilo právě to, že se dostala do minulosti a vůbec neví, jak to ovlivnilo tu budoucnost, bylo to takové tajemné a nemusela jsem o tom pochybovat. Ale když tomu autorka vymyslela nějaké tajemné důvody a začala to propojovat napříč časem, trochu mě to naštvalo. :D Ale i tak je to má oblíbená série. :)
   Ale ten překlad mě taky štve. Dokonce jsem si na to stěžovala v recenzi na Mořeplavce, že ze "Saxonky" udělali "Sassenachovou" a oni mi už neposílají recenzní výtisky... :D

   Smazat
 6. Cizinku znám zatím jen jako seriál, u knih se jen zastavuju v knihkupectví, ale mám toho na čtení tolik, že nevím jestli a kdy se k jejich čtení dostanu.
  Zaujalo mě, jak se zastáváš Rona Weasleyho, myslím, že je to milé, on je dost opomíjená postava. Sice mám (aspoň co se týče knih) daleko radši jeho sestru, ale zlaté trio by bez Rona nebylo stejné :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobré je, že je to opravdu odpočinkové čtení a stránky hezky ubývají. :)
   Ron je neskutečně opomíjená postava, a přitom je skvělý. :) Ginny mám taky moc ráda, obecně všechny Weasleyovic. :)
   Díky za komentář, je skvělé, že jsi zpátky! :)

   Smazat