Cesta dějinami čar a kouzel

by - července 04, 2018

Už dlouho jsem chtěla napsat nějaký správný fanouškovský příspěvek do rubriky Harry Potter, ale nic zrovna nepřipadalo v úvahu. Nápadů je dost, ale na jejich realizaci si ještě musím počkat. V mezičase bych vám ráda pověděla něco o publikaci, jejíž vydání jste už určitě zaznamenali. Ano, i já podlehla a vydala se na Cestu dějinami čar a kouzel.


Doby, kdy jsem doma měla jen sedmero paperbackových vydání Harryho Pottera v češtině, jsou dávno pryč. Za léta potterheadství mi v knihovničce přibyly také Bestiář, Panoptikum postav a Magičtí tvorové; Bajky barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata v prvním vydání; všech osm filmů na DVD a víceméně kompletní série v angličtině a němčině. (Plus nedávno první díl v italštině, ale na jeho přečtení jsem se ještě neodhodlala.) Jak vidíte, spousta mi toho ještě chybí. Tak třeba ilustrovaná vydání, nad nimiž často slintám v knihkupectví, ale váhám jednak kvůli ceně a jednak kvůli tomu, že nevím, v jakém jazyce si je pořídit. 


A pak Albatros vydal výroční HP knížku Cesta dějinami čar a kouzel. Knížku, která se věnuje výhradně knižnímu světu Harryho Pottera. Knížku, která je plná ilustrací od Jima Kaye (autor oněch nádherných ilustrovaných vydání). Knížku, v níž jsem se dozvěděla dost možná víc nových věcí než kdy jindy. A dost možná všechny novinky převažují nad starými známými informacemi. 

Výuka na škole čar a kouzel
Vždycky mě bavilo rozebírat, kde se vzaly kouzelné rostliny, tvorové a vůbec celý učební plán Bradavic. Vymyslela si to Rowlingová, nebo mají některé příběhy skutečný základ? Inspirovala se v bájích a pověstech, nebo vycházela ze staré literatury? Já vám to neprozradím, knížka však z velké části ano. Ukazuje starobylé publikace, vysvětluje, proč je bezoár tak populární, představuje dávné léčitele a bylinkáře, kteří zkoumali a zapisovali vlastnosti rostlin a často byli považování za čaroděje.


Samozřejmě ke kapitolám o jednotlivých bradavických předmětech patří medailonek vyučujícího/vyučujících. Dozvíte se něco víc o profesorce Prýtové nebo třeba to, kdo měl být původně pátým učitelem obrany proti černé magii. 

Koncepty, náčrtky, tabulky!
Důvodem, proč se mi Cesta dějinami čar a kouzel tak moc zalíbila, je ale především vložení něčeho, co svět ještě předtím nespatřil. Autorka, J.K.Rowlingová, poskytla své osobní náčrtky, jak by měly vypadat postavy z jejích příběhů, podělila se o ručně psané i na stroji tištěné původní kapitoly nebo pasáže, které nakonec byly z díla vyškrtnuty. Uvidíte, jak si plánovala psaní a uvěříte jí, že už od začátku k příběhu přistupovala velmi energicky a nechala se jím plně zaměstnat.


Právě původní verze nebo pasáže, které se nakonec do knih nedostaly, mě opravdu bavily. Člověk si najednou začne říkat, jak by se celá série ubírala, kdyby se nakonec ve knihách objevily. Nejsem odkojená potterovskou fanfikcí, takže jsem víceméně spokojená s příběhem tak, jak ho autorka napsala, ale občas mám rovněž chuť popustit uzdu fantazii. 

Ilustrace od Jima Kaye
Vždycky trochu posmutním, když si uvědomím, že mé knihovničce chybí právě ona neobyčejná ilustrovaná vydání. Naštěstí je Cesta dějinami čar a kouzel plná Kayových ilustrací. Líbí se mi, že ilustrátor zůstal věrný knižním popisům a že celé jeho dílo tak podporuje především knižní vize a přání. Filmy mám sice ráda taky, ale je v nich spousta věcí jinak, včetně třeba vzhledu jednotlivých postav.


A co na závěr? Snad jen doporučit vyzkoušet některý z tipů na domácí čarování, například dračí vejce nebo kouzlo s banánem. (Hmm, taky máte rádi banánová smoothie?)

Za sebe jsem šťastná, že jsem se k této novince dostala a že z ní mohu čerpat radost a inspiraci, kdykoliv ji budu potřebovat. 


British Library - Harry Potter: A History of Magic, vydáno roku 2017
Přeložila Kateřina Stupková, v nakladatelství Albatros vydáno roku 2018, 144 stran.

Děkuji Albatros Media a Databázi knih za poskytnutí recenzního výtisku. 


Co vy a ilustrace od Jima Kaye? A vůbec, jaké knížky týkající se Harryho Pottera doma máte? Co říkáte na Cestu dějinami čar a kouzel? Přeji vám krásné červencové dny! :)

You May Also Like

16 komentářů

 1. Knížky i DVD máme doma všechny, každý večer čtu klukům kapitolu, už jsme u třetí knížky, Vězeň z Azkabanu. Ale až takoví sběrači knížek nejsme. Zato máme dvě LEGO hry na Playstationa :D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jů, tak to doufám, že jsou z toho kluci nadšení! ♥ Jestli budu mít děti, taky jim to budu číst. :D ^^

   Smazat
 2. Já jsem svého času ujížděla na filmech, což mě během několika let přešlo a teď už mám jen takové zdravé povědomí. Skoro se už stydím říkat to nahlas, ale zatím jsem ani jeden díl HP nečetla - rozhodně to mám ale v plánu a nejspíš taky v angličtině (na němčinu si ještě netroufám a italština? Pff!).
  Tyhle doplňky jsou ale senzační a věřím, že skalní fanoušci po nich mohou šílet. Je super dostat se takhle "hluboko" nejen do knihy a jejího světa, ale i způsobu, jakým vznikala :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ony ty filmy nejsou špatné, jen v nich prostě spousta věcí chybí a pak to člověka trochu mrzí. :D Ale miluju například filmovou hudbu. ^^

   Smazat
 3. Pro fanoušky HP jistě super věc, ale tohle jde bohužel úplně mimo mě :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nemůžou všichni fandit stejným věcem, že. :) :D

   Smazat
 4. S radostí vždycky sáhnu pokaždé knize ze světa Harryho Pottera, takže určitě i po téhle :) Vypadá skvěle :)

  OdpovědětSmazat
 5. Já si bohužel Harryho nikdy neoblíbila, knihy jsem stále nepřečetla. Možná se k tomu ještě někdy dostanu, ale zatím mám nejradši Narnii a Pána Prstenů. Moje nejlepší kamarádka ale Harryho miluje, tak na ni vždycky myslím, když se v Anglii dostanu k něčemu, co je s Harrym spojené. Naposledy jsem jí koupila kapesní hodinky se znakem Nebelvíru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky mám kamarádku, která sice sama HP nečetla, ale vždycky mi kupuje nějaké dárky s HP tématikou. Nebo vyrábí. Třeba tu zlatonku na fotkách mi vyrobila k narozeninám. Nebo k Vánocům, teď nevím. :D :)

   Smazat
 6. Páni, prozatím jsem nějak moc nesledovala, co kniha vlastně obnáší, jsem z toho všeho Knihozemování nějaká unavená. Projekt jako takový se mi moc líbí, ale ta propagace je na mě jako fakt až dost masivní, takže jsem se knihám vlastně ve finále vůbec nepodívala na zoubek. Ty jsi mě ale přesvědčila, že minimálně jednu knihu z této edice nebo co to vlastně je, nutně potřebuju <3
  Měj se krásně, Vlasti

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně celý ten koncept Knihozemě leze strašně na nervy, proto jsem se o tom v článku moc nezmiňovala. :) :D

   Smazat
 7. Mám doma tu základní sadu všech 7 dílů :) ale tohle vypadá taky skvěle

  V3ronika life

  OdpovědětSmazat
 8. Já tedy četla už dávno samotného harryho, ale tohle vypadá fakt zajímavě. (Jo a ještě fantastická zvířata, ty jsou fav)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, Fantastická zvířata jsou super, už se těším na podzim! :)

   Smazat