Paní Bovaryová

Tenhle rok mám na knížky docela štěstí. Většinou, když sáhnu po nějaké knížce, kterou zrovna nečtu podruhé, líbí se mi. Více nebo méně, ale přece. No a zrovna Paní Bovaryová, kterou jsme si s Kath The Bookworm odhlasovaly v rámci projektu My čteme, patří k těm nejlepším kouskům, které jsem za rok 2018 přečetla. Fakt - pět hvězdiček, byť trochu jiných pět hvězdiček, než jsem udělila kdysi jiným knížkám. 


Paní Bovaryovou napsal Gustave Flaubert v roce 1857. Jednalo se o jeho první realistický román, který za dobu své existence získal tolik pozornosti, že se není čemu divit, že se dostal až ke mně. V češtině byla kniha vydána asi třicetkrát, já vlastním ono vydání z edice Filmová řada od Academie. 

Dějová linie příběhu je poměrně prostá, ačkoliv se jedná o román a realismus (oba tyto pojmy pro mě znamenají spíš něco zamotanějšího a komplikovanějšího). Krásná Emma se provdá za venkovského lékaře Charlese Bovaryho. Není s ním však šťastná, pořád touží po lásce, po romantice, po životě ve víru velkoměsta, po eleganci a naplněnosti. Charles ji miluje a zbožňuje a rozhodne se vyhovět jí v přání přestěhovat se pryč z Tostes. Ocitnou se v Rouenu, kde se setkávají s rozmanitými postavami, které budou nadále prostupovat jejich životy. 

Emma, nyní již matka, žije spíš ve svých myšlenkách než v realitě. Zamiluje se hned do dvou mužů, s nimiž prožije chvíle nevýslovného štěstí. Zároveň ji vzrušuje ono zakázané ovoce. Jak to tak ale u příliš horlivých povah bývá, zaplete se do svých citů tak moc, že není cesty zpět a protože nelze odčinit minulé, musí se pokusit vyrovnat se s budoucností. 

Když jsem knihu začínala číst, asi prvních patnáct až třicet stránek jsem měla velký problém pochopit, co jsem to vlastně otevřela. Na začátku totiž vystupuje pouze Charles Bovary. A já pořád hledala nějakou zmínku o paní Bovaryové. Opravdu matoucí bylo, když hned na začátku Charlesova první manželka - paní Bovaryová - zemřela. Naštěstí se potom všechno vyjasnilo - a na to, že se jedná o poměrně starou knížku, také rozjelo. Hltala jsem řádek za řádkem (nebo řádku za řádkou?), stránku za stránkou. 

Naštěstí vlastním skvělý překlad, který se obešel bez počešťování jmen (Charles není překládán jako Karel, Rodolphe jako Rudolf a tak) a krásně se četl. Bavilo mě číst jak dialogy a epické scény, tak lyrické výlevy, popisy krajiny i nitra hlavních hrdinů. Co mě ale překvapilo úplně nejvíc, bylo, že jsem si Emmu jako hlavní postavu oblíbila, a to i navzdory jejím nepřehlédnutelným chybám.

Emma byla snílek. Naivka. Možná trochu nevěděla, co chce. K Charlesovi, který ji miloval a snesl by jí modré z nebe, se ne vždy chovala správně. Byla přecitlivělá, úzkostlivá, možná trochu zbabělá a hysterická. Ale především vášnivá. Toužila něco prožít a dokázala se oprostit od konvenčních představ o ženách, aby toho dosáhla. Nebylo jí však souzeno - vzhledem k její povaze - být vůbec někdy trvale šťastná. Všechny ty prchavé okamžiky radosti se ztrácely pod náporem chmurných představ o všednodennosti, které ji pronásledovaly a mučily. Samozřejmě není žádnou hrdinkou, z níž by si ženy měly brát příklad - to ale neznamená, že jsem pro ni neměla velké pochopení. Ba dokonce jsem se někdy u jejích výlevů přistihla, že mám podobné myšlenky. Že asi nikdy nebudu stoprocentně šťastná. (A tím rozhodně nemyslím, že bych byla nešťastná ve svém vztahu s Modrým a měla chuť hledat někoho jiného, nýbrž to, že prostě nikdy nejsem spokojená sama se sebou a vždycky si asi budu přát, aby něco bylo lepší, růžovější a tak.) 

Paní Bovaryová mě velmi mile překvapila. Myslím si, že si tuto knížku zařadím do svého maturitního seznamu četby, ačkoliv už jsem původně měla svou dvacítku vybranou. A dost možná si ji před maturitou přečtu ještě jednou. 

Četli jste Paní Bovaryovou vy? Jaký máte názor na realistické romány? Srovnali byste Madame Bovary s Annou Kareninou? A podle čeho jste vybírali knížky na seznam k maturitě?

Komentáře

 1. Ty jo, tohle byla snad jediná knížka z mého maturitního seznamu, kterou jsem si nechtěla vylosovat. Čiré utrpení a Emma Bovaryová je pro mě především jedna z nejprotivnějších postav :D Ale jinak mám k realismu vcelku pozitivní vztah.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako takový vztah mám zase asi k jiným knížkám. Nicméně rozumím ti. :D Ona je Emma taková specifická. :D

   Vymazat
 2. Knížku jsem nečetla, ale díky za tip! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Knížka byla super a mám ji moc ráda.

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělá recenze:) Knihu jsem četla k maturitě a rozhodně patřila k tomu nejlepšímu z mého maturitního seznamu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že se shodneme. U mě asi nepatří k tomu nejlepšímu, ale rozhodně byla hodně dobrá! :)

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Ježkovy, já ji nečetla ještě ani jednou :D

  OdpovědětVymazat
 7. Paní Bovaryová je u mě něco jako Na větrné hůrce. Aneb melu o tom už asi 10 let a ještě jsem se k přečtení samozřejmě nedostala :/. Každopádně mě tvoje recenze mile překvapila, jelikož hodně lidí zrovna na tuhle knihu fakt hodně nadává. Bovaryová jim přijde protivná a nesympatická, tak jsem sama na sebe zvědavá, kam ji zařadím já :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se těším, až se ke knížce dostaneš a zhodnotíš ji. A přidáš se do pomyslných táborů. Doufám, že to bude ten můj, i ve tvém zájmu. :D :)

   Vymazat
 8. Asi bych ji měla přečíst znovu. Už je to dlouho, co jsem ji četla, a i když mě trochu štvala, brala jsem ji s větší velkorysostí než kupříkladu Nanu. Nana byla naprosto příšerná ženská, ale taky by mě zajímalo, jak bych se na ni dívala dnes, s odstupem let.
  Dík za tip na další klasickou četbu! Já se pustila do románů Vladimíra Neffa, i když to trvá déle, než jsem předpokládala, čte se dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nanu jsem četla někdy před rokem a byla to popravdě docela výzva, protože ona jako charakter mě strašně štvala. Jako Emma měla dost vlastností stejných jako ona, přesto byla svým způsobem... jiná, lepší. Nebo mi to tak aspoň připadalo.

   Díky za komentář. :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky