Podzim s knížkou a čajem

Už jsem se dlouho neúčastnila žádných tagů a podobných záležitostí, že? Nastal podzim, je proto čas napravit to. Verča z Bookish Friendship a Mony z Písně fantazie mě napříč podzimními týdny nominovaly nezávisle na sobě do "Pohodového podzimního tagu". A mně se moc líbí. Takže místo toho, abych se zachumlala pod peřinu s Mořeplavcem (už jsem v půlce, cha!), vrhám se do tohoto zábavného, byť i trochu pracného úkolu. To víte, knížek je spousta.
Vzpomínky na loňský podzim. ^^
(Je to legrace. Verunka napsala tag v angličtině, Mony ve slovenštině a ještě jsem ho viděla na blogu Hanky volně přeložený do češtiny. Tak se budu držet od každého trochy a snad to bude dávat pořád smysl. Nebo si to trošku transformuji, no a co. Dobře, otázky jsem si trošku hodně přestylizovala, nezlobte se, mám na to holt náladu. :D O:-))

1. Listí křupe pod nohama, svět je plný barev. Vyber knížku, na jejíž obálce září žlutá, oranžová a červená.
Když se řekne barvy, automaticky mi naskočí pastelková královna Marie Brožová, jejíž nádherné obrazy mě nikdy nepřestanou uchvacovat. Ale i její knižní publikace mám moc ráda a to jak po vizuální, tak po obsahové stránce. Ilustrované příběhy mají své kouzlo, o to víc, když se příběhy vztahují k obrazům. A zároveň si čtenář může k danému obrazu vymyslet něco vlastního, protože každý v té mozaice námětů vidíme něco jiného. Marie Brožová napsala tři knihy, jejichž jsem šťastným vlastníkem. Duše kamenů a Duše stromů jsou starší a také velkoformátové. Nikdy nezapomenu, jak jsem je vezla na Svět knihy, ačkoliv byly neskutečnou zátěží, a jak jsem si je nechala podepsat od autorky a pak jsem si s ní povídala o všem možném. (V Zakletých vílách a Duších stromů se navíc vážou některé povídky přímo k podzimu, což mi také přijde příhodné.)

2. Konečně je dostatečná zima a můžeme nosit chundelaté, teploučké a měkoučké bavlněné svetry. Která kniha ti dodává podobně hřejivý pocit?
Jé, to mám na podzimu ráda. Ani ne tak kvůli svetrům, těch moc nemám, ale ráda se choulím v mikinách. Nejradši mám Modrého šedou, která je mi děsně velká, můžu si do ní schovat i kolena, do kapsy na břiše se vejde knížka a rukávy jsou skoro o celou dlaň delší. Ale je úžasně teplá a vždycky voní. A já se pak směju, že mě hřeje láska. Jen chudákovi Modrému asi drkotají zuby. 

Ale to sem nepatří. Která knížka ve mě vyvolává hřejivý pocit? Nějak mimovolně jsem si vzpomněla na Foglarovky. Vyrostla jsem na tom, Hochy od Bobří řeky jsem četla každoročně na skautském táboře, Přístav volá jsem naposledy četla v jedenácti v Chorvatsku na dovolené s rodiči. Tyhle knížky už asi pro dnešní generaci nejsou, nevím. Já vyrostla napůl v lese, stavěla domečky pro skřítky, plnila bobříky a učila se morseovku. A Foglar k tomuhle dobrodružství tak nějak patří. A moc ráda na to vzpomínám, vždycky se trochu dojmu a chci to vrátit zpátky, abych těch třináct bobříků skutečně splnila.
Mimochodem, ty srdíčkové ponožky jsem dostala loni k Vánocům od spolužačky a mám je strašně ráda. Napsala mi k nim vzkaz - "Pán dal Dobbymu ponožku?" ♥
3. Venku se žení čerti, zpívá jim k tomu meluzína a bubnují dešťové kapky. S jakou knížkou budeš pozorovat tohle počasí?
Jednoduchá odpověď, bez rozmýšlení mohu říct, že bych si na takové dlouhé pozorování vzala Cizinku. Tedy, nejen ji, ale i Vážku v jantaru a Mořeplavce. Jo, toho bych si četla aktuálně. Ale pořád mám chuť dát si rereading série. Třeba až vyjdou všechny díly (v novém vydání), zavřu se na týden v pokoji a prožiju ten úchvatný příběh plný lásky, napětí a bolesti znovu. Ale nebudu se moc rozepisovat, koneckonců můj vztah k Cizince možná znáte. A jestli ne, počkejte si týden nebo dva na recenzi Mořeplavce. 
Nedovedete si ani představit, jak těžké ty knížky takhle pohromadě jsou. A jako na potvoru se nechtěly zaostřit. :D
4. Svěží, snad trochu mrazivý vzduch vhání do mysli otázku - s jakým charakterem by sis v tuto chvíli vyměnila místo?
Nad tím jsem se popravdě musela trochu zamyslet, protože vlastně v tuhle chvíli mám docela ráda svůj život a nic moc bych neměnila. Možná bych urychlila všední dny a zpomalila víkendy, ale to jen těžko ovlivním. Tak mě napadlo, jaké by to asi bylo vydat se do Čarozemě namísto September a prožívat její dobrodružství, zažívat její starosti. Kdo příběh zná, ví, jak neobyčejné, někdy mrazivé, někdy úsměvné starosti to jsou. Jo, to bych brala možná spíš než kombinatoriku a elektromotorické napětí.

5. Některé nápoje mají nezapomenutelnou chuť, ale ostatní se zdráhají jim podlehnout. O které knížce se málo mluví, ale ty bys chtěla, aby o ní diskutoval s chutí každý?
Je mnoho knížek, které mi vyrazily dech, vyvolaly ve mě vlny emocí a zanechaly mě naprosto neschopnou pohnout se, promluvit, pocítit něco jiného než slova příběhu. Ale s potěšením musím říct, že o většině se i docela mluví. Ne tak o knize Dopisy na konec světa, kterou jsem četla téměř před dvěma lety, která mě emocionálně úplně vysála a která patří k těm nejpozoruhodnějším knížkám pro mladé, které jsem kdy četla. Myslím si, že by žádnou dospívající dívku neměla minout, ale možná se pletu. Možná byla určena jen pro mě, abych ji vnímala tím svým způsobem. Pokud si ji však přečtete (zabere to chvilku), dejte mi vědět, budu moc ráda.

6. Ochladilo se, musíme se obléknout - jak nás to učili ve školce, kabát, čepice, šála, rukavice, až nám vykukuje snad jenom špička nosu. Kterou knížku bys takhle zakuklila, abys před světem s pocitem studu skryla její obálku?
Vlastně obálky neskrývám moc často, nestydím se za to, co čtu. Když už něco skrývám, je to proto, že o té knížce nemám náladu diskutovat. Třeba když čtu něco historického a někdo se mě zeptá, proč radši nečtu nějakou beletrii. Nevím, prostě proto. 

Ale tohle není ten případ. Mám doma dvě knížky od Michala Viewegha, které se řadí k těm lépe hodnoceným. (Četla jsem zatím jen Báječná léta pod psa, tak nemohu posuzovat úplně.) Nejde ale o obsah knih, nýbrž o jejich obálky. A bohužel, má vydání jsou otřesná. Nic proti Aně Geislerové, je to fajn herečka, ale její fotka na obálce knihy Výchova dívek v Čechách až moc bije do očí. Naštěstí je jen na přebalu a pod ním se ukrývá čistá námořnická modř, takže až si knížku budu chtít přečíst, nebude problém "skrýt" tenhle nedostatek.

7. Jaké jídlo tě na podzim dokáže nejlépe uspokojit? Jaké v tobě vyvolává podzimní asociace?
Přesouváme se k jídlu, mm, to se mi líbí. Předně se musím přiznat, že jsem si pro fotografické účely udělala dva čaje, jeden heřmánkový, jeden zázvorový. Oba už jsou skoro vypité. Pro mě je podzim (a zima) prostě jeden velký hrnek čaje. Nejlépe bezedný, slazený medem, s citrónem, hřebíčkem nebo klidně skořicí. 

Když přijde řeč na jídlo, mám s podzimem hodně spojené ovoce. Jablečné koláče s drobenkou, chleba s máslem a k tomu nakrájenou hrušku, vůni čerstvě oloupaných mandarinek, rybízovou marmeládu. Taky ořechy mají neopomenutelné místo. Nejraději bych právě ořechy, spolu s jablky, rozinkami, skořicí a tvarohem, zamíchala do takového velkého koláče, upekla a ještě teplé servírovala s dobrým bylinkovým čajem. 

8. Červená se line záře, přihoďme tam polínko. Koho nominuješ do tohoto tagu ty?
Nechci nikoho popálit, ale ráda bych si posvítila na odpovědi některých svých oblíbených. Takže dál nominuji Iris (Kosatec), Marušku (U Jaderné knihomolky), Marky (Books are my life) a OptiMystique (Na loďce si pluji mezi mraky). Ale pokud se bude chtít zapojit kdokoliv jiný, určitě neváhejte, podzim brzy přejde v zimu! (Otázky doporučuji převzít z Bookish Friendship, kde je jejich originální znění.)
A tohle je fotka z roku 2013, kterou mám strašně ráda. Je pro mě důkazem toho, že focení není jen o foťáku a že okamžik se dá zachytit všelijak. ^^
Jak se jinak máte? Co právě čtete? Co chcete stihnout do konce roku? Máte vánoční náladu? Chystáte se ještě někam na výlety? Co děláte, abyste zabránili zívání?

(S)mějte se.^^

Komentáře

 1. Moc krásný povídání !
  Taky jsem vyrostla na Foglarovkách, měla jsem je přečtené snad všechny...
  Přeji ti krásný předvánoční čas :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za komentář!
   Já bohužel všechny nestihla, zhruba ve třinácti jsem se začala přeorientovávat a už se mi to všechno nechtělo, ale to, co jsem zvládla předtím, dodnes miluji. :)

   Vymazat
 2. Na tenhle článek bych asi nikdy nenarazila, kdybych si zrovna dneska nepročítala zdrojové odkazy, z nichž někdo přišel na můj blog. Ach. No, asi ti ho vyplním, protože teď nemám o čem psát. Líbí se mi ten název. Popravdě knížky do mého letošního podzimu nepatří skoro vůbec. Je mi teď tak špatně, že jakmile začnu číst, je to ještě horší. Ale je to jen přechodné období (musím si to takhle říkat). Tak aspoň zavzpomínám na knížky, které mi kdy udělaly radost. Taky si asi neodpustím pár vět o proletářské poezii, která je teď se mnou dnem i nocí, ať chci nebo nechci. No ale to je jedno. To bych měla psát už do toho článku, a ne sem.
  Jinak, čaj je teď můj velký kamarád, skoro nejlepší. Do konce roku chci stihnout teoretickou část maturitní práce a taky vyřídit pár úředních záležitostí souvisejících s vysokou školou (kam se vlastně těším, teď, když už vím, kam, co a jak). Víc plánů ale nemám. Výlety jsem vyčerpala během listopadu. A proti zívání... Mně na zívání pomáhají šumivé bonbony. :)
  Mockrát díky za nominaci, je to téměř neuvěřitelné, že tě moje odpovědi zajímají.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu se na tvůj článek moc těšit! A děkuji za komentář, potěšily mě tvé odpovědi na otázky, jsi v tom vždycky tak poctivá, díky! :)

   Proletářská poezie je docela zajímavá, moc o ní tedy nevím, ale něco malinkato jsem četla. Tak se o tom někdy můžeme pobavit. :)

   Šumivé bonbony.. dobrá příležitost koupit si konečně nějaké. :)

   Vymazat
 3. Krásně zpracovaný tag, moc ráda jsem si početla v tvých odpovědích. Je vidět, že máš podzim stejně tak ráda jako já (Ale kdo by neměl, že? Je to tak útulné období). Opravdu jsi mě nalákala na knihu Dopisy na konec světa. Chtěla jsem si ji pořídit už dlouho, ale nějak jsem s tím nespěchala. Díky tobě se budu snažit si ji přečíst co možná nejdřív. A taky Cizinku. Na tu jsi mě nalákala už dávno, ale tak nějak mě děsí délka série. Určitě tam bude šíleně moc zvratů, což pro mě bude vyžadovat nějakou citovou přípravu, ale nenechám se tím odrazit a jednou si ji určitě přečtu... :-) Souhlasím, že ponožky jsou tím vůbec nejlepším dárkem. Já bez nich nemůžu být ani v létě... Děkuju, že ses do tagu zapojila. Užij si příjemný čas s Mořeplavcem. A měj se moc krásně... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to vyzkoušej! V Cizince jako takové ještě žádné rozvětvování linií není, to až pak, ale třeba si vystačíš s prvním dílem jako plnohodnotnou knížkou, upřímně, kdybych nebyla závislá na hlavních postavách, asi bych taky dál nepokračovala, protože je to perfektní i samo o sobě. :D :) A doporučuji i seriál, ale až po knížkách! :)

   Děkuji za komentář, taky se měj krásně!

   Vymazat
  2. Tak dobře, dám na Tebe a zkusím zatím jen první díl a nechám otevřené, jestli budu pokračovat. Seriálu jsem naštěstí zatím odolala, což samo o sobě značí, že jsem tak nějak plánovala se do série dřív nebo později pustit. Tak třeba v roce 2018 by to konečně mohlo klapnout... :-)
   Jěště jednou děkuju za inspiraci. A měj se moc krásně...

   Vymazat
 4. Ty si sa s tým tak krásne pohrala...a tie nádherné fotky!!! Paráda (a máš môj obdiv za tú fotku so sériou Cudzinka...ja by som to na jednej ruke asi neudržala, nieto ešte odfotila :D).
  Veľmi sa mi páči odpoveď na otázku, aká knižka v tebe vzbudzuje hrejivý pocit a ako si pekne zašla k mikinke a pocitu, že ťa hreje láska♥ Romantické! ^.^ A skvelo si prirovnala jeseň k veľkej šálke horúceho čaju - zdieľam podobný názor :D
  Maj sa zatiaľ krásne a čo sa týka tej vianočnej atmosféry, tá už u mňa panuje, ale ma aj trocha stresuje, lebo mám vymyslené darčeky, no ešte ich stále nemám zrealizované O.o Už aby som aj začala :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako dalo to práci, co si budeme povídat. :D

   Děkuji za krásný komentář, taky ti přeji pěkný adventní čas. Určitě všechny dárečky zvládneš a všichni z nich budou nadšení! ♥

   Vymazat
 5. Ty fotky jsou úžasně hřejivé. A krásné! I ty knihy - poděkovala bych ti za přehršel doporučení, ale poslední dobou vážně nestíhám číst.

  A děkuji i za nominaci - i když osobně - protože o víkendu budu psát něco jiného - a vidím to až na ten další víkend (kdy taky asi převezu foťák z Prahy do Děčína), kdy už to moc podzimní nebude. Tak to možná trochu přetransformuju do adventního času, nebude ti to vadit? O:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky vůbec nestíhám číst. A knížek je strašně moc. A teď se mi přidalo deset knížek na dějepisnou olympiádu. A budou Vánoce a určitě něco dostanu. A nestíhám. Je to děs. :D

   Na tvou adventní verzi se budu moc těšit! :)

   Vymazat
 6. Super článek :) Podzim je mým nejoblíbenějším ročním období a přijde mi, že vždy tak rychle uteče :/

  OdpovědětVymazat
 7. Aaa, tenhle tvůj článek mi úplně utekl, i když od tebe normálně čtu všechno, a zrovna jsi mě v něm nominovala :D No nic, včera byl oficiálně poslední podzimní den, tak to ještě stihnu :D A hrozně moc děkuji za zařazení do "oblíbených". Napsala bych ti taky něco k obsah TAGu, ale asi si to beztak přečteš v článku, takže to nechám na později :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, zrovna tenhle utekl. Náhoda je blbec. Jako když si pokaždé kupuješ jízdenku a když si ji jednou nekoupíš, potkáš revizora. :D

   Vymazat
 8. Mě by se asi podlomila ruka pod tíhou všech třech knih od Diany :D Ani se nedivím, že se ti nepodařilo knihy pořádně zaostřit, každopádně ale je to úžasná série! Dlouhou dobu jsem se tomu vyhýbala, ale nakonec jsem se pustila i do sledování seriálu a nechápu proč jsem tak dlouho otálela, je fakt super. :-)

  A ještě jednou i tady, přeji Veselé Vánoce a pohodu u stromečku s rodinou :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky nevím, jak se mi povedlo tu fotku vlastně vyfotit. :D

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky