Jákobovy barvy

Jákobovy barvy jsou duhový příběh na pozadí černobílé reality. Jákobovy barvy nesou štítek druhá světová válka, a přesto se od jiných knih liší. 


Jákobovy barvy jsou duhový příběh na pozadí černobílé reality. Jákob, napůl cikán, ze čtvrtiny Rom a ze čtvrtiny Jeniš, utíká. Osmiletý chlapec se skrývá v lesích a snaží se přežít. Jákob je sám a neví, kam má zamířit. Naučil se skrývat se, hledat v lese jídlo i místo na spaní. Nedokáže však najít směr své cesty, směr svého života. A tak jen utíká. 

Prvních padesát stránek knížky jsem nedokázala dost dobře pochopit, co se děje. Na začátku čtenář neví vůbec nic – vidí jen obraz malého chlapce, který postrádá rodinu a smysl nachází snad jen v barvách, které ani válka nedokázala smýt. Později autorka vypráví nejen příběh Jákobovy současnosti, pouští se do nedávných vzpomínek, kdy Jákob utíkal ještě se svou rodinou, s mámou Lor, sestřičkou Elizou a bratříčkem Malutkým, kdy společně hledali otce. A vypráví také o dětství a mládí Lor a Javiho, o jejich seznámení, o jejich lásce. Přeskakuje napříč historií, nabízí jednotlivé dílky skládačky, které nakonec zapadnou do sebe. Až úplně nakonec. 

Toto porušení chronologického sledu událostí patří k jednomu z důvodů, proč od knihy nedokážete odtrhnout oči. Tak akorát dlouhé kapitoly, vždy ukončené v tom nejnapínavějším momentu, přerušené vyprávěním z dávných časů, vám prostě nedají spát. Najednou zjistíte, že jste se z nepochopitelného začátku přemístili přímo do srdce příběhu a že po jeho šťastném konci, v nějž doufáte, prahnete tak moc, že v sobě nenajdete vůli přestat. 

Nedoporučuji číst knihu večer. Nejenže byste pak snadno mohli vynechat spánek a druhý den se cítit otupěle, ale pokud byste pak přeci jen usnuli, nemuseli byste mít dobré sny. Prvkem, kterým autorka dokreslila celou knihu, jsou barvy. Nejen v názvu, i v příběhu hrají neopomenutelnou část. Barva modři, když Javi rozbil velký kámen a dělil se s Lor o svou vášeň. Barva hřejivé zeleni, upřímné šedi i ponuré olověné běloby. Barvy úsměvů, lidské aury, barevné i černobílé duše. 


V hlavní dějové lince příběhu je nejdůležitější postavou Jákob. Při ponoření se hlouběji se hlavními charaktery stávají také Javi a Lor, jeho rodiče. Bez Markuse, starce z opuštěného statku, který Jákobovi zachrání život, by se příběh nedokázal vinout takovým směrem – nebo by se čtenáři spíš možná ani neodvinul, neboť osmiletý Jákob by jej v sobě nechal zemřít. Tak strašlivý příběh to je, pro malého chlapce téměř neúnosné břemeno. 

Autorka píše velmi čtivě. Velmi se mi líbilo, jak odlišila Javiho dialekt, jak používala polské a romské věty, jak vyladila celý příběh do skutečných obrysů. Tady patří velké uznání také překladatelce, bez jejíž pečlivé práce bychom si jen stěží mohli přečíst kapitoly z pohledu Javiho, jehož mluva se od spisovné řeči podstatně liší. 

Většina knihy se odehrává v er-formě, pouze kapitoly vyprávěné Javim jsou napsány v první osobě. I přes to má čtenář po celou dobu pocit, že hlavním postavám rozumí, že ví, jak se cítí, jak trpí, jak velký mají strach. Navíc se tu mísí pohledy na svět dětskýma očima a očima dospívajících, dospělých a rodičů. Jsou to pořád tytéž charaktery, přesto je na necelých čtyř stech stránkách děje patrná psychická proměna, kterou si všichni zúčastnění museli projít. 

Kniha se mi opravdu líbila. Nejen proto, že mi přinesla něco úplně nového – totiž pohled na tu část druhé světové války, o které se příliš nemluví. Romský holocaust je tabuizovanou záležitostí a zděsilo mě zjištění tolika nových historických skutečností, které autorka v knize ukázala. Popravčí strom, testování cyklonu B, pohřbívání zaživa. Nejen díky skvělému způsobu vyprávění a brilantnímu překladu jsem se po chvíli dokázala začíst a během odpoledne knihu dočíst. 

Mám pocit, že po přečtení tohoto příběhu budu mít sklon na některé věci (alespoň dočasně) pohlížet jinak. Na rodinu, na význam kořenů i zakořenění. Na barvy a jejich sílu. Na naději. A na romskou populaci, byť si nedělám žádné sluníčkářské iluze. Avšak tato kniha nabízí pohled na kočovnost a nepřizpůsobivost cikánů, který na tento problém nahlíží zase trochu jinak.

Lindsay Hawdon - Jakob's Colours, vydáno roku 2015
Přeložila Petra Krámková, vydalo nakladatelství Domino v roce 2017, 376 stran. 

Recenzi najdete také na ZeeDee. Děkuji portálu ZeeDee za poskytnutí knihy k recenzi!

Komentáře

 1. Jedním z mých největších problémů je, že na ty nejlepší knížky narážím zpravidla ve chvílích, kdy jsem totálně švorc... Ale už asi vím, co si koupím za první peníze z brigády, a to jsem si ještě žádnou nenašla :D
  Hezká recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahle knížka za ty dvě stovky opravdu stojí! :) Děkuji.

   Vymazat
 2. Já četla Jákobovy barvy dlouho a četly se mi docela těžce, ale to nic nemění na tom neskutečně silném čtenářském zážitku, který jsem ty dlouhé dny prožívala. Za mě je tato kniha jednou z nejlepších, jaké jsem četla, a hned bych ji zařadila na seznam povinné literatury. Tohle je dílo, které lidem skutečně něco dá...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu, proč se četly těžce. Já jsem na tuhle literaturu zvyklá, takže to asi nevnímám tak.. možná už to neumím vnímat úplně správně, jen tak něco se mnou neotřese. Ale je pravda, že tohle mnou pohnulo.
   Souhlasím s tebou!

   Vymazat
 3. Tohle vypadá skvěle, díky za tip. Knihy o válce mám ráda - i když jsem z nich vždy vycuclá a vydeptaná - ale jsou dost silné a vždy mě přivedou k zajímavým myšlenkám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Občas člověk potřebuje být vycuclý a vydeptaný... :)

   Vymazat
 4. O tejto knižke som nikdy nepočula, no ďakujem ti za výborný tip. Určite si ju pridám do wishlistu :). Pekná recenzia!

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělá recenze :) Pořád nad přečtením této knihy váhám, ale šanci jí nakonec nejspíše dám :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky