Cizinka

by - října 25, 2015

Přemýšlela jsem, jakou knihu si mám vzít na výměnný pobyt do Německa. Bídníky jsem díky jejich rozměrům a křehkosti vyloučila a zvažovala další možnosti. A jako na zavolanou jsem si přečetla anotaci na tuhle knihu a reagovala. Historický román, Skotsko, láska a cestování časem? Pokud by tato hesla nevzbudila mou čtenářskou pozornost, nejspíš bych neprožila tak nezapomenutelné knižní dobrodružství.

Druhá světová válka skončila. Claire, sedmadvacetiletá zdravotní sestra britské armády, se se svým manželem, historikem Frankem, vydává na skotský venkov, aby zde začali nový, klidnější, společný život. Skotsko je země, kde přežívají mýty a pověry. Claire se jednoho dne vydá k tajemným kamenům Craigh na Dun a ve chvíli, kdy se dotkne jednoho z kamenů, jimž jsou připisovány magické síly, se celý svět zatočí, aby ve výsledku zůstal stejný. A přesto úplně jiný. Jak Claire brzy zjistí, jakýmsi záhadným způsobem se ocitla ve čtyřicátých letech osmnáctého století, v dobách, kdy skotské klany bojují s Angličany i mezi sebou navzájem, kdy ženská práva zůstávají omezená a kde je považována za cizinku, Angličanku, která ukrývá tajemství... A zatímco se snaží racionálně vyřešit situaci a vrátit se zpět k Frankovi, zamiluje se do mladého Skota Jamieho. 

"Řekla bych, že se mé vidění omezilo na jeden temný bod, který náhle zmizel, a zůstala po něm prázdná pustina. Řekla bych, že jsem cítila, jak se otáčím nebo jsem tažena dovnitř a zpět. Všechno, co říkám, je pravda, zažívala jsem pocit naprostého rozpadu, přitahována velkou silou něčím, co jsem neviděla. Ale v skutečnosti se nic nepohnulo, nic se nezměnilo, nic výjimečného se nestalo. Jen jsem zažila pocit děsu tak silný, že jsem ztratila pojem o tom, kdo jsem a kde jsem. Ocitla jsem se ve středu chaosu a nebyla schopna mu čelit."
- Claire o cestě časem, str. 45

O Skotsku toho mnoho nevím, vlastně jsem nikdy ani skotskou historii poměrně nezkoumala. Samozřejmě mi neuniklo věčné nepřátelství mezi utlačovanými Skoty a Angličany, slavné klany plné zrzků a muži oblečeni do kiltů, ale ani o tom jsem neuvažovala. Ne předtím, než se mi do rukou dostala právě Cizinka. Kniha přeplněná napětím, romantikou, smrtí a životem, všemi časovými rovinami, zoufalstvím a štěstím, nadějí a bezbranností, prostě vším. Skoro byste řekli, že těch sedm set stránek je na obsažení všeho, co se v knize odehrává, málo. A měli byste pravdu.

Příběh začíná vyprávět samotná Claire v okamžiku, kdy se s manželem po válce ubytovávají ve skotském městečku. Už od prvních stránek si nebere žádné servítky, autorka z hlavní hrdinky udělala přemýšlivou, ale zároveň praktickou a lidskou bytost, která nezapomíná, miluje, sní a učí se novým věcem. Claire se zajímá o medicínu, o léčivé účinky rostlin. Je zvyklá prosadit svůj názor a bleskurychle jednat v nutných případech. Ve chvíli, kdy se při cestě z kamenného kruhu na vrcholku kopce Craigh na Dun ztratí v lese a narazí na prohnaného Jacka Randalla, předka jejího manžela, celý svět se jí obrátí vzhůru nohama. Musí přežít, působit věrohodně před svými skotskými hostiteli a vymyslet, jak a jestli vůbec je možné dostat se zpět ke kamenům, zpět do své doby. 
Autorka vytvořila velmi charakterní osobnost, ženu, která umí napravovat zlámané kosti a přitom je mimořádně citlivé stvoření. Precizním způsobem dokáže popsat Claiřiny pocity, všechno. To, jak cize si Claire připadá na hradu Leoch mezi Skoty, kteří často mluví gaelštinou a nenávidí Angličany. Jak zmatená se cítí ve víru nových informací, jak nesvá ve světě bez věcí, které tvořily ten její. A také ty chvíle, kdy její duši zaplavuje beznaděj spojená s marnými pokusy o útěk, kdy začne zapomínat na Frankovu tvář a srdce jí ukradne nový muž. 
Obdivuji um Diany Gabaldon, autorky série Cizinka, protože jen málokdo umí smíchat napětí, dobrodružství a lásku s fantazií a historií a při vší té smršti událostí nechat prostor pro obyčejný život a filozofické chvilky. Ne každý spisovatel vytvoří postavy s lidskými vlastnostmi, které uspívají stejně snadno jako selhávají, jejichž život může být v jednu chvíli prostoupen láskou, štěstím a klidem a vzápětí mohou být zlomeny, zmrzačeny a zničeny uvnitř i navenek. Ne každá kniha je stejně tak dobrodružně romantická jako realisticky upřímná a často dobově vulgární, ne vždy se příběh skládá ze všech dostupných literárních prvků a přesto dává smysl. Kniha Cizinka splňuje maximálně všechna má očekávání, která vkládám do knih před a během jejich čtení.

Ačkoliv se toho v knize odehrává opravdu mnoho a všechny činy jsou líčeny dosti barvitě a podrobně, čas života hlavních hrdinů plyne ve své podstatě přirozeně, což čtenář samozřejmě vnímá. Lidé, o nichž se kniha zmiňuje, se totiž doopravdy chovají jako lidské bytosti. Potřebují jíst, spát, chodit na záchod a mýt se. Potřebují uspokojení a směrnici, která je vede po cestě životem. Jsou obyčejní stejně tak jako výjimeční a dobří stejně jako zlí. Užívají si a zároveň řeší problémy, všední i ojedinělé. Bojí se o svůj život a za chyby tvrdě platí. A v duchu této reality skotského venkova v roce 1743 se nese vesměs celý děj knihy.

Nejsem žádná noční sova a jen málokdy dokáže knížka udržet mé oči otevřené po jedenácté večerní. Cizince se to povedlo. Jednou večer jsem přečetla asi sto stránek, ani jsem to nepostřehla. Prostě jsem se nechala unést na vlnách Claiřina vyprávění a skončila jsem, až když už jsem opravdu nemohla - zrovna v té nejlepší, nejnapínavější části. Zatímco příběh plyne, vy se neustále ptáte a dumáte: Dostane se Claire zpět v čase? Nestane se jí nic? A co klan MacKenziů, jeho náčelníci a poddaní? Kdo je vlastně Geilie Duncanová? Claire na čarodějnice nevěří. A samozřejmě se čtenář tetelí nedočkavostí, protože už od začátku tuší, že ten mladík Jamie se znetvořenými zády a upřímnýma očima ze scény rozhodně jen tak nezmizí. 

"Jsou věci, které ti zase nemohu říci já, alespoň ne teď. A nebudu od tebe žádat nic, co mi nemůžeš dát. Ale chtěl bych vědět - jestli mi říkáš pravdu. Mezi námi dvěma zatím nic není, snad kromě respektu. A myslím, že se respektujeme, protože si vzájemně věříme. Souhlasíš?" Rozpřáhl ruce dlaněmi vzhůru, jako by mi chtěl něco nabídnout. Viděla jsem tmavou zarudlou linii, která mu zůstala na zápěstí po krevní přísaze. Položila jsem ruce do jeho rozevřených dlaní.
- z rozhovoru mezi Claire a Jamiem, str. 230
Když se do nějaké knihy téměř zamilujete, je velmi těžké o ní psát. Doporučovat ji jako produkt, kus neživé hmoty. Mám pocit, že se ten příběh odráží někde uvnitř mě, usazuje se na povrchu duše. Nejde o knihu, jde o pocity, které ve vás vyvolá. O otázky, které jsou na jejích stránkách položeny a o nichž musíte přemýšlet, ačkoli nemají jednoznačnou odpověď. V tomhle směru mě velmi dojal rozhovor Claire s knězem v závěru knihy, ne proto, že se do srdce agnostika vkrádají křesťanské otázky, nýbrž kvůli té upřímnosti, otevřenosti, dokonalé tečce. Zkrátka - věřím, že tahle kniha má co nabídnout. Každému. Je to historický román, dobrodružná slaďárna, drastický doják a velmi hloubavé a neobvykle pojaté science fiction. Nerada se dělím o své srdeční záležitosti, byl by však skoro hřích, kdybych nesplnila svou povinnost napsat o téhle knize. O knize, nad jejímž obsahem budu ještě dlouho před spaním přemýšlet a dumat. 

Podle knihy byl mimochodem natočen také šestnácti dílový stejnojmenný seriál, který jsem už během víkendu (to určitě není prokrastinace) stihla zhlédnout a vřele ho doporučuji. Avšak až po přečtení knihy! Do té doby si můžete pustit alespoň jeho úvodní píseň (či jak přesně se těm "znělkám" říká).


Diana Gabaldon - Outlander (Outlander #1), vydáno roku 1991.
Přeložila Marie Fulková, v edici Omega vydáno roku 2015, 712 stran.
Knihu Cizinka můžete zakoupit v knihkupectvích Knihy Dobrovský.

You May Also Like

18 komentářů

 1. Krasna recenze!knihu teď ctu a seriál milují takže si uzivam stejně i knihu (bohužel v opačném pořadí ne bych chtěla ale nevadí) :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, seriál se dle mého názoru knižní předlohy víceméně držel, i když samozřejmě si knihu užiješ víc bez zkušenosti se seriálem, ale to nevadí. :) Ať se líbí. ;)

   Smazat
 2. ahoj. Tvoji recenzi jsme si dovolili nasdílet na stránky naší komunity na Facebooku "Recenze knih a audioknih". Pokud budeš mít zájem, můžeš na našich stránkách pravidelně přispívat svými recenzemi, my je pak budeme umisťovat na Timeline stránek a zařazovat do alb podle kategorií. Děkujeme!!! Správce stránek Honza

  OdpovědětSmazat
 3. Výborná recenze a skvělé fotky! Cizinku si chci hrozně moc přečíst a doufám, že nebudu zklamaná. :)
  Blog:Reading With Lucy

  OdpovědětSmazat
 4. Tak tohle je recenze, která ve mně vzbudila opravdu touhu sehnat si tuto knihu. Ale protože jsem praktická a čím dál praktičtější, zkusím se nejdřív poohlédnout po knihovnách... :-)
  Recenze opravdu poutavá a dokáže nejen zaujmout, ale i navnadit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě se poohlédni. ;) Ber však jen a pouze tohle vydání, protože to první je prý strašně špatně přeložené a korektura nestojí za nic, tak aby ti to knihu jako takovou nezošklivilo. :) Opravdu stojí za to. :)

   Smazat
  2. Já četla původní vydání a i přes chyby, co tam byly je kniha vážně úžasná! Momentálně čtu Mořeplavce a knihy jsou stále skvělé a napínavé. A miluji i seriál, ti herci jsou naprosto dokonalí :)

   Smazat
 5. Panečku, to je dlouhá recenze! :). Pořád nevím, jestli si mám knihu přečíst nebo ne :).

  OdpovědětSmazat
 6. Moc hezká recenze. Po knížce už delší dobu pokukuju, takže o ni asi napíšu ježíškovi ;)

  OdpovědětSmazat
 7. Pěkná recenze. :) Určitě bych si ji chtěla přečíst.

  OdpovědětSmazat
 8. Seriál naprosto miluju, ale když jsem si před časem Cizinku přečetla (ještě v tom starém vydání), byla jsem poměrně zklamaná. Je to dobrá kniha, ale bohužel jsem od ní čekala víc. Nestává se mi to často, ale zrovna tady dávám přednost seriálu.
  Jinak skvělá recenze, opravdu výživná! :)

  OdpovědětSmazat
 9. Těším se, až si ji budu moct přečíst. :) Seriál jsem tedy ještě neviděla, mám stažených pár dílů a uvažuji, že si jím ukrátím čekání na knihu, ale možná to přece jen ještě nějakou dobu vydržím. :)

  OdpovědětSmazat
 10. Super recenze! Chystám se jí přečíst :D
  VerypoPol

  OdpovědětSmazat
 11. Neměla jsem v plánu tuhle knížku číst, ale nějak se mi dostala pod ruku e-kniha a při cestách do školy a ze školy a dvouhodinových čekání na další předmět mě tahle knížka dokonale zabavila a nakonec i hodně dostala. Nečekala jsem, že se mi bude líbit, ale překvapilo mě to. Rozhodně se chystám na druhý díl, jen co dočtu co mám rozečtené a opět se nechám unést kouzelný a napínavým příběhem :)

  OdpovědětSmazat
 12. Cizinka je moje nejoblíbenější kniha, četla jsem ji už hodně dávno, mnohem dřív, než vůbec někoho napadlo točit podle ní seriál. Od chvíle co jsem ji dočetla ji všude chválím a vyzdvihuji a ještě jsem neobjevila žádnou, která by se jí vyrovnala. Jsem moc ráda, že se teď těší takové oblibě a že si našla své místo v tolika srdcích...

  OdpovědětSmazat
 13. Moc hezky napsaná recenze. Knihu sem ještě nečetl, ale serial se mi líbí. Na Vánoce si chci knihu pořídit. :)

  OdpovědětSmazat