Světoknižně

by - května 16, 2015

 Knižní veletrh Svět knihy je pravděpodobně největší akce pro všechny knihomoly, takové druhé Vánoce. Já jsem se na ten letošní vydala s jistými očekáváními, nic velkého, a moc jsem si ho užila. Svět knihy jsem navštívila už dvakrát předtím, teď potřetí, a takhle zpětně mi připadá docela zajímavé ohlédnout se, jak jsem se já a můj vztah ke knihám změnila během těch několika let. Poprvé jsem se na veletrh dostala spíš náhodou, podruhé to byl plánovaný útok na knihy. Letos jsem sice měla v plánu nenakupovat (držet se předsevzetí ze začátku roku) a využít tuto akci jako možnost setkat se s blogovými přáteli, ale nakonec se to stejně nějak zvrtlo.


V pátek jsme na Svět knihy jeli autobusem s učitelem občanky. Jeli moji spolužáci i starší lidi, vlastně to není důležitá informace. Po obdržení vstupenek a vpadnutí do prostor veletrhu se má sestra a má kamarádka B. snažily držet se mnou krok, ale asi jsem je svým nadšeným pobíháním od jednoho stánku k druhému trochu vyděsila, tudíž se ode mě po půl hodince s úlevou odpojily. Já se hrabala ve slevách, koukala jsem po knížkách (po čem jiném, že jo) a nasávala jsem životní energii skrze čuchání k zajímavým titulům. Na rozdíl od B. a Anči jsem na veletrhu zůstávala, abych se mohla aspoň na chvilku potkat s Annikou a Luckou, ale ještě před rozloučením mi B. podala pomocnou ruku v podobě peněžní zálohy, protože já, hlava děravá, jsem inteligentně zapomněla/vytrousila/založila peníze, které jsem nutně potřebovala, abych si mohla koupit a nechat podepsat druhý díl Husitské epopeje od pana Vondrušky.

spolužáci... 
Moc mě mrzí, že Goethe institut není taky na Kladně...
Znělo jim to pěkně, i když jsem tam stála jen chvilku. :)Odpoledne tedy dorazila Annika a následně se k nám připojila i její sestra Lucka. Bylo milé je po dlouhé době vidět, popovídat si a projít si velký a přímo kouzelný antikvariát plný knižních pokladů. Já už si nic nekupovala, igelitka s knihami praskala a ještě ji čekala dlouhá cesta z Prahy, holky si něco málo odnesly. Pak jsme se na chvíli rozdělily - já se vydala na autogramiádu pana Vondrušky, Annika s Luckou šly omrknout pravé křídlo výstaviště. Zanedlouho jsme se však zase střetly, posadily se do trávy před budovou výstaviště a popovídaly si, i když jen krátce. Já chtěla stihnout autobus, Annika uháněla za dobrodružstvím a Lucka vstříc domovu. Moc ráda jsem vás viděla, holky! :) 

Pan Vondruška byl jako vždycky moc milý a sympatický. Toto je již má třetí fotka s ním, třetí setkání a třetí příjemný zážitek. :)

Zbytek dne už se vlastně Světa knihy netýká. Metrem jsem (bez jízdenky, haha) dosvištěla na Nádraží Veleslavín, odtud jsem naskočila na první autobus směr Kladno. Vystoupila jsem na jediné zastávce, co mi byla povědomá, a s pětikilovou taškou se trmácela nevím jakou štreku k prarodičům. S těmi jsem následně povečeřela, pokecala jsem s babičkou a usínala jsem s knihou Sofiin svět někdy kolem jedné hodiny ranní.

Přednáška historika Pavla Kosatíka, moc zajímavá. :)

kousek mého dětství, tyhle knížky jsem milovala!


Dnešní ráno bylo stejně pohodové. Přispala jsem si do sedmi, pak si užívala nicnedělání a kolem desáté jsme s dědou a babičkou nasedli do auta a vyjeli opět do Holešovic. Situace se opakovala, procházela jsem se převážně po levém křídle a bylo mi fajn. Někdy kolem (nebo po?) dvanácté dorazila Ailin, Hanyuu a Lowri. Moc ráda jsem Ailin znovu viděla a ráda jsem taky poznala Hanču a Lowri. :) Společně jsme se prošly kolem spousty stánků a já je pak opustila, protože jsme s prarodiči odjížděli. Hokej je hokej a někteří lidé jsou zainteresovaní, třeba děda. :D 


Tolik tedy ke Světě knihy. Celkem jsem si domů přinesla 21 knih (kam já to, proboha, dám? :D) a 6 audioknih. Ale příští rok to bude jinačí - to už opravdu, ale OPRAVDU utrácet NEBUDU! :D

A teď už knížky. :)

V celé své kráse všechny úlovky. Abyste si však nemysleli, že jsem k penězům nešetrný knižní hamoun (ne, že bych nebyla :D), objasním, odkud co mám. :)
Pan Hilský už mi podepisoval minulý rok vydání Romea a Julie. Letos měl autogramiádu zase, ale já to nevěděla. Kdyby ano, možná bych se odhodlala dotáhnout do Prahy velkou knihu DÍLO Shakespeara, které přeložil právě pan Hilský a vydala ho Academie. Namísto toho jsem si na poslední chvíli koupila v antikvariátu za pár korun skvělé vydání Mackbetha, po němž už dlouho pokukuji, a nechala si ho podepsat. :) 
Esej o tragédii mi předala Ailin jako výhru v soutěži, kterou nedávno na svém blogu pořádala. Už jsem tuto dojemnou knihu četla minulé prázdniny, ale ráda bych si to letos zopakovala, je to velmi silný příběh a během druhého čtení, s vědomím, co je vlastně tou velkou tragédií, se to určitě bude číst jinak. :) Muže jménem Ove jsem poslouchala jako audioknihu, zamilovala jsem si ho a mamka mi následně někde ve slevě stáhla do čtečky i elektronickou verzi. Ale já stejně neodolala a při příležitosti výběru dvou knih za zvýhodněnou cenu (aneb ať žijí známosti, že ano) jsem vybrala k tomu ještě Morantologii, na kterou mám taky zálusk už pár měsíců. :)
Tyhle knížky prodávalo nakladatelství Portál, jeden kus za deset až dvacet korun. Zaujaly mě anotace a řekla jsem si, že když se mi to nebude zamlouvat, nebudu této koupě vzhledem k ceně a velikosti litovat. Ty kartičky rozdávala nějaká paní u stánku s knihami ohledně meditace. Většinu takových věcí jsem vyhodila, tohle mi však přišlo zajímavé a inspirativní. :)
Knihy pro mládež a fantasy trilogie poslední dobou vůbec nečtu ani nevyhledávám. Jenže v Euromedii byly tyhle tři krásky dohromady za 80 korun a já na ně četla docela pozitivní ohlasy, takže proč ne. Když tak to předám dál, mojí ségře by se to mohlo líbit. 
U Nakladatelství Lidové noviny jsem ve výprodeji objevila za pár kaček knihu Čeština, jak ji neznáte. Autorka tam sepsala všemožné postřehy z vývoje češtiny, aby prostřednictvím rozhlasu udržela ty Čechy, kteří v naší republice nežijí, v přehledu. Zdarma jsem k tomu dostala jakousi knížku Pražská ekloga - ani nevím, co ten název znamená. :)
V koši s výprodejovými kousky u nakladatelství Hejkal jsem objevila tuto finskou autorku populárních detektivek. Mám za sebou severskou krimi ze Švédska, Norska i Islandu, Finsko jsem zatím nezkoušela. A jelikož jedna kniha (zbrusu nové, neponičené a řekla bych kvalitní) stála 39 korun, vzala jsem je všechny. Domů jsem si je neodnesla - nechala jsem je u babičky, která jako čerstvá důchodkyně potřebuje zásobovat knížkami. Tak jsem ji poprosila, ať mi tyhle pohlídá, než na ně bude místo v knihovně. První díl, Zasněžená žena, už má skoro přečtený, takže to asi bude dobré čtivo.
Záložky! Některé byly zadarmo, jiné jsem objevila v igelitkách se zakoupenými knihami a tři doposud zabalené jsem koupila. Nejspíš jimi někdy někoho obdaruji. :)
Pohledy - dva od paní Brožové, obě dvě víly jsou součástí povídek ze Zakletých víl, které mě oslovily. Těch pět roztomilých zvířecích pohledů jsem si koupila za pět korun, abych ubohé prodavačce bez drobných zakulatila sumu. :)
Věnování od Vondrušky. Ještě jsem mu podstrčila kartičku a poprosila ho o věnování pro dědu, koneckonců to on mě k Vondruškovi tak nějak dovedl. :)
Diář, který je tak krásný, že i kdybych ho potřebovala, byla by škoda ho použít - zadarmo u Slovartu. Bloček ze stánku se záložkami, vstupenky a roztomilé placky od stánku Goethe Institutu. 
Ať žijí audioknihy! Po všech jsem toužila a všechny se, myslím, vyplatily. Dárkové kupony jsem dostala za koupi dvou cédéček, tak jsem si každý den vzala dvě. Na Malého prince jsem zase uplatnila 50% slevu, no neberte to. :)
Ohledně anglických knížek toho mnoho říct zatím nemůžu. Mám jich doma už několik, mámina sbírka (mamka studovala anglistiku) je nepočitatelná. Přesto jsem ještě nic ryze v angličtině nepřečetla. Už se však na to chystám, teď v létě to vypukne. Navíc jsem zase o krok pokročila, filmy a seriály už sleduji pouze v angličtině, pokud nejsou české, samozřejmě. Ale o tom zase někdy jindy. 

A co vy? Byli jste na Světě knihy? Jestli ano - jak se vám to líbilo, co jste si pořídili, koho jste potkali? Jestli ne - chtěli byste se někdy podívat, co si o tomto veletrhu myslíte? 

Mějte se krásně, já si jdu lehnout a zítra budu vymýšlet, jak nafouknout knihovnu. :D

You May Also Like

22 komentářů

 1. Všechny knihy vypadají báječně. Hex hall si plánuji půjčit v knihovně, ale kdyby se mi dostaly do ruky za 80Kč, tak bych se asi taky neudržela :D A ty audioknihy mají krásné obaly. A jedna z jejich nesporných výhod - zaberou minimum místa! :) Když vidím všechny ty fotky z akce, krásné knížky a záložky, tak mě mrzí ještě víc, že jsem se na Svět knihy nedostala. Tak snad příští rok. Skvělý report z celé akce!

  OdpovědětSmazat
 2. Úžasné fotky:) Taky jsem si to tam pořádně užila - hlavně šrajtofle ze sebe vydala všechno...

  OdpovědětSmazat
 3. Páni úžasně kousky za suoer ceny, gratuluji k úlovkům! :) Mrzí mě, že jsem se tam letos nedostala, ale aspoň jsem ušetřila :-D A krásně jsi to sepsala a nafotila, hned mám představu, jak to tam vypadalo :)

  OdpovědětSmazat
 4. Jejda, tolik knih :DD Taky bych se tam jeden rok chtěla podívat :)))

  OdpovědětSmazat
 5. Úžasný článek plný krásných fotek, vážně sis to musela pořádně užít. Leenu Lehtolainen mohu doporučit, jen je škoda, že z této série u nás vyšly jen tyto čtyři díly. Ale v jiném nakladatelství je ještě série Bodyguardka.
  Já na Světu knihy byla letos poprvé a bylo to obrovské, vážně úžasný zážitek. :-)

  OdpovědětSmazat
 6. Já bych hrozně ráda chtěla na Svět Knihy jet. Měla jsem tam jet, protože by byla hanba, kdyby pražák milující knihy nešel na Svět Knih, ale nakonec mě zastavily peníze. Kvůli hloupým penězům jsem nemohla jet někam, kde bych byla šťastná a s láskou si nakoupila to, co chci. Takže nyní jen tiše čtu všechny články a slabě slintám, když vidím, jak si nakoupili a jak krásně si to užili. Jsem plně rozhodnutá příští rok jet, protože už si to prostě NEMOHU NECHAT UJÍT!
  Ano, i Tobě závidím ^^ :D

  Jamie

  http://liscidoupeknih.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle mě není důležité utratit tam majlant - zážitek je to sám o sobě, když procházíš kolem nakladatelství, ohmatáváš knihy, mluvíš s lidmi, čerpáš inspiraci. To nakupování je spíš můj zlozvyk než součást celé té velké radosti. :D Ale máš pravdu - nemůžeš si to nechat příští rok ujít! :)

   Smazat
 7. Předně musím pochválit fotky, jsou úžasné :)
  Zaujaly mě ty audioknihy - Malého prince jsem poslouchala (několikrát), tu mým moc ráda, a Hvězdy nám nepřály musím zkusit sehnat, zajímá mě, jak je to zpracované. Ukořistila jsem si nejnovější knížku Johna Greena a už se těším, až si jí přečtu, jeho knížky jsou takové sympatické :)
  A jinak, moc ráda jsem tě poznala :)

  OdpovědětSmazat
 8. Po přečtení tvých tří článků jsem se rozhodla, že příští rok jedu s tebou :-) (nebo se o to aspoň pokusím). Ovšem bojím se, že kdybych se ocitla ve velkém prostoru plném knížek, které se dají koupit, zešílela bych a chtěla bych koupit úplně všechno.:-)
  Nakoupilas krásné knížky, všechny vypadají lákavě. Já si většinou nekupuji celé trilogie najednou, ale za tak výhodnou cenu bych asi taky neváhala. Hex Hall vypadá fakt hezky a lákavě, doufám, že i obsah knih bude takový. A taky knížka Souhvězdí má moc hezkou obálku. Už se těším, až něco z toho zrecenzuješ (čímž ti samozřejmě nenaznačuji, že bys s tím měla spěchat, protože vím, jak těžké je rodit recenzi) a já se dozvím, co doporučuješ a co ne.
  A Esej o tragédii si chci sehnat už od té doby, co ses tady na blogu podělila o své dojmy z ní. Takže díky za připomenutí.:-)
  Článek se mi moc líbí, aspoň si umím představit, jak to na Světě knihy vypadá a co mám očekávat, až se tam jednou vypravím.
  Měj se hezky a užívej si všechny nové knížky, hezké jarní počasí ... a tak, vždyť to znáš.
  PS. Už se těším na úvod do rubriky Vybarvování. Moc nevím, co přesně si pod tím názvem představit (budeš opravdu vybarvovat? nebo je to nějaký přenesený význam?), ale zní to moc hezky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě by to bylo skvělé, i když nevím, jestli bych tě spíš neodradila.. :D Věř mi, nebudeš chtít úplně všechno. Spousta knih bude nezajímavých nebo předražených nebo mimo tvůj zájem. :) Já si třeba neodnesla ani jednu knížku z pravého křídla, kde jsou různá vědecká nakladatelství a Albatros a tak. Dávám přednost malým klasickým nakladatelstvím se zajímavou nabídkou v levém křídle. :)
   Nevím, jestli knihy budu recenzovat. Na jednu stranu bych to ráda udělala, ale nejsem si jistá, jestli o recenze na mém blogu někdo stojí, vzhledem ke komentovanosti. To víš - když se s nějakou píšu půl dne, aby byla podle mých představ, mrzí mě, že jsem (skoro) jediná, kdo ji přečetl. :)
   Inu, asi tě ohledně nové rubriky nechám ještě chvíli v nevědomosti. Sama jsem úplně přesně doposud nedomyslela všechny detaily a navíc sbírám odhodlání, protože jakmile to rozjedu, nemůžu vycouvat. :D

   Smazat
 9. Krásně sis to užila.
  U mě se to nějak zvrtlo, ale to vlastně s knihami nesouvisí.

  OdpovědětSmazat
 10. Achjo, závidím...zase. :D Měla bych s touhle vlastností něco udělat. :( Jenže když tohle prostě vůbec není fér! Předloni jsem chtěla jet - nemohla jsem, samotnou by mě nepustili a nikdo jiný nejel, loni jsem chtěla jet - byla jsem na nějaké "nutné" akci, a letos? Hm, sborové soustředění. Jako, mě to zpívání vážně moc baví, ale...:(
  Ale nevadí, příští rok to snad už konečně vyjde! (Ha, ha, ha...) :D
  Jinak úlovky krásné! Stejně ještě pořád nemám ponětí, jak to tam chodí, ale podle tvého popisu naprosto úžasně! :)
  Úplně jsi mi připomněla, kolik knih bych chtěla a vlastně o tom ani nevím (třeba takový Malý princ v originále...musela bych to sice ještě pořád číst se slovníkem v ruce, ale stejně!).
  A na Hex hall určitě nezanevírej! Je to sice dlouho, od doby, co jsem to četla, ale řekla bych, že je to jedna z těch lepších sérií. ;) A navíc, všechny tři díly za 80 korun?! To je skoro, abych se šla někam zahrabat, že jsem se tam zase nedostala. :D
  Jsem ráda, že jsi si to užila! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mě mrzí, že se ti to pořád nějak vyhýbá, tahle akce je vážně skvělá. :) A závist je i jednou z mých vlastností, buď v klidu. I když, nikdy bych si nemyslela, že někdo může závidět zrovna mně. :D

   Smazat
 11. Koukám, že sis to užila a parádně se rozšoupla! :-)

  OdpovědětSmazat
 12. 27 knížek? Téda, jak já závidím lidem, co mají peníze... Já kdybych se tam dostala, koupit bych si mohla maximálně 2. I kdyby každá stála 50,- :D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věř mi, taky takovým lidem, co mají peníze, závidím. Závidím těm, co si můžou dovolit koupit si, co chtějí, kdy chtějí, aniž by to vlastně doopravdy chtěli. Já od rodičů dostávám týdenní kapesné (100 korun) a přidělávám si doučováním za 80 na hodinu, a z toho si platím autobus, kredit, oblečení, zájmy. Takže opravdu není co závidět. :D

   Smazat
 13. Já o tom vůbec nevěděla! Je to ostuda? Škoda, že jsem přišla o možnost podívat se po knihách ve slevě, ale stejně jsem tenhle víkend prožila skvěle a navíc jsem dostala 3 díly Letopisů Narnie ve starém překladu, které mi ještě chyběly, od jejich samotné překladatelky. Příští rok se zkusím na veletrh podívat.

  OdpovědětSmazat
 14. Bylo mi velkým potěšením se s tebou pravda na nedlouhou dobu, ale přece setkat! :-)

  Annika

  OdpovědětSmazat
 15. Jak to tak vidím, tuhle akci si budu muset zapsat do kalendáře. Navnadilas mě. :-)

  OdpovědětSmazat
 16. Skvělá fotoreportáž! Tohle by mě určitě bavilo, procházet se mezi knihama, nasávat atmosféru, zaujaly mě hlavně antikvariáty.
  A už vím, odkud máš tu novou sbírku knih! :-)
  Pěkná fotka s panem Vondruškou, Vlasti, možná založíš časem i sbírku! (I s jinými spisovateli). Taky mě zaujalo, že jsi fantasy knihami přesycena, zdá se, že jsi už o kus dál (i když, fantasy naskýtá mnohé možnosti, jen to chce vybírat. Nejlépe podle doporučení.)
  Už se těším na tvé první recenze knih v angličtině. Počítám, že nějakou knihu už v angličtině zvládneš!

  OdpovědětSmazat