Knižní nej

Už dlouho mám v šuplíku, pardon, v článku ve složce "Blogové projekty a výzvy" v počítači, právě tento nápad o dvaceti tématech knižního nej. Největší, nejmenší, nejlepší i nejhorší, to všechno můžete subjektivně odhalit právě díky tomuto projektu. Nevím sice, kde se vzal, ale je to dobrý nápad. A proč se tedy nezapojit? :)

1. Nejlepší kniha, kterou jsi kdy četla 

Ha, první nej a já jsem ztracená. Tohle je příšerná otázka a pokud mě chcete naštvat nebo přivést do rozpaků, můžete mi ji spolu s "oblíbenou knihou" nebo "oblíbeným autorem" položit. 
Když se nad tím tedy zamyslím, podívám se ze všech úhlů na knihovničku a prolistuji většinu přečtených knih, které jsem kdy ohodnotila pěti hvězdičkami, a zavzpomínám-li na čtení těch příběhů... ale ano, asi vím. Opravdu silně mě poznamenala, obohatila, překvapila, potěšila a inspirovala kniha Péra a perutě od Ivy Pekárkové. 

2. Nejhorší kniha, kterou jsi kdy četla 

Tak tohle je zrovna tak těžká otázka, protože poslední dobou mám pocit, že špatné, nedejbože hrozné a nejhorší knihy nečtu. Už hodně dlouho jsem na knížku, kterou bych musela odložit kvůli špatné kvalitě, nenarazila. Pamatuji si však na jednu, jmenovala se Mrtví do soumraku a byla ze série Pravá krev. Tehdy se mi úplně znechutily odlišné pohledy na upíry a na upírské série. Navíc jsem všude narážela na hrubky a už ve svých jedenácti letech jsem rozpoznala, že je to směs všeho možného, ale kvalitní literatury rozhodně ne. Takže tak.

3. Nejvtipnější kniha, kterou jsi kdy četla 

A tady se chytit můžu a povím vám rovnou o třech nejvtipnějších knihách, jejichž humornému pojetí se prostě nejde nesmát. Jednou z nich je Saturnin od Zdeňka Jirotky, jistě ho všichni známe, teta Kateřina je nezapomenutelná. ;) 

A zbylými dvěma knihami jsou Lásko, kde jsi? a Láska na třetí od Nicka Spaldinga. Oba dva díly série Láska a život vás dostanou - vtipné, vtipnější, nejvtipnější. Nepřestanete se chechtat, i když vlastně nebude čemu se smát. Věřte mi. A to, že knížky momentálně prodávám, na věci vůbec nic nemění, jejich četbu jsem si užila. Možná právě proto je prodávám, aby se u nich pobavili i ostatní. :)

4. Nejsmutnější kniha, kterou jsi kdy četla 

Trošku z jiného soudku. Vlastně ani nevím, jestli jsem někdy četla knihu s vyloženě smutným koncem. Na pověstné Hvězdy nám nepřály se už dlouho chystám, ale zatím je přečtené nemám a tudíž je sem nemohu zařazovat. 

Vybírám tedy mezi Na západní frontě klid a Colette, dívkou z Antverp. Více mě pravděpodobně zasáhl příběh nenaplněné lásky, která se zrodila v pekle Osvětimi. A Arnošt Lustig příběh pojal tak srdceryvně, poeticky a s tak jemnou surovostí, že mě šoky dojímaly na každé stránce.

5. Nejzábavnější kniha, kterou jsi kdy četla 

No to mi teda povězte, jaký je rozdíl mezi nejvtipnější a nejzábavnější knihou. Do vtipných jsem to chtěla napsat, ale zařadím to nejspíš sem. Cizí slovo láska od Erin McCahanové, četla jsem to nedávno. Nemůžu popsat, co na tom bylo tak vtipného, avšak časté pochechtávání během čtení pod lavicí dokazuje, že jsem se nesmála nesmyslnosti výkladu fyzikáře, kterého jsem stejně neposlouchala. :D

6. Nejtenčí kniha, kterou jsi kdy četla 

Mám-li brát knihu jako prózu, nikoli poezii, pak je bezpochyby nejkratší Radek od Arvari. Tenká, malá knížečka, která vás překvapí a zaujme svým obsahem. :)

7. Nejtlustší kniha, kterou jsi kdy četla 

Je to možná k nevíře, ale nemám ráda tlusté knihy. Povětšinou čtu knihy v rozmezí dvě stě až čtyři sta stránek, plus mínus. A pátý díl Harryho Pottera zatím žádný titul nepřekonal, i když se do potencionálních nových rekordů dostává Přemyslovská epopej, Řeka bohů a Hra o trůny. 

8. Nejnudnější kniha, kterou jsi kdy četla 

Nevím, jestli mohu mluvit o tom, že jsem ji četla. Pravdou totiž je, že mě tak nebavila a že mi přišla tak nudná, že jsem ji odložila zpět do poličky a doposud nenašla odvahu ji vytáhnout. Asi mnoha lidem nedošlo, že mluvím o Psohlavcích od Aloise Jiráska. Možná má toto dílo své kvality a přednosti, ale já je zatím nevidím a brýle si na ně brát nehodlám, počkám, až se mi literární zrak vylepší. ;)

9. Nejzajímavější kniha, kterou jsi kdy četla 

Jé, těch taky bylo. Ať už to jsou historické romány, které bych mohla číst díky jejich informacím o minulosti pořád, nebo nějaké úvahové vědecké texty tipu Digitální demence, zajímavých knih je víc než dost. 

Ráda bych však poukázala na Tampu, nedávno přečtenou, jejíž téma je více než zajímavé a hlavní otázce, jestli puberťák může odolat svůdné učitelce, když se mu sama nabízí, a jestli se to, i přes dobrovolnost, dá považovat za znásilnění, bych rovněž přikládala větší pozornost a snahu odpovědět na ni. :)

10. Nejděsivější kniha, kterou jsi kdy četla 

Řeknu to asi takhle: Děsivé knihy nečtu. Nečtu hororové knihy, nekoukám na horory a celkově nemám tenhle žánr ráda, nepreferuji ho a nevyhledávám. Ale ona i taková detektivka může být dost děsivá - jednou z těch je třeba Chlad od Arnaldura Indridasona. No řekněte, nezní pohřbívání zaživa děsivě? O.o

11. Nejdivnější kniha, kterou jsi kdy četla 

Pravděpodobně Syn pekel, oba dva díly série. Jsou prostě divné a nepovedené - černobílé postavy, předvídatelnost za rohem, nesmyslné honičky a nelogická pravidla nepravděpodobně stvořeného světa. Prostě divné.

12. Nejlevnější kniha, kterou jsi kdy četla 

To je rovněž těžká věc - jak jistě všichni víte, poslední půlrok čtu knihy převážně zasílané na recenzi, tudíž je mám zdarma. Když však nad tím přemýšlím... ano, na Světě knihy jsem si koupila Noc na Karlštejně od Vrchlického a měla jsem padesáti procentní slevu, protože jsem vyplnila dotazník - knížečka tedy stála něco kolem padesáti korun. Do levných knih bohužel nemám přístup. 

13. Nejdražší kniha, kterou jsi kdy četla 

Zde mám naopak naprosto jasno - Duše stromů od paní Marie Brožové. Všechny její knihy jsou sice drahé, Duše stojí šest stovek a Zakleté víly stovek pět, ale obsahem se své ceně nevyrovnají a stojí za to je mít. :)

14. Nejnovější kniha, kterou jsi kdy četla 

Nejnovější ve smyslu, že jsem ji četla ještě za tepla, hned, co vyšla z tiskárny? :) Pak je to jasné - Hon od Andrewa Fukudy, který jsem četla na papírech, když doposud nebyl sešit do knižní podoby. :)

15. Nejstarší kniha, kterou jsi kdy četla 

I zde je otázka sporná - nejstarší jako vydáním originálu, nebo kniha v nejstarší vazbě? Pokud je zde druhá možnost, pak dozajista Mikulášovy prázdniny, ty mám ještě po babičce. A co se týče té první možnosti, podle vydání originálu, tak je to pravděpodobně Shakespeare. 

16. Nejkrásnější knižní obálka, kterou jsi kdy viděla 

Opět záludná otázka. Opravdu nádherně krásnou obálku mají například knihy Péra a perutě, O ženách a o lásce nebo S hlavou v oblacích (v pejru). Nemůžu si vybrat.

17. Nejošklivější knižní obálka, kterou jsi kdy viděla 

Docela mě naštvaly obálky ze série Řeka bohů - především jejich hřbety. Vůbec k sobě neladí v knihovničce, nemůžete si je dát do komínku, prostě na nic. Ale obsah je, věřím, převyšuje. Ono obecně nakladatelství Alpress své obálky moc přitažlivé nemá...

18. Nejbarevnější knižní obálka, kterou jsi kdy viděla 

Znovu jedna zapeklitost. Velmi barevná je obálka knihy O ženách a o lásce, ale taktéž se povedly knížky Marie Brožové, z jejichž obrázků na obálkách jen září barevná rozmanitost. :)

19. Nejzajímavější knižní obálka, kterou jsi kdy viděla 

Pozoruhodnou knižní obálkou se může pyšnit například zmíněná Tampa, jejíž obálka plně vystihuje nevulgárním způsobem námět knihy. A z návštěv knihkupectví vím, že velmi zajímavou obálku mají knihy z nakladatelství Host. :)

20. Nejoriginálnější knižní obálka, kterou jsi kdy viděla

Hmm. Skvělou obálku, kterou jsem však také zatím jen zahlédla v knihkupectví a na internetu, má ještě skvělejší kniha Esej o tragédii. A co jsem se tak dívala na fotky, její grafická úprava stojí za pohled i uvnitř knihy. :)

Doufám, že vás mé knižní nej neunudilo. :) A jaké knížky byste pod jednotlivá témata zařadili vy? Napište!

* obálky knih staženy ze stránek knihkupectví Kosmas

Komentáře

 1. Hmmm... To zní docela zajímavě :) Asi si taky udělám takový knižní dotazník :)))
  Jak se tak koukám, v něčem jsme si vkusem podobné, v něčem vůbec :D

  OdpovědětVymazat
 2. Á, naprosto souhlasím se Saturninem! Toho jsem četla na táboře z nudy 3x za sebou a neomrzelo mě to :-) Ale naopak zastávám opačný postoj k Psohlavcům. Ti mě strašně bavili. Nevím teda, co bych na ně řekla dnes, ale v těch asi jedenácti letech jsem to hltala, jako dnes hltám třeba Murakamiho :-D A souhlasím i s Péry a perutěmi. Stále se mi tuto knihu spolu s románem Edith Holé ještě nepodařilo sehnat, ač po ní pátrám pokaždé, když jdu do knihovny, ale ta obálka, ta je fešná!

  U mě by to asi bylo: nejlepší = Vlny (Woolfová), nejhorší = Stmívání (Meyerová; nedočteno), nejvtipnější = Saturnin (Jirotka) a Pan Kaplan má stále třídu rád (Rosten), nejsmutnější = asi Jozova Hanule (Legátová), nejzábavnější (beru jako nejčtivější) = jakákoliv murakamiovka, nejtenčí = např. Podzimní duše (Trakl; pod 100 str.) a jiné básnické sbírky, nejtlustší = Bouře mečů (Martin; 1000 a něco str.), nejnudnější = Dějiny Japonska (Vasiljevová; odloženo po pár řádcích) :-D, nejzajímavější = Nesnesitelná lehkost bytí (Kundera), nejděsivější = Kladivo na čarodějnice (Kaplický), nejdivnější = Autofikce (Kaneharová; nedočteno), nejlevnější = Petrolejové lampy (Havlíček; 20Kč), nejdražší = asi taky Duše kamenů + stromů (Brožová), nejnovější = Jsme přece sestry (Gesthuysenová; 2014), nejstarší = Král Oidipus (Sofoklés; čtyřistaněco př.n.l.), nejkrásnější o. = série Prokletí králové (Druon), nejošklivější o. = Flush (Woolfová), nejbarevnější o. = O ženách a o lásce (Holá; zatím nepřečteno), nejzajímavější o. = Mezi akty (Woolfová), nejoriginálnější o. = Čokoláda (Academia Barilla; kuchařka)

  :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přiznám, že jsem ty Psohlavce zkoušela číst asi před rokem, dvěma lety, a bylo to pro mě nezáživné. Samozřejmě jsem je nezavrhla, jen se na ně nějak necítím.. :D
   Tvé nej se mi moc líbí, děkuju! :)

   Vymazat
 3. Knižní nej je originální. Moc se mi líbily tvé knihy v odpovědích. Akorát prosím tebe! Nestěžuj si ne hnusné hřbety Řeky bohů, protože někdo jiný by dal cokoliv jenom, aby ty knihy mohl číst a vlastnit! :-) Sháním je, a nemůžu je pořád nikde sehnat. :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V knihkupectvích normálně k dostání jsou, myslím.. ;)

   Vymazat
 4. :) Host má vážně pěkné přebaly, jen škoda že vydává spíše detektivky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, taky si říkám, že je to škoda, ale zároveň Host vydává spoustu pěkných titulů. :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky