Co byste obětovali pro své nejlepší přátele?

by - července 29, 2014

Anna Boleynová. To jméno mi prostě něco říkalo, určitě jsem ho už někde slyšela. Internet poradil. No jasně, to byla jedna z těch několika manželek toho samolibého anglického panovníka, který se vzepřel katolické církvi, aby si mohl dělat, co se mu zachce. Nebo tak nějak jsem si to vybavila z těch ponurých hodin podzimního dějepisu plného reforem a nesmyslného vraždění. Teď se mi však nabízel román o slavné osobnosti a navíc jsem chtěla poznat také dobu Tudorů (nebo Tudorovců?), takže proč po knížce nesáhnout.

V působivém příběhu věrného přátelství, které dokázalo přežít strmý vzestup i pád jedné z nejslavnějších anglických královen, nabízí Sandra Byrdová čtenářům možnost vidět Annu Boleynovou jako ženu, jejíž osobní kouzlo a důvtip prokazatelně změnily běh světových dějin. Odvážná Meg, nerozlučná Annina dvorní dáma, svým vyprávěním přibližuje prostředí tudorovské Anglie, plné intrik, vítězství i porážek, vášnivých citů a dramatických událostí. Přízeň mocných je ovšem vrtkavá a závist bývá často dochucená jedem. Pod pozlátkem dvorského prostředí prosvítá bezelstné zlato pravých citů i špinavá mosaz citů falešných. Anna a Meg mohou všechno ztratit - je-li vaše nejlepší přítelkyně provdaná za krutého Jindřicha VIII., můžete brzy skončit bez přítelkyně nebo i bez hlavy...

Král z ní nespouštěl oči. Choval se jako šťastný majitel, který si před časem objednal drahocenný gobelín a teď jej má ke své radosti konečně před očima. Říkala jsem si, že hudebníci jistě budou muset hrát mnohem déle, než měli původně dojednáno, aby si ti dva mohli jaksepatří popovídat. Anna s ním flirtovala zkušeně a směle, ale rozhodně ne sprostě. Podle mne se král s takovou ženou nikdy předtím nesetkal.
(Meg o seznámení Anny s králem Jindřichem, str. 82)

Kdo to vlastně byla ta Anna Boleynová?

Než se začtete - a já vřele doufám, že to uděláte, neboť tato kniha za to stojí - do poutavého vyprávění o Anně Boleynové, měli byste udělat to, co já ne. Totiž zjistit si o této slavné ženě něco víc, než jen že byla druhou manželkou Jindřicha VIII. Já sama se nepovažuji za osvícenou osobu a proto si na pomoc beru své poznatky z této knihy a z internetových stránek.

Anna Boleynová se narodila ve šlechtické rodině a dostalo se jí nákladného vzdělání na francouzském dvoře. Krále okouzlila svou krásou a inteligencí. Anna však i přes velké pokušení prohlásila, že se nestane Jindřichovou milenkou a on tedy začal s několik let táhnoucím se, v té době nepřípustným, rozvodem s Kateřinou Aragonskou. Ta byla sice potomkem významného španělského královského páru (Ferdinanda II.Aragonského a Isabely Kastilské) avšak nedala králi potřebného syna a ztratila své panenské kouzlo.

Po několika letech, během nichž začala zamilovanost Anny Boleynové a Jindřicha VIII. uvadat, se v lednu roku 1533 za panovníka Anglie provdala. V té době žil svět církevní reformací, Evropou 16.století se nesly Lutherovy myšlenky, reformy církví v jednotlivých královstvích byly na denním pořádku. Bible se překládala z latiny do národních jazyků. Anglii tyto procesy samozřejmě velmi ovlivňovaly a sama Anna změny podporovala. Král Jindřich se tou dobou nepohodl s papežem ohledně prohlášení manželství s Kateřinou Aragonskou za neplatné, a vlivem (nejen) toho odloučil Anglii od římskokatolické církve a prohlásil se hlavou církve anglikánské.

Annu na královském dvoře neměli rádi. Uměla si získat královu přízeň a pozornost a vystrnadila Kateřinu Aragonskou. Její vztah s králem mohl oživit jenom potomek, budoucí dědic anglického trůnu. Jenže Anna porodila dceru, později známou jako královnu Alžbětu I. Otěhotněla ještě několikrát, ale všechny své děti potratila. Navíc ztrácela půvab a díky králově nevěře měla sklony k hysterii. A jelikož v té době byli popravováni všichni, kteří s králem kdy v něčem nesouhlasili či mu přišli do cesty, oprávněně se o svůj život začala bát. Na dvoře byla spousta lidí, kteří ji nenáviděli a chtěli se jí pomstít za smrt Kateřiny. To se jim také povedlo, král uvěřil jejich křivým obviněním o cizoložství, krvesmilství a čarodějnictví a nechal Annu uvěznit v Toweru a soudit.

Anna po jednostranném procesu plném lží a nepravd byla odsouzena k popravení a sice utnutí hlavy. Se svou smrtí byla smířena. Zemřela 19.května 1536, rychle a bezbolestně rukama francouzského kata s ostrou sekerou. Za vlády své dcery Alžběty začala být považována za mučednici a uctívána jako hybatelka anglické náboženské reformace. Díky svému manželství s Jindřichem VIII., který se poté ještě pětkrát oženil, je známá jako jedna z nejznámějších a nejvlivnějších anglických královen.

Meg a její rozpolcený život

Tato kniha však není jen o Anně Boleynové. Je totiž vyprávěna očima její věrné přítelkyně, jež ji provázela celým životem. Meg, vlastním jménem Anna Wyattová, se kvůli přátelství s Annou vzdala mnoha věcí a vždy jí byla oporou, kterou zvlášť v posledních dnech života potřebovala.

V knize nám Meg vypráví o jejím dospívání s Annou, ještě před Anniným odjezdem na francouzský dvůr, o jejich prvních láskách a ztracených iluzích, o životě v blízkosti Anny jako královy milé a později jako jeho ženy a královny, o radostech nákladného života, o zamilovanosti a ženském bezpráví, o majetku peněžním i duševním. O chvilkách nezapomenutelného blaha i vystresovaných okamžicích plných strachu, napětí a bolesti. Z řádků na nás dýchá její vřelá upřímnosti vůči Anně a bezelstná oddanost pravého přátelství. Byla to Meg, kdo Annu strojil na její první schůzky s králem, kdo jí vybíral látku na svatební šaty, komu se mohla vyplakávat ve špatných chvílích, kdo ji držel za ruku při namáhavých porodech plných zklamání, kdo ji konejšil v posledních dnech jejího života a kdo zabalil její hlavu do látky poté, co se navždy oddělila od trupu.

V románu můžeme tedy poznat mnohé. Dvě dívky, odvěké přítelkyně, jejichž životní cesty se křížily a zároveň si byly velmi nepodobné svými osudy. Anna byla diamantem, velkým, zářivým a nádherně okouzlujícím, Meg však byla neodmyslitelnou korunou, do níž byl diamant zasazen a díky které byl vidět. Byla půvabným a barevným stínem Anny Boleynové, své téměř sestry. Román Na život a na smrt tak zachycuje nejen velikou lásku a zoufalý příběh opuštěné královny, ale i životní osudy její souputnice - zapomenuté, ale přesto předurčené k tomu, aby v naších srdcích zůstala navždy živá.

"Meg, musím se ti k něčemu přiznat..." Přitáhla mě blíž k oknu. "Možná jsem hned od začátku tušila, že není všechno tak, jak říká. Jenže jsem byla strašně zamilovaná. Prostě jsem mu chtěla věřit. Chtěla jsem se vdát. Chtěla jsem být královnou. Možná jsem Kateřině ublížila, protože jsem v ní chtěla vidět zlovolnou ženu, která do manželství nevstoupila jako panna. Neuměla jsem se ubránit sebeklamu."
"To neumíme nikdo."
(Anna, odsouzená ke smrti, o králi, str. 288)


Příběh Anny Boleynové zcela nově

Bestsellerová autorka Sandra Byrdová obrádila svou pozornost k historickým románům a zaměřila se na Tudorovce. Pojala příběh Anny Boleynové zcela nvě: z pohledu Anniny dvorní dámy a nejbližší přítelkyně. Při ztvárňování Meg vycházela ze skutečné postavy Anniny blízké kamarádky a jejích známých osudů. Celý příběh tak čtenář vnímá očima této hrdinky - od prvních setkání s Annou přes vztah krále Jindřicha VIII. s její sestrou Marií a příchod Anny ke dvoru, boje o rozvod s Kateřinou Aragonskou, Annin sňatek s Jindřichem, zatčení a odsouzení.

Kniha je prvním dílem volného cyklu Ladies in waiting a je rovněž první přeloženou knihou této autorky do češtiny. Za sebe doufám, že budou brzy přeloženy i další knihy, neboť jsem si tuto autorku vřele oblíbila. (A o jejích kvalitách usuzuji nejen z přečtení knihy, ale i ze závěrečného rozhovoru se Sandrou Byrdovou a z jejího doslovu.) Deník Library Journal označil román Na život a na smrt za jednu z nejlepších knih roku. Pokud se však dalších díl se jménem této autorky nedočkáme, budu si je muset přečíst v angličtině. Jsem z toho tak nějak rozpačitá, ale chci konečně začít.

Stoprocentní doporučení

Nejprve jsem se od knihy dost vzdalovala, ne proto, že by snad byla nudná nebo nezajímavá, ale protože jsem se na strunu autorčina vyprávění nedokázala naladit. Avšak jakmile se Anna seznámila s králem, věci šly rychle a já zhltla knížku během dne. Dokonce jsem se v posledních chvílích nemohla odtrhnout ani tehdy, mluvili-li na mě rodiče. A to už se mi dlouho nestalo. :)

Román tedy všem vřele doporučuji. Není to žádný životopisný text o druhé manželce Jindřicha VIII., přesto tento beletristický kousek vypovídá přesvědčivě a celkem pravdivě o jejím životě. Sandra Byrdová má s historií zkušenosti a při psaní jí byla oporou hrstka přátel z oboru Historie. Tudíž se netřeba bát kvalit. 

A ještě jednu věc mi tato kniha dala, kromě výše zmíněného čtenářského nádherného zážitku. Díky ní jsem zatoužila více poznat dobu tudorovské Anglie, osudy panovníků i prostých obyvatel. Chci se dozvědět víc o tehdejším životě, o vlivu církevních reforem na obyčejné lidi i důležitou šlechtu, o dobrotě i špatnostech té doby. A tahle knížka mi podala klíč - stačí jen odemknout pomyslné dveře touze dozvědět se víc a osvítit se skutečnostmi minulosti. :)

Mé hodnocení:

100 %


Sandra Byrdová: Na život a na smrt (Román o Anně Boleynové)
Z anglického originálu To Die For (A novel of Anne Boleyn) vydaného roku 2011 přeložila Karla Kortenová. Vydalo nakladatelství Knižní klub roku 2014, 320 stran.

Děkuji portálu Databáze Knih za poskytnutí knihy k recenzi!

You May Also Like

10 komentářů

 1. Podobné knihy moc nečtu, ale podle stoprocentního doporučení a recenze bych jí měla dát šanci :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě tomu šanci dej! :) Já jsem si poslední dobou historické romány a beletrii ze života oblíbila, fantasy už moc nečtu, nějak pro mě ztrácí kouzlo. :)

   Smazat
 2. Skvělá recenze! Musm říct, že jsi mě na knihu dost nalákala... já mám romány z tudorovské Anglie hrozně ráda a tenhle kousek vypadá vážně parádně, určitě se po knize v knihkupectví poohlédnu. Díky za tip. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji někde sežeň! ;) Vlastně si nejsem jistá, jestli už vyšla, možná to má vyjít až někdy na začátku srpna, každopádně vážně doporučuji. ;)

   Smazat
 3. Krásná recenze :-). Jsem ráda, že se ti knížka tolik líbila :-).

  OdpovědětSmazat
 4. Životopisné romány mě moc neberou, ale tento vypadá jako zpracovaný trochu jinak, originálně. Nalákalas mě (opět) a až dočtu Dextera (a možná ty eseje o tragedii), zkusím i Annu Bolleynovou.

  OdpovědětSmazat
 5. Anglie 16. st to je historie, která mě velmi zajíma, velmi baví a mám ji poměrně načtenou. Můžu vřele doporuč Alison Weirovou - vyhnula bych se jejím románům, ty mě těžce zklamaly, ale jako historička je úžasná a o Tudorovcích se dozvíš opravdu hodně.

  Pokud jde o tuto knihu, už jsem ji v knihkupectví zaznamenala a vzala i do rukou, nicméně zase vrátila do regálu... poslední dobou nemám s tímto druhem knih moc dobrou zkušenost, takže asi raději zůstanu u literatury faktu ;-)

  OdpovědětSmazat