pondělí 22. července 2013

Láska

Láska je jako slza - začíná v oku a končí u srdce. 

Existuje tolik druhů lásky, ale vždycky je v ní nejdůležitější pocit bezpečí, jistota a víra v druhého. 

Jiskření v těsném objetí, příjemné poletování motýlků v břiše, stydlivá odvaha, upřímná otevřenost a odhození zábran. To prožívají snad všichni zamilovaní. Ten pocit, že jste nalezli někoho, komu se můžete úplně odevzdat, pošeptat mu všechna svá trápení a zažít jedny z nejkrásnějších chvil života, to je láska. 

Tišení nevinného vzlykání, rozčesávání zacuchaných vlásků, pomáhání při prvních krůčcích, vždy rozevřená náruč té nejbližší - matky. Mateřská láska je snad prvním citem člověka. Poprvé se nadechnout a spatřit ženu, která nás devět dlouhých, krásných měsíců nosila u svého srdce jako největší poklad života. Vědět, že její náruč se nezavře ani až dorosteme, že nám navždy bude (nebo alespoň bude chtít) být nablízku a pohladit nás v těžkých chvílích. Pomalé každodenní posezení u stolu, rozdělené úlohy přípravy snídaně, nerušené usrkávání čaje a nenucené povídání starého manželského páru. Šediny ve vlasech jim nebrání v prožívání kouzelných dnů jejich dlouhého života. Smějí se prvním slůvkům vnoučat, prohlížejí si svatební fotoalbum, vyrážejí na výlety do minulosti, posedávají v parku na lavičce, vychutnávají si každý společný okamžik. Prožili spolu celý život a pořád jim zvoní v uších při pomyšlení na toho druhého. Zamilovaní starouškové, kterým láska věčně kvete. Utápění se v slzách, tichá samota, husí kůže na rukou a chuť vzít ostrý nůž jsou pocity nešťastného zamilování. Nenaplněné lásky, odmítnutého polibku, znechuceného pohledu, opovrhování a naprosté nešťastnosti. Vědění, že tomu druhému nikdy nechybíte, že jen vy vidíte před očima neustále odraz pro vás kouzelné tváře. 

Nenucený úsměv při pohledu, pocit slasti při pohlazení, olíznutí uslzeného obličeje, roztomilé okusování palců při oblékání ponožek, radostné štěknutí na uvítanou nebo nedočkavé kňučení při čekání na vyvenčení. Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Ale záleží, jaký si k vašemu psovi uděláte vztah. Láska ke zvířeti, kterému můžete zabořit smutnou tvář do srsti, říct mu všechno a vědět, že si to nechá pro sebe, je obrovská úleva. Každé ranní pohlazení, nasypání granulí do misky dokáže člověka naplnit něčím úplně jiným, než co jindy může zažít. To když si uvědomíte, že máte někoho, kdo je vám naprosto oddaný. 

Hrubé olizování chlupatého kožíšku, ležení na studené podlaze a pozorování malých zázraků. Kočíčí mateřskost je sladká a opravdová. Jejich starostlivost o malé, bezbranně kňourající koťátka snažící se co nejrychleji dostat k matčinu mléku. Zvířecí láska není o nic menší než ta lidská. Je tolik druhů lásky, v každé se skrývá bouřlivý příliv citů a emocí, každá má svůj odliv po prvotním okouzlení a některé z nich skončí tragicky s nožem v srdci či jsou zapříčiněné hádkami a nevěrou. 

Je tolik druhů lásky. Láska k práci, která nás baví, k našim zálibám a oblíbeným činostem. Dokonce i láska k jídlu, ke všemu nebo jen k některým druhům. Některé lásky však nejsou tak barevné a na první pohled krásné. Láska k penězům, k moci či k drogám. 

Láska je jako květina. Přestaň ji zalévat a ona uvadne... 

Kariol

Žádné komentáře:

Okomentovat