o Vysvobozené

Jsem snílek vysvobozený ze spárů puberty a ztracený v hledání svého náctiletého já. Jsem studentka gymnázia neumějící se učit, hornistka bez hudebního sluchu. Jsem dítě jednadvacátého století, které se rádo pohybuje napříč světovou historií. Jsem vodnář, co rád čte a čtenář milující focení. Jsem otevřený introvert se sklony k melancholii a cholerik, jež se rád chvástá a dělá sám sebe i přes nezajímavost výjimečným. Jsem Vlasta, Vysvobozená, Verloren...

Okamžik píše naše dějiny (Unzertrennlich, Revolverheld)
Nemyslím si o sobě, že mám kdovíjak komplikovanou povahu, na druhou stranu mi činí potíže charakterizovat se ve změti vlastností, které na sobě pozoruji já sama nebo o nichž mě informují jiní. Tak například jsem cholerik - vznětlivý, impulsivní, poměrně optimistický a cílevědomý. Nemám ráda, když mi někdo vnucuje svůj názor (byť si názorů určitých lidí nesmírně vážím) a nesnesu, nemám-li pravdu nebo jsem-li neúspěšná. Čas od času se ocitnu ve stavu, kdy o všem a všech pochybuji, tato náladu však brzy pomine. S tvrzením, že jsem stála a neměním často svá rozhodnutí, by lidé znající mě asi příliš nesouhlasili, myslím si však, že co se týče důležitých životních postojů, držím se své pravdy, kterou mi jen tak někdo nevymluví. 

Navštěvuji jedno nejmenované gymnázium v zapadlém městečku nedaleko od našeho hlavního města a občas se právě díky přítomnosti na této škole povyšuji nad jiné, i když si uvědomuji, že škola jako taková vám nic nedá, nepomůžete-li jí k tomu svým přístupem ke studiu. Snažím se být vědomostem otevřená, ale tak jako většina studentů, i já prokrastinuji, lenoším a nadávám na písemky, o učení se před hodinou a tahácích radši pomlčím. Zajímá mě historie a literatura, s uvědoměním nešidím občanku a zeměpis a mezi mé nejoblíbenější předměty patří jazyky, v mém případě český, anglický a německý. Doma se snažím učit se také italštinu a v budoucnu bych ráda začala se studiem dalších řečí, láká mě například polština, švédština nebo nizozemština. Mému vztahu k jazykům jsem věnovala tento článek.

Když se zeptáte lidí z mého okolí, jakým jedním slovem by mě charakterizovali, většinou zmíní knihy, čtení nebo nějaké synonymum k předchozím výrazům. Čtu od té doby, co jsem se naučila číst. Od Eduarda Petišky jsem se skrz fantasy přesunula k historickým románům, klasické literatuře a světové i domácí beletrii. Co znamená vášnivě se zamilovat do knih mi ukázala série Harry Potter. Mám zvláštní zálibu číst příběhy s tragickým průběhem či koncem, zajímají mě osudy lidí z druhé světové války a nepohrdnu žádným drsnějším románem. Ačkoliv si knihy nevybírám podle autorů, v mé knihovničce mají své čestné místo například Haruki Murakami, Vlastimil Vondruška, Agatha Christie nebo Daphne du Maurier. A mé knižní srdcovky? Velký Gatsby, Malý princ, Tracyho tygr, Péra a perutě, Muž jménem Ove, Esej o tragédii, Pět dní nebo Romeo, Julie a tma či Ten, kdo stojí v koutě. O knihách jako takových jsem už mnoho napsala a jistě v budoucnu spousta dalších knižních článků přibyde. 

Nikomu dozajista neušlo, že jednou z mých nejsilnějších stránek je psaní. Nikdy jsem neuměla kreslit, zpívat nebo třeba tančit, mezi řádky s tužkou v ruce se však cítím poměrně sebejistě. Jako malá jsem si přála stát se slavnou spisovatelkou, dneska píšu do šuplíku a přispívám na tento blog, na knižní tvorbu už mi nezbývá mnoho času a energie, nehledě na to, že zpracovat nápady do hodnotné podoby vyžaduje víc péče než cokoliv jiného. Myslím, že psaní mě bude provázet životem i nadále - i když se nestanu známou spisovatelkou nebo pohotovou novinářkou, prezentace v podobě slov mým koníčkem zůstane. 

Mou další vášní je, překvapivě, focení. Od výcvaků přes telefon jsem se přesunula přes kapesní foťák a jednoduchý kompakt k zrcadlovce, myslím si však, že jen o fotografově vybavení výsledné snímky nejsou. Do focení vkládám, nebo se o to snažím, vždy kousek ze sebe, ráda se na věci dívám trochu jinak, třeba i přes hledáček. Baví mě zachycovat okamžiky, které zůstanou uchovány. Potkáte-li mě při nějaké oficiální příležitosti (například na srazu či na výletě) bez fotoaparátu kolem krku, nejspíš se nacházím v oněch podivných stavech a je lepší přede mnou rychle utéct.

Jsem holka z vesnice, ale domácí práce se svou složitostí občas rovnají matematickým rovnicím. Ráda chodím na procházky s pejskem Bertíkem a taktéž si svou všednodennost neumím představit bez pomazlení se s kocourem Vášou. Chtěla bych se naučit vařit, řídit auto, zamykat dveře a při vysávání nezapomínat na rohy a prostor pod židlemi. A taky pěstovat zeleninu a starat se o květiny. 

Jsem naplněná předsudky, přestože doufám, že mě lidé neodsoudí na první pohled. Mám zelené oči, dlouhé vlasy, pokřivený úsměv a nějaká ta kila navíc. A přestože se snažím změnit to, co se změnit dá, neumím popírat svou přirozenost a zapadnout do společenských norem podle očekávání. Ale to musíte poznat sami - třeba tím, že budete číst můj blog.

(tento text je psán 29.7.2015)
(poslední aktualizace 30.12.2015)

17 komentářů:

 1. Já jsem zaspala! A zatímco jsem snila, ona změnila své působiště!

  OdpovědětVymazat
 2. Pampeliško, nádherný popis. V každé z vět se skrývá kouzlo, a byť jde o kratší článek (řekněme :)), je v něm schováno mnoho. Nu, to bych ale odbíhala od toho, proč ti píši; smím se tě jen, drahá květinko, zeptat, kam se poděly všechny tvé knižní recenze? Ty jsi je snad smazala? Tvůj blog jsem objevila o prázdninách a ještě než jsem poznala tvůj věk, vždy jsem si myslela, že je ti tak osmnáct, jak skvěle píšeš :). A re-readingování tvých článku mne obohacovalo příjemnou nostalgií a sentimentalitou a navíc takovým uvědoměním, kam jsem se od té holky, co ti neskonale záviděla a nesnášela tě, přeměnila v dívku uvědomělou, která ví, co chce, a navíc i ví, že žárlivost kvalitě nic nedodá. Moc mi chybí tvé recenze. Připadá mi to, jako by ses od knih snažila odtrhnout, leč realita je samozřejmě jistě úplně jiná :). A to mě rve, neboť recenze a blog samotně píši díky tobě. To ty jsi mě svou kvalitou přinutila, abych se ti začala podobat. Hrozně mi chybíš, ty, jakožto recenzní dívka. Mám tě ráda.

  Přeji ti krásný den,
  jeden pošahanej magor, čtrnáctiletej

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   jsem moc ráda, že mi píšeš. Své recenze jsem samozřejmě nesmazala, najdeš je v archivu. Možná na ně obnovím rubriku, nevím. Opravdu mi lichotí, co si o mně myslíš a že jsem možná byla tvým vzorem, to je opravdu hezké vědět...
   Důvod, proč jsem s psaním recenzí v září skončila, byl ten, že jsem už nevěděla, jak recenze psát. Měla jsem pocit, že je to pořád to samé, že se neposouvám a že to stejně nikdo nečte. A v poslední době mám pocit, že se na to prostě nehodím. O knihách se určitě chystám psát, jinak bych tu neměla ten štítek, ale nejspíš ne formou klasických recenzí pro nakladatele. S tím chci skončit v budoucnu úplně, protože se to v mém případě taky ubralo směrem, kterým nemělo... :)

   Doufám, že jsem tě nezklamala (i když, kdybych tento popis mé maličkosti zaktualizovala, nejspíš by se tak stalo) a že se třeba budeme na internetu vídat častěji.. :)

   Vlasta

   Vymazat
 3. geniální popisek, hrozně mě to bavilo číst !

  OdpovědětVymazat
 4. směla bych tě poprosit o tvůj email? :) tak trochu bych potřebovala pomoct s bloggerem...

  OdpovědětVymazat
 5. Vlasto, děkuju Ti moc za tento vhled do patnácti leté duše! Občas zapomínám jaké to bylo. Brouzdala jsem blogy a padla na tvůj milý článek a nemohu si odpustit Ti poslat tento pochvalný komentář za parádní písemný projev.
  Jsem také velký fanda do cizích jazyků a na svém malém blogu se snažím shromáždit co nejvíc typů, jak se cizí jazyky učit. Třeba by ti pár typů pomohlo s plánovanou italštinou (právě se do ní též pouštím :) - so, if you would like to have a look please visit: https://naucsejazyky.wordpress.com/2015/09/01/soukromy-ucitel-online/

  And have a nice day!

  OdpovědětVymazat
 6. Zdravím,
  mám prosbu - mohl bych na svém literárním blogu sdílet jednu Tvou fotku?
  Honza
  www.haiku-etc.bloger.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, pokud někam přidáš odkaz, že autorem jsem já (žádná reklama, třeba jen v popisku fotky nebo na konci článku nebo tak), pak nemám problém. Ale samozřejmě bych ráda věděla, jakou fotku kam použiješ, tak mi pak dej vědět o publikovaném článku. ;) :)

   Vymazat
 7. Ahoj,
  použil jsem fotku pro haigu - viz
  http://haiku-etc.bloger.cz/HAIGA/HAIGA-6-LISTOPAD
  Chci se zeptat, jestli bych mohl sdílet ještě některé Tvé fotky z přírody, odkaz na Tebe bych mohl třeba napsat do úvodu, že Ti děkuji za fotky...
  Zdraví Honza
  www.haiku-etc.bloger.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji - Honza
  Když fotku použiju, pošlu Ti vždy odkaz.
  Ještě si dovolím jeden dotaz - nepodařilo se Ti někdy vyfotit západ slunce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fotek západů slunce mám stovky, protože je to taková moje úchylka... Fotky se objevují třeba v těchto článcích:
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2015/03/dousek-z-odvaru-zvaneho-kniha.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2015/03/nahodna.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2015/09/druhy-letni-fotoclanek.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2015/04/velikonocni-vylev.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2015/02/suchy-plac.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2014/07/vzdalena-blizkost.html
   http://vysvobozena.blogspot.cz/2014/07/nezapomenutelne-okorenena.html
   (ehm, tak jsem zjistila, že na blogu moc západových fotek nemám, měla bych udělat nějaký specializovaný článek. Snad tohle postačí. :) Musíš mezi množstvím hledat. :D)

   Vymazat
 9. Udělal jsem to tak, že jsem dal do menu odkaz na Tvůj blog s poděkováním za fotky - může to tak být?
  Zdraví Honza
  www.haiku-etc.bloger.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Off theme - děkuji za tvůj příspěvek na mém blogu. Je mi jasné, že se teprve hledáš a své názory formuješ, na základě zkušeností. Ale to, že jsi napsala, je velké plus. Díky!

  OdpovědětVymazat