středa 2. ledna 2019

Vybarvování #27 (novoroční)

Jak na Nový rok, tak po celý rok - říká se. No nevím, já letos Silvestra neslavila a Nový rok jsem zahájila dost obyčejně. Ráno jsem zaspala, pak jsem jela do Ústí, četla jsem si, koukala na Travelers a cvičila jsem. Jo a taky jsem vypila moc pomerančového džusu a nestihla napsat tenhle článek. Tak jen doufám, že můj první leden není příslibem častého opakování podobných záležitostí. :D
Knížky
Prosinec je takový slavně neslavný měsíc, co se čtení týká. Přečetla jsem "jenom" dvě knížky, přičemž obě na začátku měsíce.
Sophiinu volbu jsem si koupila někdy v říjnu v Levných knihách v Praze a nebýt toho, že na ni v listopadu zadal češtinář referát, asi by zůstala ještě několik let nepřečtená. Ale referát byl zadán a nikdo ho nechtěl, tak jsem se toho ujala já. Zpočátku to pro mě bylo záhadné čtení, protože Sophie se v knize objevuje asi až po sto stránkách. Obecně je to dílo hodně popisné, ne snad nezajímavé nebo nečtivé, ale přišlo mi, že autor chce rozebrat až příliš mnoho problémů, což v jednom románu prostě nejde. Nicméně na mě udělala Sophiina volba hluboký dojem a referát nakonec probíhal v příjemném duchu.
Druhou přečtenou knihou byl Můj život od Marcela Reich-Ranického. Už jsem se o téhle autobiografii německého literárního kritika zmiňovala v minulém článku. Opravdu to bylo řízení osudu, že se mi tahle knížka dostala do rukou - dala mi toho tolik, od nových poznatků až po pocit, že ve světě můžu někam patřit a že si mám jít za svým snem, i kdyby by mě kdokoliv odrazoval.
Na začátku prosince jsem už měla splněnou svou čtenářskou výzvu na Goodreads. Přemýšlela jsem, jestli si ji nemám zvednout a ještě se motivovat k přečtení několika knížek, nakonec jsem se ale rozhodla jinak. Všechny knížky, které jsem měla rozečtené, jsem četla jen pomalu, střídavě. Trošku jsem švindlovala a dočítala jsem je třeba včera po půlnoci, zkrátka tak, abych si je dala do výzvy na rok 2019. Tímhle stylem jsem přečetla například Vyhrajte boj o štíhlé tělo od Jillian Michaels (velký dislike), Zrození diktátora od Luciana Garibaldiho (skvělé!) a s Modrým jsme dočetli Harry Potter and the Half-Blood Prince (💚).
Mimochodem, všem moc děkuji za odezvu na článek o knížkách! :)
Díky Vánocům je moje knihovnička zase o něco bohatší. Dostala jsem Harry Potter a kámen mudrců (ilustrované vydání), čtvrtý díl Sirotčince slečny Peregrinové (v angličtině) a Harry Potter and the Chamber of Secrets jako zmijozelský paperback. Koupila jsem si sedmý díl Husitské epopeje, čtvrtý díl Cizinky, Vegetariánku, jedenáctý a dvanáctý díl Hraničářova učně a Harry Potter und der Orden des Phönix. Není toho úplně málo.

Jazyky
V posledních měsících jsem tu pořád zmiňovala onen TestDaF (Deutsch als Fremdsprache), který jsem skládala v listopadu v Plzni a který jsem potřebovala zvládnout na dobré úrovni, abych se mohla přihlásit na univerzitu v Německu, což je už pár let takový můj (ne)malý sen. Výsledky jsem se dozvěděla 27. prosince a musím se přiznat, nečekala jsem to. Jo, cítím se trochu provinile, že je to mnohem lepší, než jsem si i dovolila doufat, na druhou stranu si říkám, že ten test vlastně nebyl tak těžký, že jsem měla štěstí na témata (hlavně v mluvené části) a že jsem se snažila se co nejlépe připravit. Teď už jen zbývá odmaturovat a pak se můžu někam přihlásit. :)
Co se angličtiny týká, přihlásila jsem se na FCE. Zvažovala jsem, jestli jít na B2 nebo na C1, ale usoudila jsem, že pro mě bude z psychického hlediska lepší jít na tu nižší úroveň. Nebudu se muset tolik stresovat a stejně mi pro všechny mé budoucí záměry FCE stačí. Zkoušku budu skládat teď v lednu v Praze.
Italštinu jsem zase začala intenzivněji procvičovat na duolingu. Mrzí mě, že jsem se v ní během roku 2018 snad vůbec neposunula, a doufám, že v tomhle roce nějaký pokrok udělám.

Tvorba
Uch, tvoření. I to bylo v roce 2018 dost zanedbáno, respektive jsem se snažila být produktivní v tolika směrech, že na tvorbu už holt tak nedocházelo. Jsem ale ráda, že se mi povedlo dokončit projekt "haiku každý den" zdárně do konce, poslední haiku článek už jsem updatovala a můžete si přečíst zbylá haiku a prohlédnout posledních pár fotografií z teď již minulého roku. Neslibuji si, že budu v roce 2019 tvořit o mnoho více, protože se znám. Ale snad se mi podaří napsat aspoň jednu básničku a jednu povídku. Jo, takže vlastně plán mám.
Jinak, za rok 2018 jsem sem napsala 66 článků, z toho 38 o mém životě a 17 o knížkách. Nejvíc zobrazení má článek o druhém plenárním setkání Česko-německého fóra mládeže (453), nejvíc komentářů již tradičně článek Světoknižní nemalé radosti (17, když nepočítám mé odpovědi).

Deník
Juch, prosinec byl hodně vyčerpávající měsíc. Můžu si za to sama, dala jsem si hodně vysoké cíle - třeba co se týkalo cvičení. Z každodenní půlhodiny jsem se přesunula k téměř každodenní hodině, navíc jsem si vyměnila půlkilové láhve s vodou za dvoukilové činky, což hlavně ze začátku byl obrovský šok. Ve škole jsme chodili za anděly a čerty, byla jsem se sestrou v divadle, zdobila jsem s babičkou perníčky, sešla jsem se s Terez v Praze, přežila jsem Vánoce v kruhu rodinném, s Modrým jsem navštívila Muzeum komunismu a kočičí kavárnu. V druhé polovině měsíce jsem hodně fotila, v té první jsem dočítala knížky a doufala, že mi průměr z matiky neklesne moc nízko. V neposlední řadě jsem vymýšlela, jak to bude s mým plánováním v tomto roce, když mi došel sešit, kam jsem si všechno zapisovala. Nakonec jsem si to nějak vymyslela, mám z toho radost a určitě, až budu psát ten slibovaný článek o plánování a diářích a já nevím čem, zmíním to tam víc dopodrobna.
Radka z Introvertního světa loni psala o tom, jak si můžete udělat Rok v pixelech. Tak jsem to zkusila. Myslím, že to nepotřebuje komentář, všechno lze vyčíst. :)

Tak nevím, jestli sem hodit statistiky, které jsem si za rok 2018 udělala - nerada bych z toho dělala nějaké vychloubání. Na druhou stranu jsou to barevné záležitosti, které přesně do tohoto článku patří. Takže, uplavala jsem 22 kilometrů, na kole ujela 300 kilometrů, nachodila něco kolem 400 kilometrů, 102 hodin kroužila obručí a 143x cvičila podle Jillian Michaels. To všechno asi pomohlo k tomu, že jsem zhubla zhruba deset až dvanáct kilo (nevím přesně, kolik jsem vážila na začátku loňského roku). Jinak jsem zvládla udělat řidičák, obdržela jsem na vysvědčení svou první čtyřku, zkoušela jsem hrát počítačové hry, cestovala (podívala jsem se do Amsterdamu, do Berlína i tak různě po Česku) a po většinu času se z objektivního hlediska měla dobře. V roce 2018 nikdo z rodiny nebo ze známých nezemřel, ale taky se nikdo nenarodil. Nejvíc se mi dařilo plnit mé plány v dubnu - jeden týden jsem splnila všechny úkoly a celkově jsem v tom měsíci měla stoprocentní úspěšnost plnění. Nejhorší to bylo asi v červenci, to byl takový hodně prokrastinující, prázdninový měsíc. :D

Předsevzetí
Vždyť mě znáte - když si můžu něco předsevzít, jdu do toho. Letos bych chtěla (již tradičně) hodně číst, hodně cestovat a prožívat. Nebude to asi tak těžké, protože mě čeká maturita a snaha dostat se na vysokou. A v mezičase bych ráda cestovala a fotila a psala, jak jinak. Tak trochu doufám, že nám konečně vykvete kaktus, že se naučím chodit spát později než v devět a že konečně definitivně přestanu sladit čaj a solit rýži. Je toho zas hodně, takových těch drobností, měřitelných i neurčitých úkolů, které jsem si stanovila. Ale nemá smysl to až tak rozpitvávat. Mým mottem je dělat co nejvíc věcí, které mi dělají radost a o nichž věřím, že mají smysl. :)

Písnička


V tomto roce už nemám v plánu psát Vybarvování každý měsíc prvního, ale jen jednou za tři měsíce. Myslím, že obsahově budou pak články aspoň trochu bohatší a nebudu vás jimi tolik přehlcovat. Navíc ten měsíc vždycky rychle uteče a já mám pak pocit, že nepíšu nic jiného než Vybarvování. Zmizí také pravidelné haiku-foto články, protože v tomto svém projektu už letos pokračovat nebudu. Ale nebojte, mých příspěvků se jen tak nezbavíte. :) 

Jaký byl váš prosinec - Advent, Vánoce, Silvestr a Nový rok? Jak hodnotíte rok 2018? Co zajímavého jste přečetli a kolik knih (a jaké) se chystáte číst v roce 2019? Cestovali jste? Jaké nové jídlo jste ochutnali? Sladíte/solíte? A z jakých barev se skládá váš život? 

Hlavu vzhůru a v roce 2019 co nejvíc úsměvů!

18 komentářů:

 1. Za mě byl rok 2018 zlomový, dokončila jsem vysokou a téměř hned po dostudování se mi podařilo najít práci, která mě baví, takže jsem ani nemusela jít na obávaný pracák. Takže byl tenhle rok i úspěšný. Myslela jsem si, že stihnu přečíst více knih než v roce 2017, ale nakonec jsem skončila na úplně stejném počtu knih a to 55. Tak si říkám, že třeba příští rok to už dopadne lépe, když už mám klid od učení :-) Na rok 209 mám hodně plánů, patří sem i cestování, tak uvidíme jak to dopadne. S přítelem máme zase v plánu vyjet za dobrodružstvím na Slovensko na skůtrech, tak snad z toho opravdu něco bude. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 55 je hezky symbolické, držím palce, ať se ti povede výzvu v tomto roce splnit, určitě budeš mít víc času a chuti pouštět se do knížek. :) A gratuluji k úspěšnému roku 2018, snad bude i tenhle vydařený. :)

   Vymazat
 2. Konečně jsem měla čas a příležitost jedno z tvých Vybarvování přečíst opravdu do detailu (takže se můžu vyjádřit k článku víc než obvykle a nejen odpovídat na otázky, které jsou podle mě ale fajn blogový tah). Moc se mi líbí tvůj Year in pixels. Začala jsem s něčím podobným taky, tedy, mám tu šablonku, ale sešit, v němž se nachází, zůstal přes prázdniny na koleji, tak uvidím, jestli si na to vzpomenu. Haiku je mi docela líto, ale máš můj obdiv za to, žes ten projekt dotáhla do konce. Určitě by se to dalo vydat knižně, když se podívám na to, co někteří ostatní s vážnou tváří vydávají, tvoje haiku by byla osvěžením blogerské literární scény. :D (Ale chápu že to je spíš taková deníková věc, já bych taky nechtěla publikovat svůj deník.)
  Nejvíc se v dalším roce těším na tvoje fotočlánky, ty mám nejradši, a na životní rady a tipy, případně básničky a drabble a tak. Přeju všechno nejlepší do dalšího roku, nebudu říkat, že maturitu na 100 % dáš, protože mně taky nebylo příjemný, když mi to lidi říkali, ale prostě myslím, že to není tak těžký, jak se to tváří, navíc nemusíš psát maturitní práci, že. A FCE se u nás uznávalo místo profilové maturity z angličtiny, ale nevím, jak to máte vy.:)
  Můj advent, Vánoce, Silvestr a Nový rok byly úplně klidné, nic extra, což je dobře, v porovnání s minulým rokem, kdy jsem byla nemocná a se svými nervy měla pocit, že div neumírám. Silvestra jsem nikdy nijak extra neslavila, ale mám ráda ohňostroje a u nás v Liberci je jich vždycky plno a tak se na ně o půlnoci vždycky dívám a cítím se provinile kvůli psům a tak. Rok 2018 hodnotím víceméně kladně, a na nadcházející rok mám na svoje poměry docela velkolepé plány. Například bych si taky ráda udělala certifikát z angličtiny, ale až v červnu, protože jinak by se mi to asi nepodařilo skloubit se školou. Taky bych chtěla studijně vycestovat, ale to je zatím ve fázi přihlašování. Knih jsem přečetla 23 a nehodlám se v tomto ohledu přetěžovat, i když tvoje rychle postupující čtenářská výzva je taková pomyslná dýka v zádech, která mě popichuje, abych sakra něco četla. Necestovala jsem a z nových jídel jsem ochutnala například sýr s lanýži. Nesladím ani nesolím, zrovna s tímhle jsem nikdy problém neměla. A můj život se skládá ze všech barev duhy, jen je potřeba vzít hranol a zlomit světlo (a teď fyzikové do mě, jak blbě jsem to popsala).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc za obsáhlý komentář! :)
   Myslím, že má haiku by se na vydání nehodila. Ne všechna. Některá jsou dost hrozná, popravdě, některá se mi sice líbí, ale není to taková sláva. A Year in Pixels byl zajímavý experiment, i když jsem asi nebyla vždycky stoprocentně objektivní. Doufám, že budeš mít spoustu barevných dnů. :)
   Fotočlánek chystám někdy v lednu nebo v únoru, nesmím mezi nimi dělat tak velké pauzy, aby nebyly moc dlouhé. :)
   Držím ti palce se školou, s erasmem a s certifikátem. A vůbec se vším, tohle jsou všechno takové školní úspěchy, ale důležité jsou i jiné maličkosti. Hlavně abys byla co nejvíc spokojená. :)

   Vymazat
 3. Silvestra běžně slavím, ale tentokrát to bylo jinak, dostala jsem střevní chřipku a musím uznat, že se ta holka fakt snažila :D. Takže letošní, vlastně loňský Silvestr jsem trávila sama, v posteli a usnula jsem v půl deváté :D. Přeji šťastný a pohodový nový rok!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jej, takhle jednou onemocněli rodiče nějakou chřipkou a Silvestra jsme slavily se sestrami samy, ale to už je taky pár let. :D Tobě brzké uzdravení a hodně zdraví a štěstí! :)

   Vymazat
 4. Skvělý článek! Obdivuju tě, že jsi vydržela tak dlouho cvičit podle Jillian Michaels, já podle ní před pár lety vydržela cvičit opravdu v kuse jeden měsíc a pěkně mě to odrovnalo. Ale je pravda, že jsem opravdu něco zhubla. Poslední dobou jsem se pořádně flákala, hlavně kvůli práci, ale teď se zase snažím, snad mi to vydrží!
  Přeju ti, ať tě produktivita a vytrvalost neopouští ani v novém roce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už jsem si na to docela zvykla. Vypínám si zvuk a pouštím si k tomu písničky nebo nějaké diskuze nebo něco, takže se nemusím soustředit na to její tlachání. Většinou mi ten čas s ní strávený uteče celkem rychle. :D
   Držím ti palce, ať se ti podaří vše, o co usiluješ! :)

   Vymazat
 5. No tak ten rok v pixelech mě vážně dostal. To je super nápad, nikde jinde jsem to ještě neviděla :)

  OdpovědětVymazat
 6. Opravdu nemusíš mít špatný pocit, že jsi za měsíc přečetla "jen" dvě knížky, jestliže jedna z nich byla Sofiina volba :) Já se ke konci roku pustila do Vojny a míru, a i když jsem mezitím četla i jiné knihy, jen první kniha mi zabrala víc než dva měsíce. Během té doby jsem se ale do toho stylu dostala a věřím, že další díly už přečtu rychleji.
  Jsem dojatá, když vidím, že ses inspirovala mým článkem a celý rok sis vedla Rok v pixelech. Měla jsi to občas jako na houpačce, ale je super, že ty skvělé a zamilované dny tak vystupují. Letos plánuju o roku v pixelech psát znovu a přihodím nějaké další možnosti zapisování, které chci vyzkoušet v roce 2019, tak tě to snad zase zaujme :)
  Klobouk dolů za to cvičení a jazykové zkoušky! Připomíná mi to, jak jsem byla ještě na gymplu akční, chtěla umět hrozně moc jazyků a chodila na kurzy. Teď používám vlastně jen češtinu a angličtinu při čtení nebo sledování videí, asi je to docela škoda.
  Přeju hodně krásných zážitků a přečtených knih do roku 2019!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Popravdě nevím, jestli s Rokem v pixelech budu pokračovat. Jako nezabírá to žádný čas, ale zase úplně nevím, co to o mém životě vypovídá. Že se občas moc stresuju? Že si nechám zkazit den kravinou? Inu, naštěstí je vidět, že většina roku byla pozitivní. :)
   Díky za komentář, těším se na články a měj se krásně! ♥

   Vymazat
 7. Ach, jak mě chyběly tvoje články, bohužel jsem teď tak časově vytížená, že je pro mě problém najít i tu chvilku času na jejich čtení. To je možná jedno z mých předsevzetí, najít si na ně čas :)
  Jako snad při každém vybarvování nad tebou musím jásat. Tvoje cílevědomost a píle je opravdu motivující. Hrozně ti to teď sluší a je znát, že jsi šťastná a to je nejdůležitější! Přeju, ať se ti rok 2019 vydaří na všech frontách a hlavně, ať jste s Modrým stále tak šťastní, složíš maturitu a dostaneš se na vysněěnou vysokou. Už teď se těším, až budu sledovat tvojí cestu :)
  Měj se krásně, Vlasti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli ti schází v životě čas, určitě je spousta důležitějších věcí, které bys v tom naspořeném mohla dělat! Ale moc si vážím toho, že mě čteš a mám radost z každého komentáře. ♥ Díky, tobě přeji také jen to nejlepší! :)

   Vymazat
 8. S němčinou budu držet palce, zrovna tobě bych studovat v Německu fakt přála :) Já dělala FCE začátkem prosince a jestli můžu něco poradit, tak si s sebou přibal železné nervy - nevím, jak to funguje jinde, ale u nás to byl vážně hrozný chaos a na konci dne jsem byla úplně vyšťavená.
  Ty jo, ten rok v pixelech je úplně boží! To snad taky zkusím!
  Jinak se musím přiznat, že se po tobě budu nejspíš trošku opičit, co se týče vydávání těchhle měsíčních souhrnů. Došla jsem totiž ke stejnému závěru jako ty, jen jsem se pořád nějak nemohla rozhoupat :)
  Měj se krásně a ať je letošek ještě barevnější než loňský rok - ve všech směrech :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za podporu i radu! :D Myslím, že si spíš na své nervy vezmu pořádný kýbl. :D
   Měj se rovněž krásně a držím palce s němčinou i neměsíčními články! :D :)

   Vymazat
 9. Koukám, že jsi na jazyky docela mistr :) O italštině také přemýšlím, že se do ní pustím :)
  Já budu skládat IELTS a upřímně jsem si skoro jistá, že nemám šanci :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. IELTS? Nějak mi to nic neříká, to je angličtina? (Asi to bude něco jako International English něco Test, ne? :D) Nicméně budu ti držet palce, určitě to zvládneš! ♥

   Vymazat