čtvrtek 1. listopadu 2018

Vybarvování #25

Cože, to už je zase měsíc za mnou? Vždyť ještě před měsícem se všechno možné zdálo tak daleko - a teď mi první oktávový stres ťuká - ne, přímo buší! - na dveře. Nicméně říjen byl dost barevný. Někdy takový trošku blátivý a hnědavý a ponurý, někdy ale oranžově, žlutě a místy i zeleně zářící. Vždycky záleží, jak se na to člověk dívá. Tak se pojďme ohlídnout a uvidíme, co je v mém říjnu k vidění. :)


Knížky
Říjen byl měsíc všelijaký, čtecí ale popravdě téměř vůbec. Mrzí mě, že jsem se i přes dostatek času k téměř žádné knížce nedostala. Ale znáte to, občas prostě není nálada, nedokážete u knížky vydržet, soustředit se na ni. Dočetla jsem tedy Dánskou dívku (byl to hodně silný příběh a ač se nečetl lehce, hodnotila jsem knihu velice pozitivně), 50 myšlenek filozofie, které musíte znát (knížka, která dokazuje, že filosofie je zajímavá a důležitá, jen se to musí dobře pojmout) a Český a slovenský komunismus 1921-2011 (kniha plná esejí, nových informací a především názorů). Pak jsem přečetla dvě v podstatě za večer zvládnutelné knížky - komiks Obrázky z moderních československých dějin (fakt je to předepsané v doporučené četbě na tu dějepisnou soutěž, i když je tam spousta nepřesností!) a druhý díl dvoudílné série Inkarnace, Nejistý zítřek (popravdě jsem z toho byla místy dost zmatená, místy jsem absolutně nechápala, proč se tam všichni chovají tak pitomě, ale vlastně jsem byla ráda, že to skončilo tak, jak to autorka napsala). S Modrým jsme přečetli asi tři kapitoly v Harry Potter and the Half-Blood Prince, to je pravda, z toho mám radost. A momentálně mám něco málo rozečteno, co snad v brzké době přečtu a v příštím Vybarvování se o tom budu moct zmínit. :)
Jinak pořídila jsem si v Levných knihách Der große Gatsby a Sophiina volba. To kdybych nááhodou neměla co číst.

Jazyky
Ach, já měla veliké plány. Jak se budu každý den učit německy, pěkně nahlas, pořádně. Je pravda, že jsem napsala tři slohové práce, vlastně čtyři. Z toho popisování grafů mi asi hrábne - co víc, mám pocit, že se to nikdy nemůžu naučit, že jakmile nepochopím, o co v tom grafu jde nebo jak to uchopit, bude to v háji, protože v testech je na to jen hodina, na popis i na úvahu. O ústní části zkoušky ani nemluvím, to bude peklo. Občas je ten čas moc krátký a já netuším, jak mám říct všechno, co si myslím, občas zase mám dvě minuty mluvit a já v polovině času přestávám vědět, čím dál zaplnit ticho. Prosím, poraďte mi někdo, jak nemít pocit, že nemám šanci to zvládnout.

Tvorba
Nějaká ta haiku, nějaké ty fotky. Básnička o tom, co když. Články na Zaujatým pohledem, které snad ani tentokrát nestojí za zmínku. Jo a vlastně ještě na začátku měsíce jsem přidala německo-české drabble o tom, jak se cítí střepina. Vskutku produktivní jsem byla.

Deník
Co vytáhnout z deníku, co by vás tak mohlo zajímat? Byla jsem poprvé volit, u komunálních voleb. Měla jsem to jednoduché, volila jsem svého tátu, který se rozhodl založit v obci stranu a zkusit něco změnit, minimálně to, aby při volbách nebyla na výběr pouze jedna (šestnáct let "vládnoucí") strana.
Pak jsme také se třídou natáčeli maturitní video. Zabralo to celý den, hráli jsme si na staré a pak jsme se fotili v puntíkatých šatech do medailonků. Byla to docela legrace, i když se mi původně vůbec nechtělo trávit s tím tolik času. Nicméně jsem získala neocenitelnou inspiraci pro další rozhodování o své budoucnosti, a to při rozhovoru se spolužákem D., o němž jsem už psala v Nemalých radostech. S tím taky mimochodem tancuju na předtančení, moc nám to nejde, ale smějeme se tomu. A u maturitních starostí ještě zůstanu - v rámci brigád kvůli financování plesu jsme v sobotu s pár spolužáky stáli v dešti, větru a pekelné zimě na stadionu cyklokrosového závodu ToiToiCup, osm až devět hodin, jak kdo. Bylo to hrozné, namístě jsem ušla přes 14 000 kroků, ale stejně mě to nezahřálo. Nicméně povinnou akci tohoto typu mám za sebou.
Tradiční říjnová fotka s Alžbětou. :)
Žádné výlety jsem nepodnikala - když nepočítáme několik cest do Prahy. Dvě s Modrým, přičemž jedna byla kompletně s ním a druhá probíhala tak, že jsem se nejdřív prošla po Malé Straně na Smíchov a tam jsme se teprve sešli. A teď na konci měsíce jsem se do hlavního města vypravila na hodně hekticky domlouvané setkání s Annikou a Mniškou. Jsem ráda, že se nakonec povedlo počasí a že nám to hezky uteklo, i když jsme měly jen pár hodin.

Předsevzetí
Navzdory lehké negativitě, která z tohoto článku možná vyzařuje, musím konstatovat, že se mi až na jeden cíl povedlo splnit vše, co jsem chtěla. S Modrým jsme přečetli ony dvě kapitoly, dočetla jsem těch několik rozečtených knížek, udržovala se v informovanosti o světovém i domácím dění. Vypracovala jsem si čtyři otázky na maturitu z dějepisu, napsala ty cvičné slohovky, začala jsem cvičit level 2 s Jillian Michaels (15x) a kroužila jsem obručí, v podstatě kdykoliv to šlo. Napsala jsem docela dost článků a nechala jsem vytisknout a následně jsem nafotila fotky do našeho projektu z ČNFM. Moc cílů jsem si na říjen nedávala, protože jsem doufala, že budu schopná se víc věnovat němčině, ale bohužel jsem samu sebe asi přecenila.

Písnička
Poslouchala jsem spoustu písniček. Veselých, smutných, nových, starých. Momentálně mám ale náladu sdílet s vámi tuhle. Ukolébavku. :) 

Byli jste v říjnu v kině? Na nějakém výletě? Slavili jste výročí republiky? Ve kterém ročním období máte nejčastěji čtecí krize? A co byste mi doporučili k poslechu nebo k uvolnění obecně?

Mějte se krásně, ať z vás neopadá dobrá nálada ani s posledním listím a za měsíc zase na vybarvenou. :) 

12 komentářů:

 1. Jak ja ráda tyhle tvoje články. :-) Píšu na mobilu, tak bude komentář dost krátký, jen jsem chtela napsat, že pokud člověk potřebuje nahonit čas u ústní zkoušky, možná se vyplati vytvořit si nějaké "schéma", které můžeš popsat. Zkrátka určitě formule, které znějí efektně. Nevím teda, jaká témata se objevují, ale vzhledem k tomu, že si budeš dělat určitě B2 nebo C1, tak to asi nebude "Co jsem měl dnes k obědu" :-) Ja jsem od vylučujících odkoukala, že moc hezky, i český působí, když něco strukturuješ. "Dieses Problem besteht aus 2 Teilen" "Bei diesem Phenomän kann 3 Tendenzen beobachtet werden." "Es geht um einen Konflikt zwischen die Freizügigkeit und Suverenität des Staates" "Diese Tatsache hat 2 Ebenen..." :-) Já tohle začala nevědomky používat, asi hlavne na právní a spolecenskovedni temata... tak treba bys to.mohla taky shledat trosku uzitecne :-) Držím palec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak koukam, ze jsem si to zápalu radeni a dělání chytré sama po sobě neprecetla :-D Promin

   Vymazat
  2. Děkuji za komentář! Od tebe si těch rad moc cením. Ty už asi nějaký certifikát máš, ne? :) Tohleto je takový docela flexibilní certifikát, kde můžu dostat jak B2, tak C1 v různých kategoriích. Nejvíc se bojím právě toho mluvení. :) Ale jo, hlavně strukturovat a mluvit. Jenže já mám občas tendenci víc přemýšlet než mluvit. :D

   Nicméně díky a měj se krásně! ^^

   Vymazat
  3. Jojo, mam, ještě ze střední :-). Můžu se zeptat na jméno toho certifikátu? Já su dělala tuším ÖSD a tam byla ta úroveň předem daná

   Vymazat
  4. Tohle je TestDaF, který se pak dá použít při přihlášce na univerzity v Německu. :)

   Vymazat
 2. Výročí republiky jsem neslavila, byla to taková mediální masáž, až se to jednomu znechutila. Ale slavila jsem čtyřicítku, to byla jiná! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, bylo toho tolik, že jsem pak už ani neměla chuť nějak slavit. Původně jsem do Prahy chtěla jet, ale nakonec jsem byla fakt ráda, že jsme zůstali "zalezlí" v Ústí. :D

   Vymazat
 3. Čtecí krize mám nejvíc právě na podzim. Knížky čtu, ale nějak pomalu. Zatímco jsem třeba v červnu stihla přečíst třeba 8 knih, tak v říjnu třeba jenom 2.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to se mi taky stává. Ale je to často i tím, co za knihy čtu. Třeba teď v listopadu bude to číslo tak jako tak velké, protože během víkendu jsem přečetla několik divadelních her. :D :)

   Vymazat
 4. Hlavně kein Stress, ono to dopadne. Věř mi. Nejsi žádný flákač a poctivě se připravuješ, takže nevidím vůbec důvod, proč by to nemělo dopadnout dobře :) Vím, že nervozita je svině, ale když jsi připravená, tak to stopro klapne. K té čtecí krizi: U mě začíná pravidelně v létě, kdy hlavně jezdím po výletech a letos jsem se z ní nevyhrabala ještě teď v listopadu! Doufám, že to nějak překlenu a během listopadu se rozečtu, protože mi to čtení hrozně chybí.
  Měj se krásně a užívej pořádně listopad :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím nevím, opravdu o poctivé přípravě nemůže být řeč. I když teď jsem vytáhla kartičky na slovíčka a jsem odhodlaná přiučit se ještě nějakou slovní zásobu, která by mi snad mohla pomoct. :D
   Jo, v létě během cestování taky nečtu tolik, kolik si vždycky plánuji. Vždycky si říkám, že během cesty vlakem budu číst, ale pak často koukám z okna a poslouchám písničky, protože to je taky fajn činnost. :)

   Díky za komentář, taky se (s)měj! :)

   Vymazat