Dějepisné čtení #1

Už dlouho mám v plánu napsat nějaký článek o knížkách, které jsem přečetla. Takových článků je tu sice hodně, zatím jsem však nikdy nepsala o knížkách čistě historického rázu. Dává to smysl, protože by takové články asi nepřilákaly moc čtenářů, zvlášť o samostatných titulech. Jaderná knihomolka ale v létě rozjela sérii článků s názvem "fyzikální čtení", kde představuje knížky o fyzice. Inu, já namísto fyziky trávím čas spíš s tou historií. V tomto článku (respektive v tomto typu článků) vám představím deset knížek pokrývajících různá historická témata, která by třeba někoho mohla oslovit.
Historie je opravdu hodně široký pojem. Nepřekvapí tedy asi, že některé tituly spolu zdánlivě nesouvisí. Koneckonců, momentálně čtu knížku "A brief history of time" od Hawkinga (odpočívej v pokoji), což je spíš fyzika než dějepis. Ale historie fyziky je taky historie. 

Co to byla normalizace? - Pavel Kolář, Michal Pullmann
V téhle publikaci rozebírají dva známí historici spolu, ale zároveň každý zvlášť, normalizaci a život v ní. Všednodennost sedmdesátých a osmdesátých let doplněných cenzurou, omezeními a propagandou, zároveň ale plných zvyšování životní úrovně a drobných lidských příběhů se šťastným koncem. Je těžké odprostit se od dnešního pohledu a nahlížet na komunistickou éru jinak než negativně, ale černobílý ten čas prostě nebyl, obzvlášť pro ty, kteří v něm vyrůstali a žili. Kniha nabízí zajímavý pohled na téma, které většina lidí odsoudí jako nudné, zároveň se poměrně dobře čte. 

Fenomén Trump: Poslední vzpoura bílých mužů - Tomáš Klvaňa 
Tuhle knížku jsem četla v době, kdy už byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států. Autor se snaží přijít na to, jak současné politické fenomény vznikají, co je vynáší vzhůru, proč lidé mají nutkání volit zjevné populisty, i když tím jdou sami proti sobě. Zaměřuje se ale také na specifické americké prostředí, v němž se rodí obdivuhodné i odsouzeníhodné myšlenky a lidé, kteří je hlásají. Píše o menšinách, o preferencích, o minulosti a budoucnosti. Snaží se poskytovat co nejvíc informací a být objektivní, zároveň nezastírá, že na mnoha místech vyjadřuje svůj názor. (Ten názor byl ale i můj, takže jsem mu to prominula.)

Gottwaldovi muži - Karel Kaplan, Pavel Kosatík 
Vracíme se zpátky k nám, do Československa padesátých a šedesátých let. Dozvíme se ty nejpodstatnější informace o předních představitelích Komunistické strany Československa, kteří v podstatě ovládali republiku a mají na svědomí spoustu lidských tragédií. Samozřejmě nesmí chybět Gottwald, který byl už od konce války až do své smrti snad nejvýraznější tváří strany, přimykající ČSR k Sovětskému svazu. Jeho přítel Rudolf Slánský, první tajemník ÚV KSČ, odsouzený později k trestu smrti. Alexej Čepička, mladý a ambiciózní, který se dral k moci všemi prostředky, například tím, že si vzal Gottwaldovu dceru za manželku. Antonín Zápotocký, nástupce Gottwalda v prezidentském křesle, který budoval stranu už dávno před válkou. Václav Kopecký, ministr informací proslulý svými intrikami a zadupáváním posledních zbytků demokracie na poli novinařiny a rozhlasu. A samozřejmě Antonín Novotný, třetí komunistický prezident, jehož politika přivedla Československo až k pražskému jaru. Kniha není pojata jako životopisy uvedených postav, spíš jako příběh jedné historické etapy, v němž hráli tihle lidé z určitých důvodů prim.

Historie a současnost podnikání na Kladensku a Slánsku - Zdeněk Kuchyňka, Libor Dobner
Edice Historie a současnost podnikání je zajímavá tím, že už v současnosti pokrývá území snad celé republiky - minimálně její větší části. Každou publikaci píší regionální historici, aby byla maximálně přesná a obsahovala co nejvíc ověřených informací z pole rozvoje zemědělství, průmyslu, školství a kultury v jednotlivých okresech a krajích republiky. Já si vybrala - jak jinak - svůj region, původně jsem knihu četla jako přípravu na svou seminární práci z dějepisu, nakonec ji asi jako zdroj nevyužiji, ale to nevadí. Líbil se mi formát knihy, předpokládám, že ten bude stejný celorepublikově - chronologický a tematický. fotografická příloha a nekomplikovaný text. Vybrání podstatných informací ale i zajímavostí, které oceníte, pokud se zajímáte o historii svého města. Moc mě neoslovila část "současnost podnikání" vytvořená v podstatě formou reklam na současné firmy, k té jediné mám výhrady.

Holocaust: Slepá kolej dějin - Roman Cílek 
Historie má mnoho tváří, a proto tato publikace zdánlivě vůbec nesouvisí s těmi předešlými. Dokonce ani není tak úplně o tom, o čem bychom ji čekali - totiž o holocaustu, koncentračních a vyhlazovacích táborech a genocidě židovského národa. Roman Cílek se zaměřil na procesy, které probíhaly s nacisty a lidmi odpovědnými za smrt stovek, tisíců až statisíců lidí, po válce. Je to zajímavé, protože se stáváme svědky procesu s Karlem Wolffem, jedním z předních mužů Říše, který se v otázce genocidy považoval za nevinného. Jeho výpovědi jsou konfrontovány s příběhy tří lidí, kteří holocaust přežili a kteří podávají svá svědectví o tomto muži. Předmluvu k této knize napsal Arnošt Lustig, který ji hodnotí jako jednu z nejlepších publikací o tom nejhorším, co člověk člověku dokázal udělat.

Katolická církev v Československu 1945-1989 - Stanislav Balík, Jiří Hanuš 
Tahle publikace asi neosloví každého, ani mě se nečetla úplně svižným tempem. Byť pro mě není náboženská a církevní otázka za dob komunismu neznámou a nezajímavou, vyznat se ve spletitých vazbách a pojímat historii očima farářů, biskupů a Vatikánu, je pro laika trochu obtížné. Cenné však byly informace týkající se Slovenska, neboť o jeho katolických záležitostech jsem předtím mnoho nevěděla, snad jen to, že jsou Slováci dodnes mnohem pobožnější než Češi. Koneckonců i o úpadku od víry je tato publikace. Obsahuje ale i konkrétní osudy a fotografickou přílohu, například známý případ Číhošťského zázraku, kdy byl farář Josef Toufar ve zinscenovaném procesu umučen k smrti. 

Konec experimentu - Michal Pullmann
V tomto článku už jednou zmíněný historik, Michal Pullmann, se v knize s podnázvem Přestavba a pád komunismu v Československu zabývá perestrojkou a glasností a politikou, kterou se rozhodl Sovětský svaz prosazovat. Popisuje, jak na změny reagovala KSČ a jak je vnímali obyčejní lidé. V neposlední řadě vysvětluje, proč došlo k sametové revoluci a pádu komunismu, který se jevil jako něco náhlého, měl však svůj počátek už v dávno minulých letech. 

Lokomotivy: encyklopedie - Mirco De Cet
Tuhle knížku - encyklopedii - jsem četla v létě a doporučila bych ji naprosto každému, i pokud vlakem nejezdíte a vůbec vás vývoj železnic nezajímá. Autor popisuje historii železnic od prvopočátků, kdy koně tahali dřevo z dolů na kolejích z dřevěných trámů, až po současnost, kdy se jednotlivé státy a drážní společnosti předhánějí, kdo vyrobí rychlejší lokomotivu. Velká pozornost je samozřejmě věnována Velké Británii coby kolébce lokomotiv, dostává se ale na téměř všechny evropské státy, Ameriku, Kanadu, Rusko, asijské, jihoamerické i africké země. Za vyzdvižení stojí nádherné fotografie, jimiž je encyklopedická publikace bohatě naplněna. Ač nejsem v tomhle oboru zběhlá a většinou jsem inovacím z devatenáctého století nerozuměla, dozvěděla jsem se mnohé. Třeba že je ostuda, že v České republice je stále tolik neelektrifikovaných tratí, ale také, že naše lokomotivy patřily dříve k jedním z předních na světě. (Podotýkám, že autor není Čech.)

Myslet socialismus bez tanků - Matěj Stropnický
Matěj Stropnický, nyní již bývalý předseda Strany zelených, napsal publikaci s podtitulem Svoboda slova ve střed/tu zájmů československého roku 1968. V ní se zabývá uvolňováním cenzury v šedesátých letech a jejím úplným zrušením na jaře 1968, příčinami a následky toho a samozřejmě tím, jak byl tento krok Dubčekovy politiky socialismu s lidskou tváří přijímán veřejností, zneužíván novináři a jak to celé skončilo. Autor se snaží v pěti kapitolách rozdělených podle různého způsobu vnímání svobody slova vysvětlit tehdejší situaci a v závěru ji i porovnat se situací dnešní. Kniha je ze stylistického hlediska poněkud obtížně čitelná, není však dlouhá, takže věřím, že by někoho mohla oslovit. 

Na ztracené vartě západu - Milan Drápala 
Na závěr článku bych vám ráda představila rozsáhlou publikaci, kterou jsem četla už před třemi lety, která však ve mě rezonuje dodnes - možná právě proto, že jsem byla schopna ji přečíst. Obsahuje přepisy těch nejdůležitějších článků předních novinářů předúnorové doby: Pavla Tigrida, Bohuslava Brouka, Ladislava Jehličky, Heleny Koželuhové, Bohdana Chudoby a několika dalších. Všechny tyto osobnosti spojovalo jedno: Byli odhodláni bránit demokracii a svobodu slova v neustále se totalizujícím Československu i za cenu osobních obětí. Autor, který publikaci sestavil, ji doplnil také o životopisy jednotlivých novinářů, kde líčí mnohdy pohnuté osudy těchto demokratů, pro něž komunistický režim znal jen jedinou možnou cestu. 

Doufám, že se vám některá z dnes představených publikací jednoho dne dostane do rukou a že vás třeba osloví tak jako mě. V příštím článku bych ráda napsala o knížkách souvisejících s Habsburky, odsunem Němců, historií knížek a současných tvářích české politické scény. 

Čtete odbornou literaturu? Jaká historická období vás zajímají nejvíc? A co byste mi doporučili ke čtení?

Mějte se krásně!

Komentáře

 1. Na tyto historicky tématizované knihy moc nejsem, ale Fenomén Trump mě hodně zaujal! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se ti bude líbit, pokud se ke knížce dostaneš. :)

   Vymazat
 2. Tak tohle čtení se mi asi nikdy do rukou nedostane a pravděpodobně ví proč :D.

  OdpovědětVymazat
 3. Moc díky za tenhle článek, na který jsem se upřímně těšila, protože moje dějepisné mezery jsou prostě ostudné. Myslím, že přečíst bych si měla všechny zmíněné, ale nejvíc mě zaujaly první dvě knihy, a pak kniha Holocaust: Slepá kolej dějin, ta možná úplně nejvíc :)
  Takže ještě jednou díky, měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se ti článek líbil, jednou za čas takový podobný napíšu. :)
   Myslím, že by se ti ta kniha o holocaustu mohla líbit. Díky za milý komentář, měj se krásně! :)

   Vymazat
 4. Já moc historickou literaturu nečtu. Měla bych, vím to, ale myslím si, že odborných věcí čtu momentálně až až. A pokud se někdy dostanu k beletrii, která nebude čtená v rámci školní povinnosti, ocenila bych spíše lehké čtivo, u kterého pro změnu vypnu. :)
  Každopádně si připravila velmi zajímavý a pestrý výběr, já osobně bych „nejraději‘ četla o holocaustu. Jak se mi to stále zdá neuvěřitelné, že takové zrůdnosti opravdu existovaly, tak mě o to více zajímavý. I když zrůdností by se daly nazvat i padesátky tady u nás.
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To věřím, že toho máš hodně a další odborné čtení by asi nebylo úplně erträglich. :D Tak držím palce, ať se brzy k nějakým lehčím knižním kouskům dostaneš. :)

   Vymazat
 5. Zaujal mě Fenomén Trump, pak ještě Holocaust: Slepá kolej dějin a Na ztracené vartě západu. Už koukám, jestli to má univerzita v některé z knihoven :D
  Update: Dvě ze tří knih nalezeny!

  OdpovědětVymazat
 6. Kterou že to neměli? :D
  Doufám, že se ti některá z nich bude líbit minimálně tak jako mně. ^^

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky