Nevánoční playlist

Na internetu se to teď hemží samými vánočními články, tak snad nebude od věci, když přijdu s něčím jiným. Už dlouho mám v plánu podělit se s vámi o několik (dodržíme symbolické číslo deset) písniček, které jsem si v poslední době oblíbila a ráda je poslouchám. Jedná se většinou o anglické popové, i když něco je i německy a česky. Třeba se vám něco taky zalíbí. Přeji příjemný poslech a hezký víkend!Začneme trochu netradičně. Tahle skladba mě uchvátila, respektive hornista, který ji tak bravurně zahrál. Abych to uvedla na pravou míru, povím vám příběh. V květnu budu absolvovat, poprosila jsem tedy svého nového učitele, aby mi vybral něco, co se mi bude dobře hrát, co má melodii a zapamatuji si to tak snáze. Další hodinu mi přinesl tohle. Doma jsem si to našla na internetu, to já občas dělám, a vyskočilo na mě právě tohle video. Říkala jsem si - bože, to je dokonalé! A zároveň jsem se zděsila, jak rychlé to je. Byla jsem z toho trochu rozhozená a při nácviku se mi vůbec nedařilo správně to hrát v takovém tempu. Své obavy jsem sdělila učiteli na další hodině. A on se zasmál a prohlásil: "Neboj, to nebudeme hrát takhle rychle. To je Baborák je takový génius, že si to může dovolit. Je to jediný hudebník, který v Berlíně dostal smlouvu na neomezenou dobu." Na jednu stranu mě to tedy uklidnilo, na druhou stranu pobavilo, že jsem se snažila imitovat výkon někoho takového formátu. Everybody lies, lies, lies
It's the only truth sometimes

Tuhle písničku neposlouchám, když se cítím zdrceně, nevnímám ji negativně v nějakém niterním smyslu. Jasona Walkera jsem si za poslední dobu velmi oblíbila, v tomto článku najdete ještě jednu další písničku od něj. Má podle mě příjemný hlas a zajímavé texty. Nevím, jestli si je píše sám, nějak jsem neměla potřebu to zjišťovat. Tahle písnička je spíš o ztrátě iluzí. Skoro jako příprava na dospělost, na život. Všichni lžou, všichni umřou. Tak to prostě je.Tuhle písničku znám už tak dlouho, že se bojím, že jsem ji stihla někde na blogu už sdílet. Pokud ano, omlouvám se, ale skvěle mi do atmosféry tohoto článku zapadá. Má takovou zvláštní gradaci. A hezky se zpívá, když vaříte nebo jdete po ulici. Musím se přiznat, že jednou jsem šla k Modrému (z autobusové zastávky domů) a chtěla jsem si něco zpívat, ale zaboha mě nenapadlo nic jiného než tohle. Ale to nic neznamená, občas mám takové výpadky. Někdy se mi dokonce stává, že motám písničky dohromady.Když poslouchám tuhle písničku, nemyslím na sebe. To se mi upřímně tak často nestává, většinou na svou osobu vztahuji skoro úplně všechno. V tomto případě ale myslím na někoho jiného. Pravda, neposlouchám ji moc často, protože ji nemám v telefonu (prokrastinuji a nepřidávám nové písničky, pch), ale vždycky, když ji slyším, myslím si téměř to samé. A navíc - všimněte si toho trochu extraordinérního způsobu interpretace. Písničky od RED se pro mě staly tak nějak srdcovkou, byť mají takový potemnělý nádech. Skoro jako písničky od Ashes Remain, od nichž tu taky nějaká skladba zazní. Hymna pro chybějícího (momentálně mě inteligentnější překlad nenapadá) je taková zklamaná, polemizující, nejistá písnička. Ale zároveň v ní spatřuji trochu naděje. Poslouchala jsem ji hodně v těchto dvou týdnech, kdy jsem nejela k Modrému a trochu to na mě působilo (dobře, hodně), protože se k tomu přidaly ještě dva náročné týdny ve škole a problémy se zády. Ne že by to se samotnou písničkou nějak souviselo. Jen ilustruji stav, který ovlivňuje mysl, které pak nezbývá nic jiného než poslouchat právě toto.Before you tried you chose to quit
So where are you tonight
You could make everything right
But instead you're missing it

Tahle je smutná. A taková trochu nostalgická a osamělá. A nedoporučuji ji na zahánění žalu. Spíš na upevnění pocitu bezmoci a frustrace spojené s druhými lidmi. Čímž nechci naznačit, že to zažívám třeba s Modrým, to vůbec ne. Jen prostě občas mám pocit, že je to tak krásně trefně vystiženo a že by se na tyhle písničky daly psát rozsáhlé úvahy o životě, o lecčems. Tady přichází na řadu konečně mí další noví oblíbenci - Ashes Remain a jejich Without you. Poslouchala jsem to v listopadu, což se mi vždycky líbilo, protože se tam zpívá hned na začátku o listopadové obloze. Ale je to písnička na celý rok, tak trochu do deště. Stává se vám, že se občas sami o sobě cítíte úplně k ničemu, nepodstatní, zbyteční, prázdní? Občas mě to přepadne. Všechno by se přece spravilo, kdybych měla po boku svého blízkého člověka. Ale vypomoct si musím jen písničkou, protože už jsme velcí a víme, že každý máme určité povinnosti a závazky a nemůžeme být vždycky tam, kde nás někdo, možná jen subjektivně a momentálně, potřebuje. Znáte The Piano Guys? Jsou to fakt hustí hudebníci, kteří nahrávají covery na populární písničky a vždycky jim dodají něco... jiskrného, originálního. Secrets od OneRepublic mám moc ráda, ale instrumentální verze je prostě neodolatelná. Taky mám radost, že se tam dostaly horny, to je moje úchylka. Doporučit mohu i verzi, kdy k hudbě zpívá jakási Tiffany původní text, to zní taky moc hezky.Ich lass für dich das Licht an, 
obwohl's mir zu hell ist 
Ich schaue mir Bands an, die ich nicht mag 
Ich gehe mit dir in die schlimmsten Schnulzen 
Ist mir alles egal, Hauptsache du bist da
[Nechám pro tebe rozsvíceno, i když na mě je toho světla příliš, podívám se na skupiny, které nemám rád, půjdu s tebou na ty nejhorší slaďáky, je mi všechno jedno, hlavní je, že jsi tady]

V žádném správném písničkovém článku by neměla chybět má milá skupina Revolverheld. V poslední době mají řadu nových a pěkných písniček, vybrala jsem právě tuhle. Na další se snad dostane i jindy. Připomíná mi, jak krásný je to pocit, když jste s člověkem, kterého milujete. Když vám nezáleží ani tak na tom, co děláte, jako že to děláte spolu. Často koukám na seriály, které mě až tak nebaví, jím jídla, která jsou na mě moc pálivá, chodím si lehnout později, než bych šla z vlastní vůle. Ale nikdy toho nelituji.


A na závěr trocha českého. Tahle písnička není dokonalá - upřímně moc takových českých písniček neexistuje -, ale je docela povedená. David Stypka je pro mě nový zajímavý objev. A líbí se mi také, že se jedná o duet. A že tolik nefilosofují, ale zároveň to má trochu hloubku.

A co v poslední době posloucháte vy? Hrajete na nějaký hudební nástroj? Pokud ano - jaké skladby máte rádi, jaký druh? A co vlastně očekáváte od písničky, aby se vám líbila? 

Přeji vám krásný předvánoční víkend. Já ho trávím v Berlíně, juch! Určitě vám o tom pak napíšu. Taky chodím do autoškoly a je to jízda, to vám povím. Mám za sebou dvoje jízdy, ještě jsem nenabourala a auto mi chcíplo je párkrát při rozjezdech do kopce. 

(S)mějte se!

Komentáře

 1. Já poslouchám výhradně hip hop, což podle tvého výběru výše asi nemáme společný žánr :D (až na Mozarta, toho posloucháme s přítelem když relaxujem:) ). Na hudební nástroj nehraju, ale vždycky jsem obdivovala všechny, co to uměli. V kvalitní tvorbě očekávám kvalitní text, který dává smysl. Nějakou rytmiku (abych na to mohla tancovat, když vařím :D)

  PS: Konečně něco nevánočního! Z těch svátků mi jde hlava kolem :D

  http://denisaellen.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, popravdě nic moc hiphopového neznám. Nemáš nějaké ukázkové interprety? :D

   Díky za pozitivní komentář! :)

   Vymazat
 2. Díky ti za tipy na poslouchání, celkem mě dostali The Piano Guys :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si je na Youtube najdi, mají toho spoustu a ze všeho jde hlava kolem. ^^

   Vymazat
 3. Moc pěkné tipy, ten hornista je neskutečnej, ale já tomu vůbec nerozumím, takže možná by mi tak připadali všichni, kdo na to umějí hrát! :) Já jsem hrozná konzerva, hudba mě až tak nebere, takže já si furt dokola jedu toho svýho Sheerana a teďka jsem tak jako staronově začala zase více poslouchat The Rasmus, na jejichž koncertě jsem nedávno byla. Wonderman je prostě pecková písnička :) Doporučuji!
  Jinak pro mě je na písničce asi nejdůležitější text - to je zkrátka deformace z těch knížek :D, a pak samozřejmě melodie - nástroje a nějakou konstrukci samotné skladby neřeším neb tomu nerozumím :)
  Měj se krásně, Vlasti a užij si poslední předvánoční dny :)
  PS: Dorazil balíček? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sheran zas tak moc nebere mě. Tedy, nikdy jsem ho neposlouchala tolik, aby mě úplně uhranul jako všechny. :D
   Díky za tip! :) :D
   Děkuji moc za přání, tobě přeji to samé! :) O balíčku zatím nevím, od čtvrtka nejsem doma, ale zítra přijedu, tak se podívám, snad to tam bude. :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky