Máte rádi Babí léto?

Možná se divíte, proč píšu Babí léto s velkým počátečním písmenem. Kdybych mohla psát v němčině, bylo by to jednodušší, protože bych vám už samotným názvem článku neprozrazovala, že se jedná o knížku od Magdy Váňové, kterou jsem sice četla na začátku léta, ale protože jsem si ji zamilovala, rozhodla jsem se o ní v průběhu podzimu napsat článek. Podzim plyne, listy padají a článek nikde. Je čas to napravit, nemyslíte?

Magda Váňová není žádnou neznámou začínající autorkou. Na českém trhu se drží už řadu let a díky ní máme my, čtenáři, k dispozici úžasnou beletristickou četbu jako doplnění všech těch thrillerů, fantasy a jiných knížek, které hýbou knižním světem. Já jsem od Magdy Váňové četla už dvě knížky, kdysi dávno Sestru a sestřičku a před pár měsíci Babí léto. 

Dnes se vám pokusím ve třech bodech vysvětlit, co na téhle knížce stojí za to. Možná se vám zdá tři jako málo, ale ono to bude stačit. Navíc to hezky ladí s počtem povídek, které si v této knize můžete vychutnat. 

TŘI DŮVODY, PROČ SI PŘEČÍST BABÍ LÉTO

1. Příběhy, které pojí babí léto
První z příběhů se jmenuje Babí léto a vypráví o stárnoucím klavíristovi Wenigovi, kterého k životu trochu vyburcuje vzplanutí ke krásné mladé slečně. Uvědomuje si nejen pošetilost svých iluzí, ale také zjistí, komu na něm ve skutečnosti záleží. 

Druhá povídka, Lví dvůr, se možná zdá dost... ujetá, ale v pozitivním slova smyslu. Gabriela se musí přestěhovat do zapadlé vsi, kde se seznámí s Martou. Obě jsou si velmi podobné a přitom se nemohou více lišit. Gabriela je skvělá kuchařka a Marta má podnikavého ducha. Co všechno se může přihodit, když se dají dohromady a když se do toho přimíchají i muži?

Ve třetí povídce vystupuje v hlavní roli Doris Téglová, nekompromisní ředitelka své rodiny a zároveň křehká žena, které přes všechna příkoří a trápení nejsou manžel ani dcery schopny ublížit a říct jí, jak moc odlišné jejich životy mohly bez jejího vlivu být. 

Všechny tři povídky mají v sobě kouzlo podzimu, byť například Lví dvůr je časově dlouhodobější příběh prostupující všemi ročními obdobími. Magda Váňová umí skvěle popisy krajiny i nálady a podzim v těchto třech příbězích vykreslila všemi barvami. 


2. Příběhy, které se vás dotknou
Každý ze tří příběhů vyvolává emoce. Zatímco při čtení prvního jsem pociťovala lítost, druhý mě přiměl se chechtat na celé kolo a zlepšil mi den a třetí... při tom to ve mně vřelo, musím se přiznat. Autorka totiž stvořila tak různorodé postavy v různých životních situacích, že prostě nemůžete při čtení sklouznout do stereotypního módu a projíždět řádky na autopilota. A protože víme, že emoce jsou nejlepší fixátor vzpomínek, garantuji vám, že na tuhle knížku ještě dlouho po přečtení nezapomenete. 

3. (Ne)snadné čtivo
Dobře, to je takové mé hodně subjektivní plus knihy. Je psána česky a bez výrazných odlišností od spisovného jazyka, takže se čtenář nad slovy nemusí trápit a pozastavovat. Naproti tomu používá při psaní Magda Váňová velmi pestrý a specifický slovník a dokáže jednu skutečnost popsat mnoha, opravdu mnoha způsoby. Zajímavý výběr slov, neopakování sloves, vtipné dialogy a poetické popisy, to všechno vytváří ideální podmínky pro to, abyste knihu hodnotili vysoko. Tak jako já. 

Máte rádi Babí léto? A četli jste někdy knížku, která se na jeho pozadí odehrává? Co vy a povídkové soubory? Jaký je váš oblíbený český autor?

Mějte se krásně! Příště, co se knížek týče, napíšu buď o skvělém Jonasi Jonassonovi nebo o Frankensteinovi. 

Magda Váňová - Babí léto 
Vydalo nakladatelství Šulc - Švarc roku 2014, 240 stran. 

Komentáře

  1. Babí léto jsem nečetla, ale kniha vypadá opravdu zajímavě. Hezký článek:)
    Knihokopka

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky