Můj první rok za dvanáct týdnů

Wenn du etwas haben willst, das du noch nie gehabt hast, must du etwas tun, was du noh nie getan hast.

Některé věci se člověku pamatují snadněji než jiné. Něco si zapamatujete, aniž by to mělo velký význam, a některé náhodné okamžiky mají pro naše následné činy občas významné, občas ne tolik významné opodstatnění. 

Představte si tuhle situaci: K Vánocům jsem od Modrého dostala krásný zápisník, pro který jsem však neměla využití, ale nijak násilně jsem ho nehledala. V únoru, po jarních prázdninách, mě postihla jedna z takových těch nálad "nic neumím, nic nedokážu, jde to se mnou z kopce", takže jsem se cestou domů (ujel mi autobus a víte, jak je o víkendu doprava nepravidelná) zastavila v knihkupectví a koupila si první motivační knížku, která mi padla pod ruku. Fakt, takhle jednoduché to bylo. Než jsem dojela domů, měla jsem dočteno. Byla to neděle a nic mi nebránilo v pondělí zkusit se zařídit "podle návodu". A sešit od Modrého dostal využití. A můj život aspoň částečně nový cíl, nový smysl.


"Today I will do what others won't, so tomorrow I can do what others can't."


Rok za 12 týdnů je metoda, která slibuje dosáhnout oslnivých výsledků. Konečně pokořit výzvy, splnit předsevzetí. Spočívá to v jednoduché skutečnosti - pokud si na začátku roku řekneme, že něčeho dosáhneme, v průběhu roku můžeme cíl odložit, zapomenout na něj. Do konce roku totiž zbývá dost času. Nakonec to samozřejmě dopadá tak, že v prosinci marně doháníme roční zahálku nebo rovnou předsevzetí vzdáváme a říkáme si, že to příští rok bude jiné.


Pokud si ale rok napasujeme do dvanácti týdnů, najednou jsou naše cíle docela viditelné. Dvanáct týdnů jsou plus mínus tři měsíce. Jednak tedy máme konec stále na očích a víme, že se musíme snažit, jednak nemáme tendence dávat si nesplnitelná předsevzetí - nabereme si jen tolik, kolik si myslíme, že za dvanáct týdnů stihneme. A ono to funguje. Protože malé a jisté kroky k celkovému naplnění osobní vize jsou lepší než nepravidelné skoky, jednou vpřed, dvakrát vzad. 

"Nur wer sein Ziel kennt, findet den Weg."

Proč mě tato "metoda" nadchla? Víte určitě, že mám strašně ráda plánování úkolů, zapisování každé blbosti, zkrátka statistiku svého žití. Bez toho se v roce za dvanáct týdnů neobejdete. Na každý den si musíte nastavit několik úkolů, které korespondují s vašimi cíli, které zase odpovídají vaší vizi na tři roky a ambiciózní vizi. 

"Čím těžší je to boj, tím úžasnější to bude triumf."

Inu, nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu vám, jak jsem dopadla a jaký byl můj rok. Dnešním dnem končí. Dvanáct týdnů neustálé aktivity, snahy posunout se dál, splnit všechny úkoly a být se sebou spokojenější. Využívat čas ve svůj prospěch. Byť ne každý týden bylo posvícení, celkově si myslím, že jsem to zvládla. Že se mi povedlo vytrvat, osvojit si zásady této metody a naučit se ji ještě víc zefektivnit pro další "roky". 

Nejprve jsou důležité vize

První krok, který jsem musela udělat, bylo vytvořit si vize, kde bych se ráda viděla. Jedna je ambiciózní, časově neurčitá, prostě můj život. Druhá už je ohraničená třemi roky, během nichž o kousek postoupím k cílům z vize ambiciózní. 

"Náš osud není ve hvězdách. Je v nás."

Ambiciózní vize: Umět perfektně anglicky a německy, vystudovat vysokou školu a získat zajímavou práci, odstěhovat se od rodičů a finančně se osamostatnit, mít optimální váhu a být zdravá, být otevřená informacím, mít všeobecný přehled a cestovat, poznat nové kultury, vyzkoušet nové věci. 

"You only fail when you stop trying."

Vize na tři roky: Udělat si certifikát z angličtiny a němčiny, dokončit gymnázium, odmaturovat, dostat se na vysokou školu, být spokojená se svým vzhledem a vycestovat do zahraničí, ať už na brigádu nebo na dovolenou.

"Was du heute kannst besorgen, das verschiebe nicht auf morgen!"

Na základě těchto vizí jsem si vytvořila tři cíle. Zhubnout tři kila, pokročit ve studiu jazyků a věnovat se svým blízkým a svým zájmům. Každý z těchto cílů obsahoval ještě několik podbodů, jak toho budu dosahovat - dvakrát týdně chodit plavat, přečíst knížku v němčině a vidět se s některými přáteli, například. Důležité samozřejmě poté bylo rozplánování do jednotlivých dnů v jednotlivých týdnech a následné plnění. 


Barvy a citáty

Hodně mi pomohlo si vždycky v neděli sednout, shrnout si uplynulý týden a při plánování nového týdne si vyhledat příhodný motivační citát. Každý týden měl jinou barvu, od žluté přes růžovou po modrou a zelenou na závěr. Bavilo mě hodnotit sebe samu procenty, odškrtávat úkoly, vypisovat, co všechno jsem pro své cíle udělala. Poslední dobou jsem tuto činnost plnila ve vlaku cestou z Ústí domů. 

Jak to nakonec dopadlo

Tento víkend jsem měla závěrečný. Už včera jsem to nevydržela a udělala si docela podrobnou statistiku a závěrečné zhodnocení. 

"Unsuccessful people make decisions based on their current situations. Successful people make decisions based on where they want to be."

Svou výzvu jsem napůl splnila a napůl ne. Jak se to vezme. Pokud bereme v potaz, že důležitá byla cesta a že i ta mi mnohé dala, vůbec mi nevadí, že místo tří kilogramů jsem nakonec zhubla sotva jeden. Získala jsem totiž zkušenost se skvělým pocitem spojeným s padnoucím kusem oblečení, pochvalou okolí, s pocitem lehkosti a konečně také s tou příjemnou únavou po uplavaných dvou kilometrech nebo dlouhé jízdě na kole. 

"Když nemůžeš, přidej!"

Další dva cíle nebyly tak měřitelné, abych mohla říct: Splnila jsem je. Přečetla jsem knížku v němčině (Der Kleine Prinz), v angličtině (The Perks of Being a Wallflower), s mluvenou angličtinou jsem do styku přicházela skoro každý den, protože jsem buď poslouchala BBC World News nebo koukala na Doctora Who, The Middle a Outlander. Několika dnů kurzu němčiny, které mi ještě zbývaly, jsem se účastnila velmi intenzivně a doma jsem se věnovala také učebnicím Time to talk, Sprechen Sie Deutsch a Studio [21] B1. 

"Your only limit is you."

Třetí cíl, věnovat se svým blízkým a zájmům, jsem taky víceméně splnila. Dvakrát jsem se viděla s Iris, počítala jsem s Modrým matematiku kvůli přijímačkám na vysokou školu, přečetla jsem několik knížek na dějepisnou olympiádu, jednu Shakespearovu hru (Troilus a Kressida) a často venčila psa. 


Celkem jsem si za těch 12 týdnů zadala 449 úkolů a splnila jsem jich 362, což je téměř přesně 80 %. Nejúspěšnější jsem byla v pátém týdnu, kde jsem nesplnila pouze jeden úkol, naopak nejhůř jsem si vedla v týdnu sedmém. Ale ani tehdy jsem neklesla pod 55 % splněného a většinou jsem se držela na osmdesátkách. Týdny jsem vždy na závěr hodnotila také pocitově. Tady jsem asi byla hodně přísná, protože celkově jsem se cítila dobře na 76 %. Mým cílem je všechna tato čísla v nadcházejícím roce o něco zvednout.

"I believe in the person I want to become."


Ještě jednu statistiku jsem si ve spolupráci se svým diářem vytvořila. Osmkrát jsem jela na kole a najela osmdesát kilometrů, třináctkrát jsem byla plavat a uplavala dvanáct a půl kilometru. 

Druhý rok bude zelený

Už mám naplánovaný i druhý rok, dalších dvanáct týdnů. Moc se na jejich realizaci těším. Věřím, že jsem si dala cíle podobné, přesto trochu odlišné a možná i vyspělejší. Začlenit do všednodennosti sport, posunout se v němčině, angličtině a italštině a zvládat všechny své závazky, jako je psaní článků, venčení psa, komunikace s rodinou a přáteli a také udržování přehledu o aktuálním dění.

A citát, s nímž zítra ráno vstanu do nového roku?

"Don't stop when you are tired. Stop when you are done."

A jak vy dosahujete svých cílů? Plánujete rádi? Jaká forma pohybu vás baví? Čtete cizojazyčné knížky? A jaké máte plány na zbytek školního roku?

Komentáře

 1. Mě motivuje bullet journal, se kterým jsem v lednu začala. Mám tam vždycky měsíční "tracker", kde si zaznamenávám, který úkol jsem kdy stihla a kdy ne, a toky mi slouží jako přehled blogových článků a instagramových fotek. Asi bych o tom taky mohla někdy napsat... Tvůj článek vyloženě září příjemnou atmosférou, díky za ni :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pozitivní komentář! :)
   Bullet journal neznám, ale musím to někde prozkoumat, zní to skvěle. :) Ráda si článek o tom přečtu! :D :)

   Vymazat
 2. Abych na to šla statisticky, při čtení tohoto článku ke mně přišlo mnoho myšlenek, jež by se daly přibližně shrnout do těchto tří bodů:
  1. Jsi fakt dobrá, že jsi to zvládla.
  2. Dělat tohle, naprosto bych se zbláznila. Určitě to má něco do sebe, ale kdybych svůj život začala hodnotit v procentech, úplně všechno by se mi zhnusilo. Pro mě je to všechno asi o něčem trochu jiném. I když, možná jsi moudřejší a já to vidím moc nevyspěle. Někdy bych to mohla zkusit, jen tak pro zajímavost, ale myslím, že bych se neprokousala ani tou knížkou. Tohle je čistě můj pocit a nemyslím to osobně.
  3. Je hrozně zvláštní být položkou na cizím seznamu povinností. Cítím se tak nějak provinile.

  Rutina není nic pro mě. Asi bych na systematické plnění cílů musela jít trochu jinak. Nerada bych si plánovala svůj život jako socialistickou ekonomiku. Ale chápu to kouzlo a neznevažuji to. Vlastně se k tomuhle článku asi budu vracet. Je koneckonců v mém zájmu zbavit se chaotických prvků svého života. Jenže otázka je, zda to není právě ten tvůrčí zmatek, co mě tolik baví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já se občas dokážu, když mi připadá můj život nesmyslný, chytit jen tohohle, takže mi to vlastně docela pomáhá před zblázněním se ze všeho. Jasně, občas jsem naštvaná nebo smutná, protože nestíhám, ale zase když všechno splním, mám radost ze sebe samé a za to to fakt stojí. :)
   Ta knížka má asi sto stránek, zvládla bys to. Můžu ti ji půjčit, když ti nebudou vadit mé vpisky. :D

   Už mi bylo řečeno, že jedu podle plánů jak komunisti. Ale dělám to pro sebe a všechno je modifikovatelné. :) Prostě kdybych v půlce zjistila, že potřebuji někde přidat, někde ubrat, udělám to, přizpůsobím to všemu okolo tak, aby mi to hezky pasovalo. :)

   Vymazat
 3. Skvělý článek :) I poloviční splnění výzvy je úspěch, protože i tak jsi mnoho dokázala :) Asi bych se měla občas taky takhle více motivovat :) Zkoušela jsem něco podobného, zapisovat si takové drobné výzvy, ale asi nejsem moc deníkový a poznámkový typ, takže mi to moc dlouho nevydrželo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :)
   No jo, někteří to dokáží plnit i bez poznámek. Já potřebuji nějaké závazky, protože mysl je prostě občas hrozně demotivující. :D

   Vymazat
 4. Tohle vypadá parádně! :o Líbí se mi moc ten nápad i tvé provedení. Je vidět, že víš, co chceš, a jak si za tím jít. Umíš to pravdivě zhodnotit, máš to v hlavě pěkně srovnané.
  Za mě palec nahoru a držím palce do dalších 12ti týdnů! ☺

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, ve své hlavě to moc srovnané nemám, proto si to všechno píšu na papíry. Ale děkuji převelice! :)

   Vymazat
 5. Díky za zajímavý čklánek, metoda me zaujala, i kdyz teda tolik úkolů za dvanáct týdnů... Mno,a le možná to zkusím. Snad se dá o této metodě sehnat i něco na webu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to zkus. Můžu doporučit https://12weekyear.com/ :)

   Vymazat
 6. Vypadá to skvěle! Ale musím říci, že ač jsem systematický člověk, co zbožňuje čísla, osobně bych to nedala dát si to jen tak na body a počítat. Jako taky mám spoustu restů - zatím se mi ale daří dodržet to, že každý měsíc chci přečíst jednu knihu v němčině a jednu v angličtině. Chtěla jsem začít běhat, ale zdraví to bohužel nedovolilo, tak jsem si to přesunula - a taky jsem zhubla, kvůli nemoci a možná i intenzivnímu učení a stresu, ale osobně za mě - váha je jen číslo. Mnohem důležitější je, jak se sama cítíš. Takže i tak budu běhat (abych na táboře nebyla neschopná), pak plavat, protože mě to šíleně chytlo a je to boží.
  Jinak co se týče plánování, aktuálně mám rozdělaný svůj vlastní diář. Už mám na něj ušitý obal a nalinkovaný září až prosinec - potřebuji vždy diář na školní rok, o prázdninách je mi většinou k ničemu - k tomu jsem se zbláznila do samolepek, budu si muset ještě nějaké objednat. Hodně mě to baví a navíc mi vyhovuje, že si ho vážně můžu udělat dle sebe - takže nevypadá úplně nejlíp - ale už tam mám nějaké citáty z knih, čekám na washi pásky s noční oblohou a už mám upravené vždy dva chlívečky tak, abych si hlídala pitný režim, protože někdy piju šíleně málo - nevnímám to, ale pro zdraví to není dobré, tak bych to chtěla změnit. Tak snad se to povede. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, to jsi dobrá, taky bych se chtěla na knížky v angličtině a němčině jednou měsíčně dostat. To mi fakt musíš vysvětlit, jak to zvládáš - číst v cizích jazycích, do toho být blázen do fyziky a matiky a do toho ještě psát, sportovat a maturovat a nemocnit a všechno. :D

   Držím ti palce s diářem, běháním i vším možným. Pitný režim je důležitý, já jsem taková houba, takže s tím problém nemám (kdybych pila, byl by to problém, protože chlemtám víno jako vodu a to pak leze na mozek. :D )

   Vymazat
 7. Já taky ráda plánuju, vedu si obdobný sešit, akorát ne tak pečlivě. Měla bych zase začít, hrozně mě to motivovalo, přestala jsem zkrátka proto, že došel a já pak poslední zbytky motivace nevyužila na to, abych si došla koupit nový. Taky mi v něm chyběla ta tvoje reflexe, ten deadline – rok je opravdu moc dlouhá doba.

  Tenhle článek mi dal motivaci jako už dlouho nic, díky!

  PS. Ten nový design vypadá fakt dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě začni, je to skvělá motivace. Držím palce! :)
   Deadliny jsou taky bezva věc, může to být třeba týden nebo měsíc, jak potřebuješ. Ale to je ti určitě jasné.

   Děkuji a měj se krásně! :)

   Vymazat
 8. Když to pomáhá, proč ne, obdivuji tvou trpělivost :). Přeji ti krásné a pohodové jarní dny :).

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá to hrozně zajímavě. Jsem ujetá na seznamy, to-do-listy a takové chujovinky. Pravidelně si tím zaplňuji diář a vlastně mi to tak naprosto vyhovuje, vždycky se snažím všechno splnit do neděle, abych mohla do dalšího týdne nastupovat s "čistým štítem". Za tu dobu jsem se už naučila si dávat splnitelné úkoly a odnaučila zapisovat úspěchy jako třeba "umýt si vlasy" nebo "vynést koš". A že jsem byla vždycky nadšená z odškrtnutí i takových hloupostí! :D
  Strašně se mi líbí, jak to máš všechno hezky barevně vyzdobené. A citáty jsou nezbytnost, ty motivují i mě (na rozdíl od procent, to by mě asi deprimovalo, ač mám matiku docela ráda. Jsem puntičkář, takže jakmile by tam nebylo 100%, tak bych byla se sebou hrozně zklamaná. :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jestli jsi na takové věci ujetá, určitě mě chápeš! :D A tohle by možná bylo něco pro tebe. Hele, taky mě ty nestoprocentní výsledky štvaly, ale o to víc se snažím teď. Z nového roku jsem zatím splnila úplně všechno. :D :)

   Měj se krásně a určitě někdy napiš článek o svých sešítcích a seznamech a tak. ♥

   Vymazat
 10. No, to je skvělé! :) Ani nevím, jestli jsme se o tom bavily, ale pokud ses mi zmínila a já jsem neposlouchala nebo přeslechla, tak se moc omlouvám, ale máš můj obdiv. Všechno je to o vůli, kterou já tak nějak postrádám. Všechno posouvám na ,,až potom" a všeobecně jsem docela mizerná v plnění úkolů - i ty do školy mi moc nešly. :D
  Držím pěsti v dalším roce! :)
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, myslím, že jsme se k tomu ani nedostaly. :D Poslouchala jsi bedlivě. :D
   No, musím se přiznat, že díky tomuhle mám občas tolik práce sama se sebou, že na školu taky kašlu. Ehm ehm. :D

   Děkuji! :)

   Vymazat
 11. Vlasti, tak si tak procházím Tvůj blog, pročítám články - promiň, že ne každý okomentuji, ale někdy mi přijde lepší mlčet a souznít s myšlenkami v článku vyjádřenými - a narazím na tenhle velmi inspirativní příspěvek. Já také zapisuji vše, jsem velký statistik (ostatně i vzděláním! :D), takže tahle metoda je něco pro mě. Používám bullet journal, ve kterém jsem tedy teď musela trochu polevit, protože mám tolik práce, že na okrasné zapisování není čas, ale tohle mi přijde geniální. Budu teď mít pár dní volna, tak asi sednu a pověnuji se tomu, věřím, že mě to může hodně obohatit. Takže díky díky díky - za doslova životní inspiraci. Měj se krásně, posílám pozdravy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já moc moc děkuji za tvůj komentář! Bullet journal používá taky dost lidí, chtěla bych si o tom něco zjistit, mohla bys o tom třeba napsat. :)

   Měj se krásně a užívej si, i třeba statistikami, některým bláznům (jako já) ke štěstí pomáhají. :)

   Vymazat
 12. Tenhle článek jsem si přečetla už podruhé. A až dnes přijedu domů, tak si naplánuju také svůj rok. Děkuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak držím palce, ať si dáš dobré výzvy a ať tě jejich plnění baví a naplňuje! Hlavně nevynechávej třináctý týden a nedávej si toho moc! :) (k tomu mám sklony já :D )

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky