Deset knižních dní: Čtyři knižní hrdinové

Dnes nás čeká rozřešení otázky knižních hrdinů. Co si pod tím pojmem představit? Kladnou postavu, která na stránkách knížky stihne zachránit svět, zlomit někomu srdce a získat si stovky fanoušků z řad čtenářů? Budu se snažit brát to dneska trochu jinak. Abych se pořád neopakovala, určitě už máte těch věčných Potterů po krk, vezmu to z jiného konce a zaměřím se spíše na čtveřici knižních charakterů, které mě zaujaly svou (ne vždy úplně kladnou) povahou.Jean-Baptiste Grenouille 
Kdo četl Parfém:Příběh vraha, jistě mi dá za pravdu, že Grenouille je velice podivný a svým způsobem geniální osoba, která vás může buď fascinovat nebo znechucovat. Nebo obojí. Jelikož, přiznám se, jsem trochu zvrhlá, propadla jsem Grenouillově schopnostem. Ne, že bych s ním nějak cítila, ona na tomhle knížka postavená není. Jeho životní osud jsem přijímala jako fakt, důsledek a příčinu všeho možného. Patrick Süskind stvořil v tomto tak nějak záporákovi démona s božskými schopnostmi. Představa dokonale vyvinutého smyslu cítit, umět definovat a rozpoznávat jakoukoliv vůni na neuvěřitelnou vzdálenost... pro někoho, kdo necítí kvasící zelí, když kolem něj projde, by takového nadání byla jistě škoda, ale Jean-Baptiste Grenouille ji dokázal plně využít, aby sám sebe naplnil. Už jen ta představa mě pohlcuje a byť jeho štěstí záviselo spoustě prolité krve, ve výsledku pro mě Grenouille nebyl žádným násilníkem, ale prostě příliš velkým géniem, jehož schopnosti nikdy nemohly být rozvinuty a uplatněny tak, jak by bývaly mohly být.

Magdalena Novotná
Jedná se o postarší ženu, kterou obdivuji pro její pevný charakter, zásadový život, naplněné dny a smysl existence, který si sama vytyčila. Pokud stále ještě nevíte, o kom to tady píšu, možná vám napoví, když tuto stařenku nazvu babička. Nejslavnější dílo Boženy Němcové jsem četla asi dvakrát, dvakrát jsem také s rodiči navštívila Ratibořice a Staré bělidlo a nemůžu si pomoct, líbí se mi to. Někdy bych se chtěla octnout v tehdejších dobách, které byť byly těžké a lidé neměli na růžích ustláno, měly smysl a dalo se v existenci najít nějaké poslání. Jistě, mohlo by se to tak stát i dnes, ale díky bublinám, do kterých se uzavíráme, už nefungují mezilidské vztahy tak jako tenkrát. A co dnes znamenají pevné zásady, píle a pracovitost? Fyzická práce je dneska podřadným úkonem, brzké vstávání nepochopitelným návykem a slušnost skoro přečinem. Aspoň mně to tak někdy připadá. No a právě Babička, tj. Magdalena Novotná, mi symbolizuje takovou vyrovnanost, ke které už se asi nikdy nepřiblížím(e).

Forrest Gump
Určitě mnozí z vás již měli příležitost zhlédnout film s Tomem Hanksem v hlavní roli. Kdo brečel, přiznejte se. Já klidně ruku zvednu. Jenomže Forrest z knihy a Forrest filmový nejsou ty samé charaktery, totožné osoby. Nemůžu si pomoct, ale ten knižní mi k srdci přirostl víc, protože z něj skrz řádky vyzařovala trocha vtipu tak akorát namixovaná s nešťastným osudem, který jen tak prosvětlovaly chvilky s přáteli, s rodinou. Forrest byl strašně chytrý, což podle mého názoru ve filmu tvůrci dostatečně nezdůraznili, takže diváka dojímalo spíš to, jak zoufale smutný je život společnosti nerovného Forresta. V knížce toho mladíka také litujete, ale zároveň vás jeho upřímné vyprávění občas přiměje se zasmát, trochu si zaklít a vyvolá ve vás mnohem více lidských emocí. A já mám ráda emoce. Knižní Forrest Gump je pro mě jeden takový velký, nepopsatelný pocit, za jehož přítomnost v sobě jsem vděčná.

Celeste Price
A na závěr další zvrhlý charakter, jehož pokřivenost stojí za zmínku. Ona obecně celá knížka Tampa v sobě ukrývá spoustu otazníků, především morálních, a mě jako čtenáře i člověka baví pokoušet se je zodpovídat. Za Celeste se jeden takový otazník kroutí. Je totiž tak nějak na dospívající kluky, věk čtrnáct naprosto ideální. Jenomže kromě téhle posedlosti působí také velmi chytře, cílevědomě a... pocitově. Nebojí se popřít sebe samu a to se mi líbí. Ne snad, že bych já po něčem takovém toužila, ale jde o ten princip. Za každou cenu se dostat k objektu zájmu a spojit se s ním. Být svůj a moct to s někým sdílet. Odpoutejte se od té (lehké) zvrhlosti a zamyslete se nad tím, prosím.

Budu ráda, když mi napíšete i o svých oblíbených (nejen) hrdinech, kteří vás nějakým způsobem zaujali. 

Komentáře

 1. Hodně zajímavý výběr! Líbí se mi kontrast mezi Jeanem a Celeste na jedné straně a Forrestem a Babičkou na druhé :D Jinak tohle je pro mě zatím nejzajímavější část projektu, mám dojem, že skrze oblíbené hrdiny se toho dá o čtenáři spousta dozvědět :)

  A Jean-Babtiste mě taky hrozně fascinoval - i když je fakt, že pro mě byl pořád příliš zvrácený na to, abych jej dokázala zařadit mezi své oblíbence. Ale génius byl. To bez pochyb. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, radši vypni svoje psychologický zkoumavý procesy, protože to bys objevila mé zvrhlé a zvrhávající se já. :D
   Díky :)

   Vymazat
 2. Tenhle projekt je prostě úžasný, moc se mi líbí, jak krásně jednotlivé "úkoly" vždy dokážeš "vypracovat" :) Taky je super, že (přesně jak píšeš) nezabíháš do klišoidních charakterů typu Harry, které máme sice všichni rádi, ale článek o nich, by nám toho asi moc nedal...
  Musím souhlasit s Babičkou, já tedy nejsem úplná fanynka knihy, nicméně ten starý styl života bych rozhodně alespoň na chvilku chtěla vyzkoušet.
  Jsem asi jedna z mála, kdo film Forrest Gump nemusí, ke knize jsem se nicméně ještě nedostala.
  Parfém bych si moc ráda přečetla a poslední hrdinku vůbec neznám (mám se stydět?)
  Se svým výběrem hlavních hrdinů si vůbec nejsem jistá, ale z posledních čtených knih by to byl třeba Harold z Nepravděpodobné pouti Harolda Frye. Je to zlomený stařík, který v sobě na stará kolena objeví ohromnou sílu, víru a lásku. Moc se mi to líbilo a rozhodně je to inspirativní charakter.
  Měj se krásně a těším se na další články

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky za chválu! :) Hele, u poslední hrdinky je to takové sporné. Možná bych se spíš měla stydět já, že jsem se s ní seznámila ve svých čtrnácti. :D
   Tohohle hrdinu vůbec neznám, díky za tip! :)

   Vymazat
 3. Chválím Tě za originální výběr :) Jean-Baptiste Grenouille mě taky moc oslovil a nedokázala jsem ho vnímat jako záporáka. Celkově mám Parfém: Příběh vraha hrozně moc ráda a bavila mě překvapivě i filmová verze.
  Forresta Gumpa znám bohužel jen z filmové verze, ale ráda bych si přečetla knihu a poznala toho pravého Forresta :) Toho filmového je člověku hlavně líto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S.: Moc krásný design!! :)

   Vymazat
  2. Moc děkuji. :)
   No jo, filmy a knihy, u Grenouilla i Forresta mám k oběma zpracováním jiný vztah, ale de facto žádný záporný. :)

   Vymazat
 4. Ono většinou platí, že knižní předlohy přirostou k srdci víc, málokdy se stane, že je film lepší, než kniha.

  Pro mně je hrdinou Stoletý stařík, nemůžu si pomoci :D. A na film se těším taky, jsem zvědavá, jak se s tím filmaři poprali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Stařík, taky jsem přemýšlela, že ho sem zařadím. :)
   Kniha je milionkrát lepší než film, ale nechci říkat, že to byl úplný propadák. :)

   Vymazat
 5. Vrah z Parfému je pozoruhodná postava, ale sama od sebe bych ji pravděpodobně do seznamu svých oblíbených knižních postav asi nezařadila :O Vlastně... zabil pár holek jen kvůli parfému, to je dost hrozná představa, rozhodně ne naplňující a idylická :D
  Přiznám se, že když jsem viděla jméno Magdaléna Novotná, váhala jsem, kdo to vlastně je. Babičku jsem nedočetla. Na Starém bělidle bych se zbláznila nudou a nedostatkem intelektuálních podnětů, ale kniha Babička má velký význam pro českou obrozeneckou literaturu a tak si té knížky vážím jakožto národního dědictví, snad to nezní blbě. :) A k tomu brzkýmu vstávání, pro mě to není nepochopitelný, jen mi to není příjemný. :)
  Forresta jsem viděla ve filmu a ten film byl úplně skvělý.
  A Tampu bych si fakt chtěla přečíst... stejně jako Lolitu. Tohle téma mě zajímá a teď už jsem snad dost stará na to, abych to dokázala nějak pojmout.
  Moji oblíbení hrdinové? Hrozně se mi líbí, jaké hlavní hrdiny tvoří v svých knihách C. R. Zafón, protože to jsou normální lidi, kteří mají své chyby, žádní superhrdinové předurčení k záchraně světa, stačí jim zachraňovat svůj malý hroutící se svět. Nebo třeba Agnes ze stejnojmenné knihy od Hannah Kent. A abych nezapomněla, Tim z Eseje o tragédii (teď doufám, že se tak jmenoval, nejsem si zrovna jistá). :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jako jo, však já netvrdím, že bych se do Grenouilla někdy zamilovala. Snad jediné, co mě uklidňuje, je, že bych mu určitě nevoněla, a tak bych i s jeho existencí dál živořila. :D
   Podle mě babička je typickým příkladem spíš jakéhosi "deníku" nebo "kroniky" (musí se to brát s rezervou, takže proto uvozovky) než prózou, protože de facto nemá zápletku, jen pozvolný běh života na vsi. Nepřišlo mi to nudné, ale já se nudím u máločeho. (Třeba teď u Greye. :D)
   Hele bacha, aby tě Tampa neznechutila. Mně se ale líbila a přišla mi jednak stylisticky úplně boží a taky plná myšlenek a otazníků. :)
   Zafóna musím někdy nakousnout. :) A štve mě, že jsem Agnes nestihla v Levných knihách. :D A jo, je to Tim Macbeth, taky jsem ho původně chtěla zmínit, ale to bych těch hrdinů měla asi deset, kdybych se držela původních nápadů. :D

   Vymazat
 6. Jsem docela překvapená tím výběrem, který jsi zvolila, ale rozhodně mile, protože si myslím, že Tě jen tak někdo nebude opakovat. Vypíchla jsi zajímavé osobnosti, i když dvě znám pouze z filmu, tedy Forresta a Jeana-Baptista. Celeste jsem nepoznala, ale určitě to bude postava pěkně "vymazlená", tedy, že si autor na jejím charakteru pěkně vyhrál. Zní to, že máš ráda složité osobnosti, které nejdou s davem, ale něčím se vymykají. Takže jsem si dobře početla :)

  OdpovědětVymazat
 7. Moc se mi líbí, že vždycky vymyslíš originální odpovědi, často objevím něco nového a taky u toho dost přemýšlím. :)
  Ačkoli zrovna teď se moc nechytám, protože ani jednu z těchto knih jsem nečetla, nebo alespoň rozhodně ne celou. Určitě jsem tady totiž už někdy psala, že Babičku jsem dočetla po Viktorku. A už je to hrozně dlouho, co jsem se ji snažila číst. :) Ale třeba jednou...
  Parfém: Příběh vraha znám podle názvu, ale upřímně ani nevím, o čem to je (tedy teď už trochu jo, ale...). Vypadá to ovšem zajímavě. :)
  Celeste musí být určitě hodně zajímavě zvrhlá postava a na Forresta se v nejbližší době chystám. Hlavně na film, ale snad si to jednou i přečtu. Znám z toho jenom to s tou bonboniérou. :)

  OdpovědětVymazat
 8. První postava, kterou jsi jmenovala, by se mi určitě nelíbila, ale pokud má splňovat pozoruhodnost charakteru, tak určitě splňuje. I záporáci jsou zajímaví, i když zrovna s tím prvním bych se osobně setkat nechtěla.
  Forresta Gumpa bych si moc ráda přečetla, film se mi pochopitelně líbil jako celek, krásně zpracovaný. Možná je dobře, že se nedržel přesně knižní předlohy, takhle je aspoň možné si vychutnat jak knihu, tak film, protože jsou si podobné a přesto v něčem odlišné.
  Mile jsi mě překvapila s Babičkou. Dnes opravdu není moderní a dokonce ani zažité vyznávat slušnost a pracovitost a věrnost nějakým tradicím a zvykům. Jsem ráda, že se pořád najdou lidi jako ty, kterým tyto věci něco říkají a nejsou jenom nudným přežitkem.
  Mimochodem, skutečná práce vždycky přinese člověku radost. Víc radosti má ze zryté a zasázené zahrádky, než z nějaké finanční smlouvy. I když finanční smlouva přinese větší finanční profit.

  OdpovědětVymazat
 9. Na Parfén: Příběh vraha už se chystám dlouho. Podle tvého popisu to vypadá na zajímavě vykreslenou postavu.:)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky