úterý 15. července 2014

Čtení Tampy vede nejen k provinilému vychutnávání

Nevěděla jsem, že je to jakýsi bestseller. Neměla jsem ani zdání, že to někdo porovnává s Lolitou, neboť jsem ji nečetla. A vlastně jsem ani netušila, jestli se mi to bude líbit. Jestli tomu budu rozumět. Jestli si nebudu připadat hloupě během čtení. A víte co? Vznášela jsem se na stránkách neobyčejně nemoralistického příběhu stejně krásně jako mé letadlo na Maltu nad nekonečně azurovým mořem.


Šestadvacetiletá Celeste, čerstvě vystudovaná učitelka, se nemůže dočkat začátku školního roku. Celé prázdniny se těšila na započetí své vysněné práce, ovšem ze zcela jiných důvodů, než očekáváte. Ačkoli má tato atraktivní žena úspěšného, bohatého a přitažlivého manžela policistu, dokáží ji vzrušit jedině čtrnáctiletí studentíci - chlapci, kteří už nejsou dětmi, ale muži dosud také ne.
Brzy si mezi osmáky vytipuje ideálního chlapce Jacka, chytrého a hezkého, ale zároveň dostatečně skromného, aby měla jistotu, že její tajemství zůstane skryto. A který teenager, Jacka nevyjímaje, by dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?

Jack Patrick. Jeho blond vlasy až po bradu, jeho zjemnělá, hubená hruď mi pomohla si ujasnit, co mě na téhle věkové skupině vlastně uchvacuje. Nacházel se v posledním bodě adrogynie, kam ho ještě dospívání pustilo: jednoznačně samec, ale ne muž. Měla jsem bláznivě ráda hladký povrch protáhlých končetin a jejich pružnost, nepřítomnost tuku i svalstva v jeho těle, které ještě neprošlo zápasem vedoucím k fixnímu tvaru.
(Tampa, str.24)

Studená mrcha jdoucí si za svým cílem

Charakter hlavní postavy tohoto vytříbeného románu, jejž kritika ohodnotila termínem "sexuálně explicitní", se vymyká zaběhnutému obyčeji o krásných, nevinných dívkách. Celeste je studená mrcha, jejímž největším nepřítelem je časová propast, s každým dnem ji víc oddělující od mladých chlapeckých těl. Tato žena je kromě zalíbení v teenagerech přímo posedlá svými sexuálními zážitky a vlastně veškeré její počínání i myšlenky míří právě tímto směrem. Žádné mravní dilema, vnitřní rozpor nebo snad zamilovanost neočekávejte. Celeste je sice nadmíru empatická, díky čemuž dokáže zahrát pro okolí jakékoli divadlo, zároveň je ale chladná a neschopná citu, takže za každým jejím jednáním se vždy ukrývá kalkul. 

Já osobně nemám (a řekla bych, že v budoucnu ani mít nebudu) velké zkušenosti s erotickými romány, kterých je na dnešním knižním trhu nepřeberné množství, proto nemohu hlavní hrdinku, nebo spíše antihrdinku, porovnávat s jinými sexuálně zaujatými osobami. Můj vztah k Celeste byl během čtení dost neutrální - její nevšední vyprávění mě sice pohltilo už od počátku a od první do poslední stránky jsem s ní víceméně sympatizovala, avšak její svérázné uvažování, točící se především kolem vlastní krásy, sexuálního uspokojení, mladých hošíků a pohrdání manželem, a další negativní vlastnosti mě nepřiměly Celeste milovat a obdivovat.

Je Celeste vinna?

Celestin život, autorkou Alissou Nutting skvěle vyprávěn neutrálním, emocionálně nezabarveným jazykem téměř připomínajícím profesorský odstup, je živě a velmi podrobně popisován ve všech detailech. Jazykově vytříbené dílo si nejde nevychutnat. 

Tato kniha vás zaručeně zbaví morálního dilematu, neboť je velmi těžké se rozhodnout, je-li Celeste vinna nebo nikoli. A jestli ano, na jakém základě? Morálním, etickém, zákonném? V konečném důsledku vás totiž kniha vyzývá, abyste sami usoudili, zda Celeste své oběti znásilnila.Oni s ní šli přeci dobrovolně, těm klukům se to přeci muselo líbit. Koneckonců, jak je v knize zmíněno, který teenager by odmítl sex s tak nádhernou ženou, jež se mu sama nabídne. Celeste své svěřence nevydírala, jen je bezostyšně sváděla a zneužívala pro vlastní uspokojení. Pokud je v nějakém bodě obžaloby Celeste vinna, je to zcela určitě její ignorace citů. Je to sobecká žena, zvysoka kašlající na nějaké něžnosti, neberouc ohledy na nikoho jiného, než na sebe.

Kromě zásadní otázky, jestli Celeste Jacka a další mladíky pod patnáct let zneužila, se čtenáři v hlavě rodí další otazníky. Má pedofilie polehčující okolnosti, jakými jsou třeba chtíč ze strany potencionálních obětí? Proč čtenáři Celeste vlastně v závěru knihy není líto? Kde vlastně leží věková hranice mladistvých, za níž už jde o zneužívání, a tudíž trestný čin? Jak to, že známe spoustu odsouzených mužů za pohlavní zneužívání, ale žádný mediálně významný případ, v němž by byly role obrácené, tedy že by před soudem stanula učitelka či vychovatelka za sex s nezletilým? Nebo snad sex před patnáctým rokem poškozuje pouze psychiku dívek a té chlapecké se nedotkne?

"Nikomu nic neřeknu," slíbil a s amatérskou neobratností mě chytil v pase. Usmála jsem se při pomyšlení, že se z něj právě stal milovník a co všechno se mnou vyzkouší poprvé. Všechen sex už bude celý život poměřovat mnou, všechen zbývající čas stráví marnou snahou znovu prožít tu zkušenost, kdy dostal všechno a přitom nic nevěděl. Všechny jeho pozdější partnerky mnou budou muset projít jak kontrolním rámem a nemůžou v té soutěži zvítězit. Nikdy už nebude rozdáno tak příznivě jako teď, kdy lze od mých expertních znalostí odečíst jeho nevinnost a naivitu, a dosáhnout tak maxima úžasu.
(Tampa, str.79)


Guilty pleasure 

Ačkoli je román dost morálně zvrácený, čtenáře se během čtení zkrátka nedokáže nevzrušovat. Těžko říct, jestli už to samo o sobě je provinění a jestli by měl čtenář při četbě pociťovat značný stud, když se na druhou stranu jedná o kvalitní, ač morálně pochybnou literaturu.

Recenzent Richard Olehla v závěru knihy říká, že by společnost mohla Tampu blahosklonně odmávnout jako satiru, která míří přímo do puritánsky upjatého srdce současné Ameriky, ale tím bychom si ulehčili práci. Ostatně, můžete se do knihy ponořit sami a na výše položené otázky se pokusit najít odpověď. Vřele vám to doporučuji, neboť Tampa je z literárního hlediska skvělý, velmi povedený text.

Mé hodnocení:

98 %


Alissa Nutting: Tampa
Přeložil Martin Pokorný. Vydalo roku 2014 nakladatelství Odeon, 224 stran.

Za poskytnutí této nemorálně vzrušující knihy k recenzi vřele děkuji nakladatelství Odeon!

2 komentáře:

  1. Hned vyzkouším, zdá se , že Lolita bude mít konkurenci. Konečně. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Lolitu bych si taky konečně měla přečíst. :D

      Vymazat