Kariolin odraz


Kariol. Dívka, která se už dva roky pohybuje coby neobyčejně obyčejná bytost obývající planetu Zemi ve dvou světech. V tom reálném, kde ji všichni oslovují Vlasto, Vlasti, Gigi; a ve světě blogovém, v němž si nechává říkat Kariol. Ty dvě dívky, reálná Vlasta a smyšlená Kariol, si jsou hodně podobné. Vypadají stejně, většina jejich povahových vlastností se neliší a mají společné i některé sny. O kom mluvit dřív? O cholerickém tvorovi ze zapadlé vesničky Hrdlív, nebo o nenápadné Kariol obývající tento zastrčený koutek ve světě internetu? 


Zatímco Vlasta se narodila posledního ledna roku se třemi nulami, Kariol je stvořením jednoho březnového odpoledne v roce 2013. Vlasta se zrodila z lásky dvou přísných, byť milujících rodičů, Kariol je beznadějným kliknutím zoufalé pubertální mysly realitou pošpiněné osoby. 

Vzhledově jsou si tyhle dvě podobné. Obě mají sluníčkem zesvětlené pramínky špinavě hnědo-zlatých vlasů, z kulatého obličeje se na svět dívají čistě zelenýma očima, po chodnících si vykračují nemotorně nohami velikosti 41 a také je třeba zmínit, že ani jedna z představovaných duší nemá ideální počet kilogramů. Dalším společným znakem vzhledu jsou krátké nohy, bambulkovitý nos, dlouhé řasy, zdravé zuby a neustále se vysušující pokožka. 
jedna je veselá společnice, druhá melancholický samotář


Mezi nachlub stejné vlastnosti patří extrovertnost, která pod pokličkou skrývá stydlivou perfekcionalistku. Ani jistá sobeckost se nevyhnula jejich charakteru. Ale zatímco Kariol je sobecká pouze ve svém nitru a tuto vlastnost nedává znát (nebo se o to alespoň pokouší), Vlasta se sobecky chová ke všem, ke kterým si to může dovolit. Avšak nestálost, proměnlivost a jistá přebíhavost u těchto tvorů ve větší či menší míře také je shodným bodem. Cílevědomost je také vlastností, kterou obě dívky oplývají a zároveň ji postrádají. Znají velké cíle, kterých chtějí dosáhnout, ale rády by se k nim dostaly krůčky, jenž po té správné cestě za splněním cílů a snů, nevedou. Nezodpovědnost též patří mezi přiřaditelné vlastnosti. Vlasta je dítětem, které za své činy nedokáže nést zodpovědnost, Kariol se jí proto raději vyhýbá. Touha po viditelnosti je dalším společným znakem. Kariol by ráda byla známější osobností v blogové komunitě (v tom kladném slova smyslu), Vlasta je ráda považována za chytrou či jinak výjimečnou dívku (bohužel se místo s označením chytrá setkává se slovy šprtka, šplhoun a podobně). 

Jedna ráda stojí před objektivem, druhá mnohem raději mačká spoušť


A jejich cíle a sny? Obě dvě dívky je mají. Kariolina (ne)tajná přání jsou uvedení nápadů do psané podoby, aby se mohly v podobě knih či povídek šířit dál. Ráda by se zdokonalila ve fotografování, psaní (samozřejmě) a také navštívila spoustu zajímavých míst a přečetla spoustu interesantních knih, na které zatím četla jen recenze. Vlasta má v plánu vystudovat jakýsi humanitní, nejspíš nějaký jazykový, obor a pak se stát učitelkou, korektorkou, překladatelkou. Moc by si přála cestovat - chce se podívat do Anglie, Francie, Skandinávie, Brazílie, Kanady, USA, Ruska, Švýcarska, Španělska, Řecka, Egypta, Číny, na Nový Zéland, na Madagaskar, do tropického deštného pralesa, pouště, vysokých hor i navlhlých lesů zapadlých nížin Ameriky. Zatímco Vlasta chce všechno zažít, Kariol by o tom všem nejraději napsala. Popsala každý nádech několika jinými slovy. Vyobrazila všem, které by to mohlo zajímat, detaily ze života studentky osmiletého gymnázia ve Slaném, městečku ležícím v srdci Středočeského kraje. 

(Jedna je rozvážná a plachá, druhá pěkně drzé kvítko) 
Zatímco klidná Kariol má ráda knížky, roční období, fotoaparát na krku a tužku v ruce, Vlasta se vyžívá ve filmech, procházkách a jazycích. Kariol by do nákupního centra dobrovolně nevkročila, kdežto Vlasta se na návštěvy obchodních domů vždycky moc těší. Obě mají velké plány, ale díky lenosti jsou jak Kariol, tak Vlasta, o několik kroků pozadu. 

Obě dvě se bojí pavouků, mravenců, a dělání chyb, naopak každá z nich miluje spaní, hudbu, barvy, zvířata, jídlo a západy slunce. Nesnášejí mráz, bláto a rozježděný sníh, milují sněhové vločky padající zvolna do rozpuštěných vlasů, kapky deště bubnující na střešní okna, ticho přírody a teplé letní dny. 

Tolik o těch dvou dívkách. Jedna se snaží pravidelně přispívat rádoby moudrými, druhá denně prožívá typický život dospívající slečny. Obě dvě máte možnost skrz články v tomto koutku poznat. Někdy se mezi písmeny projevuje Kariol, jindy klávesnici řídí prudká mysl Vlasty. 

Jedna by nejraději v důsledku puberty bojovala proti celému světu, druhá se sklíčeně snaží přemoci sebe samou. 

Ale obě spolu navzájem dokáží existovat. A obě si váží toho, že existovat můžou. :) 

Kariol

Komentáře

Oblíbené příspěvky