Setkání s literární postavou

Když se na Srdci blogu objevila soutěž na téma Setkání s literární postavou, ihned jsem se chtěla zapojit. Nastal však ten největší problém - se kterou postavou se sejít? Tolik bych jich chtěla potkat, s tolika bych si ráda popovídala o všem možném. To byl tedy jeden problém. A druhým se stal samozřejmě omezený počet znaků - 1800 znaků včetně mezer je dle mého názoru opravdu málo. Ale co, do budoucna se mi tohle trénování psaní na určité maximum bude určitě hodit. :) 

Inspirováno příběhem knihy Romeo, Julie a tma
Autorem původního příběhu je Jan Otčenášek
Ve své krátké povídce jsem se setkala s židovskou dívkou Ester
Mé myšlenky vyjádřeny přesně ve 1777 znacích

Příjemné počtení! :) 

Únava mnou prostupuje, oči se mi pomalu zavírají. Tak jako ostatní musím nehybně stát na okraji ušlapaného chodníku a hlídat. Nikdo nesmí projít, to je rozkaz. Nechápu tuhle chvíli. Někteří se na hlídky takového rázu se svou zvrhlou povahou těšili. Mně připojení se k armádě zničilo život. 

Z rozjímání mě vyrušuje hlasitý dupot. Stát! Kdo je takový blázen, že vystoupil vstříc jisté smrti? Společně s ostatními mačkám hlaveň samopalu. Unavené oči nemíří správně. Kulka nezasáhla tu dívku s rozevlátými vlasy v krátkém plášti a pomačkané sukni. Nikdo z ostatních ji netrefil. Stále klopýtavě utíká, slyším její tiché vzlykání a mumlání. 

Kellner pronikavě zapíská na píšťalu. Deset mužů s hákovým křížem na uniformě, včetně mě, se rozebíhá za neznámou osobou. Stále se snaží schovat se, ale už teď ji vidím s krví v těch havraních vlasech. 

Vyděšené dívce se podlomila kolena. Kellner stále píská a vybízí k dalším výstřelům. Něčí samopal vypálil smrtelnou kulku správným směrem. Děvče se z posledních sil snaží dostat na blízký trávník. Co se jí honí hlavou? Další střelba vysílaná odkudsi za mými zády. Dívka naposledy políbila neposečenou trávu potříštěnou kapkami její vlastní krve. 

Běžím k ní. Mé těžké uniformní boty duní na dlažbě. Obestupujeme tu mrtvou krásu kolem dokola, chvíli se na ni mlčky díváme. Nacvičeným pohybem pravé nohy převracím dívku naznak. Ustupuji o pár kroků a vyčerpaně oznamuji: "Schau mal, Ernst! Da ist ja eine junge Jüdin..." 

Probouzím se. V noční tmě vidím obraz zastřelené dívky ze sna. Slyším se, jak stále dokola šeptám, že je židovka, byla. Dokud jse
m ji ve svém převtělení v noční můře nezavraždila. Do očí mi vhrkly slzy. To já jsem ukončila život mladé Ester, její lásky s Pavlem. To já zavinila tragický konec Romea a Julie svým temným snem. 

Kariol

Komentáře

Oblíbené příspěvky