Tajemná země Rondo

Dnes se vás pokusím navnadit do putování po kouzelné zemi Rondo, která se vám během tří velkých knižních dobrodružství určitě zalíbí. Ano, všechny tři knížky vám představím najednou, neboť na sebe navazují a společně jsou prostě úplné, stejně jako jiné ságy. 

"Otoč klíčkem pouze třikrát. Nikdy neotáčej klíčkem, dokud hudba hraje. Když hudba hraje, nikdy skříňku nezvedej. Nikdy nezavírej víko, dokud hudba nedohraje." 


Tajemná země Rondo: Klíč - Emily Roddaová 
Originální název: The key to Rondo 
Počet stran: 256 
Nakladatelství: Fragment, 2009 
Teta Bethany odkáže Leovi krásnou malovanou hrací skříňku i s návodem na zacházení. Sám by přísná pravidla nikdy neporušil, ale sestřenice Mimi je zvídavější a odvážnější. Láká ji fantastický svět plný známých i neznámých pohádkových postav! Pravidla skříňky jsou porušena a brána do Ronda otevřena. Dobrodružná výprava plná nečekaných setkání a vypjatých situací právě začíná! 

Přiznám se, že sama bych na podobnou knížku asi nenarazila. Takováhle dobrodružství, jako je Percy Jackson a podobné, moc nevyhledávám. Ale díky povinným titulům v knihovnické soutěži jsem se dostala k Rondu. Po přečtení anotace se mi to sice zdálo být nezajímavé, nechápala jsem ta tučně vytištěná pravidla, ale do čtení jsem se ponořila. 
Příběh vypráví o patnáctiletém Leovi a jeho sestřence Mimi, kteří poruší pravidla hrací skříňky. Tím se poprvé setkají s Modrou královnou, která se po odhalení svých zlých úmyslů zmocní Mimiina pejska Mata. Právě proto se Leo s Mimi vydají do světa uvnitř hrací skříňky, aby nejlepšího přítele Mimi našli. Cestou do hradu Modré královny se spřátelí s několika tamními obyvateli, kteří jim na cestě za záchranou psíka pomohou. Nejenže se během dobrodružství potkají s dávno ztracenými členy rodiny Langlanderů a zachrání Mata, ale zjistí ohromující věc - klíč, který umožňuje dostat se do Ronda a zpět, který vlastníkovi dodává neomezenou sílu tvořit i ničit ve světě hrací skříňky, po kterém z celého srdce prahne Modrá královna, vlastní celou dobu samotná Mimi... 

Na prvním díle se mi líbil zkrátka ten nový svět. Znáte to - prostě úplně nová myšlenka, příběh, který neznáte a který nadchne. A právě to Rondo, alespoň první díl, dozajista je! 

Mé hodnocení: ★ ★ ★ ★ ☆ 

Tajemná země Rondo: Čaroděj - Emily Roddaová 
Originální název: The wizard of Rondo 
Počet stran: 296 
Nakladatelství: Fragment, 2010 
Otevři bránu a vydej se znovu do Ronda, fantastického světa plného známých i neznámých pohádkových postav! Brána je opět otevřena… a další dobrodružná výprava tě zavede tam, kde to už znáš, ale také na další krásná a tajemná místa v zemi, kde nemožné stává se možným. Opět se setkáš s Leem a Mimi i jejich přáteli a zažiješ s nimi další neuvěřitelné příhody. Najde se ztracený čaroděj? Objeví se zase zlá Modrá královna? Kouzla a zaklínadla, boj dobra se zlem, chytrosti s hloupostí… Vítej v Rondu… podruhé. 

Do druhého dílu jsem se ponořila teprve po několika týdnech, v nichž jsem dočítala knížky do knihovnické soutěže. Ale první díl téhle triologie se mi líbil a tak jsem se do druhého příběhu ponořila s nadšením. Pravda, to v průběhu děje trochu opadlo, ale ke konci zase vykvetlo. 
Tentokrát se Leo s Mimi vrací do Ronda, aby zjistili, co se událo během jejich nepřítomnosti. Jejich přátelé od boje s Modrou královnou urazili kus cesty, některým se zcela změnil život. Vydávají se na druhou hrdinskou výpravu a sice, aby objasnili zmizení čaroděje Binga z Bratrušova a dokázali nevinu jeho učni Šimonovi. Pátrání po stopách a důkazech je však zavede do léčky Modré královny a je jen jedna šance, jak se osvobodit - povolat Strixe! Ten vyděsí Modrou královnu a Leo s Mimi tak mohou objasnit nevysvětlené události posledních dní. 

Přiznám se, že tentokrát jsem si knížku nevychutnala tak, jako první díl. Netuším, jestli to bylo už trochu prodýchanou atmosférou světa, nebo popsanými stránkami plnými prázdného povídání, nebo chováním postav, které mě opravdu vytáčelo. Ale konečné rozuzlení můj názor na druhé dobrodružství v Rondu příjemně rozjasnilo a nic mi nebránilo začíst se do třetí knížky. 

Mé hodnocení: ★ ★ ☆ ☆ ☆ 

Tajemná země Rondo: Poslední bitva - Emily Roddaová 
Originální název: The battle for Rondo 
Počet stran: 272 stran 
Nakladatelství: Fragment, 2010 
Pravidla skříňky už znáš! Neposlechneš? Tak vítej v Rondu… potřetí! Lea a Mimi čeká v Rondu strašlivé nebezpečí! Modrá královna chystá krutou pomstu všem, kdo se jí postaví na odpor. Odvážný plán, nebezpečná výprava a tajemné proroctví prověří bystrost i odvahu všech, kteří se vydají na cestu plnou dobrodružství, nástrah a nečekaných zvratů. Čeká vás bitva, ve které se rozhodne - jednou provždy - o budoucnosti Ron­da! 

Na poslední díl jsem se těšila. Ne proto, že by to už mělo končit, ale protože jsem čekala, že bude opravdu nejdobrodružnější ze všech. A taky že ano! 
Když Leo s Mimi uvidí na hrací skříňce kouř vycházející z hradu Modré královny, neváhají a vydávají se do Ronda zjistit, o co jde. Nevysvětlená napadení, podivné chování zvířat a únosy je donutí jednat. Zatímco jedna polovina spojuje síly všech čarodějů a čarodějek Ronda, ta druhá se vydává najít někoho, kdo jim může pomoci v boji proti královně. Kazisvěta, tak se bývalý spojenec Modré královny jmenuje, najdou velmi brzy, ale cesta za odpovědmi je zavede do sídla obra Ogra z Krútesu, k sestře Modré královny Vidím, do Křišťálového paláce a Mihotavého lesa. Vše vychází podle plánu, ale v posledních chvílích jsou Leo s Mimi zrazeni Kazisvětem, který se nechal zlákat mocí klíče. Až logické myšlení a královnino opovrhování dokáže vše obrátit v dobré a Modrá královna je poražena, jednou provždy! 

Když jsem dočetla poslední stránku, za kterou už nic nebylo, bylo mi trochu smutno. Tak je to vždycky, když knížky končí... :) 

Mé hodnocení: ★ ★ ★ ☆ ☆ 

KNIHY V MÝCH MYŠLENKÁCH: 
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu? 
První díl kvůli knihovnické soutěži, druhé dva čistě ze zvědavosti a touze vědět, jak to dopadne. 

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným). 
Hrací skříňka.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem). 
Dobrodružství. 

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být. 
Přiznám se, že bych se neztotožnila s nikým. Chování všech postav mne mnohdy tak štvalo, že bych se s nimi rozhodně nemohla ztotožňovat. Ale když už, líbilo by se mi být Mimi, která v Rondu pokaždé nachází něco, co v reálném světě nemá - přátele a pochopení. 

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum. 
Pozitivem je určitě originální námět - svět v hrací skříňce opravdu originální je! A samozřejmě mě vždycky bavila ta konečná rozuzlení, až jsem si říkala - jak to, že jsem si těch detailů během příběhu nevšimla sama? :) 

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav. 
Chování postav, dozajista mě vytáčelo právě tohle ze všeho nejvíc. Především v druhém díle. 

Doufám, že jsem vás neunudila tímhle dlouhým článkem a naopak vás navnadila k přečtení! :) 

Kariol

Komentáře

Oblíbené příspěvky